Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Chroni prywatność lepiej niż płoty z marketów. Jak sadzić laurowiśnię na żywopłot?

Cenimy sobie prywatność w ogrodach, w których się relaksujemy, opalamy i spędzamy latem dużo czasu. Aby osłonić się przed wzrokiem sąsiadów, stawiamy płoty lub sadzimy szpalery tui. Zielone, gęste ogrodzenie wygląda znacznie lepiej niż najpiękniejszy płot. Jeśli nie przepadasz za tujami, postaw na żywopłot z laurowiśni. Jej zalety w ochronie prywatności są nie do przecenienia.  

Chroni prywatność lepiej niż płoty z marketów. Jak sadzić laurowiśnię na żywopłot?
Laurowiśnia bardzo często wykorzystywana jest do tworzenia żywopłotów. Fot. Stefan Pinter/CanvaPro

Spis treści: 

Laurowiśnia na żywopłot 

Laurowiśnia (Prunus laurocerasus), zwana też wawrzynośliwą, to bardzo często wykorzystywana jest do tworzenia żywopłotów. Wygląda elegancko przez cały rok i dobrze znosi cięcie, dlatego jest często wybierana do ogrodów przydomowych, parków czy terenów reprezentacyjnych. Jej zaletą jest to, że szybko rośnie i jest zimozielona, żywopłot z laurowiśni spełni więc swoje zadanie również w okresie zimowym. Roślina ma błyszczące, ciemnozielone liście, które przypominają nieco liście laurowe. Wiosną pojawiają się drobne, białe kwiaty, które z czasem tworzą czarne, okrągłe owoce.  

Wawrzynośliwa ma gęsty pokrój, nadaje się do tworzenia zwartych żywopłotów. Niektóre jej odmiany rosną nawet 30 – 50 cm rocznie ('Rotundifolia', 'Novita', 'Caucasica'), a wysokość, którą mogą osiągnąć to od 3 do 5 metrów. Żywopłot z laurowiśni będzie więc nie tylko gęsty, ale również wysoki. Roślina wykazuje dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza, dlatego sprawdzi się nawet sadzona w pobliżu ruchliwej drogi. Dobrze znosi również trudne warunki atmosferyczne, warto postawić na odmiany mrozoodporne, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski.  

Decydując się na żywopłot z laurowiśni, trzeba wziąć pod uwagę, że jest to roślina trująca. Każda jej część, od korzeni, przez pędy, liście, kwiaty i owoce zawiera glikozydy cyjanogenne. To toksyczna substancja, której spożycie może wywołać nudności, biegunkę, wymioty, ślinotok i bóle brzucha, mogą pojawić się też trudności z oddychaniem. Wawrzynośliwa nie jest więc polecana do ogrodów, w których przebywają małe dzieci czy zwierzęta domowe.

Sadzenie laurowiśni można przeprowadzać przez cały okres wegetacyjny, jednak najlepiej zrobić to wiosną (marzec - kwiecień). Fot. Valerii Hioncharuk/CanvaPro

Płot z laurowiśni - ochrona prywatności 

Jeśli płot z laurowiśni ma stanowić skuteczną ochronę prywatności, musisz o to zadbać już na etapie sadzenia. Ważna jest rozstawa roślin - zbyt szeroka sprawi problemy z zagęszczeniem, a zbyt ciasna spowoduje, że krzewy będą sobie nawzajem przeszkadzały i staną się łatwiejszym celem dla chorób grzybowych. Jak sadzić laurowiśnię, by chroniła naszą prywatność?  

  • odchwaść pas ziemi na metr od płotu, przekop go, możesz wymieszać z kompostem’ 
  • wybierz zdrowe sadzonki od wysokości od 30 do 80 cm;  
  • wykop dołki o głębokości ok. 50 cm, oddalone o 80 cm od płotu i 60- 80 cm jeden od drugiego;  
  • umieść sadzonki w dołkach tak, by podstawa pnia znajdowała się ponad poziomem gruntu; 
  • przysyp dołki ziemią, lekko uklep i dokładnie podlej rośliny;  
  • zaraz po posadzeniu skróć pędy o 1/3 długości, aby pobudzić laurowiśnię do wypuszczania nowych pędów;  
  • wyściółkuj ziemię pod roślinami korą, która zatrzyma wilgoć.  

Przeczytaj również: Oto wielka konkurentka tui. Jest łatwa w uprawie i ma olśniewające liście 

Sadzenie laurowiśni można przeprowadzać przez cały okres wegetacyjny, jednak najlepiej zrobić to wiosną (marzec - kwiecień) lub wczesną jesienią (wrzesień - październik). Warto wcześniej sprawdzić prognozy, by w uprawie nie przeszkodziły wiosenne przymrozki czy silne, jesienne słońce.

Innym ciekawym sposobem jest sadzenie laurowiśni w formie małych drzewek. Będą one wyrastały ponad niskim, szczelnym płotem, podwyższając poziom ochrony prywatności. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że pod drzewkami wawrzynośliwy zostanie sporo miejsca na inne uprawy.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Przycinanie tui wczesną wiosną. Jak ciąć, żeby się zagęściły i szybko rosły?

Barwne liście zdobią ogród cały rok, zachwyca też kwiatami. Najpiękniejsze odmiany i uprawa pierisa japońskiego

Królowa wiosennego ogrodu. Piwonia drzewiasta – zasady uprawy i pielęgnacji

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.