Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Oklejanie i łączenie połamanych roślin. Jak przymocować złamane łodygi?

Nawet w czasie uprawy pełnej troski i zaangażowania może zdarzyć się, że owocujący krzak pomidorów, krzew czy drzewko w ogrodzie straci łodyżkę lub gałąź. Dotąd wydawało ci się, że złamanej części rośliny nie da się uratować? Jeśli tylko łodyga nie została oderwana całkowicie i z organizmem nadał łączy ją fragment tkanki łącznej, jesteś w stanie to zrobić. W takich sytuacjach angielscy ogrodnicy sięgają po metodę tzw. szczepienia splotowego. Przeprowadź ogrodową operację w kilku prostych krokach i przywróć roślinie zdrowie.

Oklejanie i łączenie połamanych roślin. Jak przymocować złamane łodygi?
Gdy na krzaczku pojawia się uszkodzenie, chcemy go ratować na wszelkie sposoby. Czy można przymocować złamaną łodygę rośliny? Angielscy ogrodnicy mają pewien patent. Fot. akchamczuk/123rf.com; icon0/CanvaPro

Spis treści:

Czy można przymocować złamaną łodygę rośliny?

Łodyżki kwiatów potrafią łamać się w wyniku uszkodzeń przy pielęgnacji, wycieraniu liści czy przestawianiu donic. Większe gałązki krzewów i drzew owocowych pękają na przedwiośniu, rany powstają również wtedy, gdy w ogrodzie szaleje nawałnica i potężny wiatr smaga rośliny. Często nawet duże i mocne gałęzie łamią się pod ciężarem owoców, a także wtedy, gdy naruszą je łakome zwierzęta.

Drobne otarcia na pędach wystarczy pokryć maścią ogrodniczą i z czasem się zabliźnią, ale co zrobić, gdy ułamana do żywej tkanki gałąź wisi, jak na przysłowiowym włosku? Czy można przymocować złamaną łodygę rośliny? Dawniej wydawało mi się, że po takim urazie fragment zielony trzeba usunąć, jednak znajomy ogrodnik podsunął mi zgoła inne rozwiązanie. Okazuje się, że znacznie lepsze. Angielscy ogrodnicy stosują je na co dzień, lecząc w ten sposób mniejsze i większe rośliny, które niemalże utraciły piękny, zdrowy dotąd pęd.

Jeżeli tylko w miejscu uszkodzenia łodyżki lub gałązki pozostała odrobina tkanki łącznej, trzymającej oba fragmenty, nadal odżywiającej i nawadniającej górną, naderwaną partię rośliny, warto wykonać zabieg nazywany szczepieniem przez splatanie. Im szybciej połączysz ze sobą rozerwane tkanki, tym większa szansa, że roślina zdoła zaleczyć ranę. Sprawdź, jak za pomocą prostych akcesoriów ogrodniczych uratować połamane krzewy, konary lub pnącza.

Przeczytaj również: Ważne wiązanie pomidorów i papryki. Sznurek, palik, klipsy - to trzeba mieć

Jak przymocować złamane łodygi?

Zdrowe pędy rośliny za pomocą kanalików w łodygach transportują do górnych partii organizmu wodę oraz niezbędne składniki odżywcze. Utrzymanie tego procesu, poprzez przywrócenie ciągłości tkanek, pozwala na zachowanie uszkodzonych części krzewu lub drzewka, a jednocześnie sprzyja jego ogólnoustrojowej regeneracji. Aby połączyć ze sobą łodygę w miejscu uszkodzenia, przygotuj: 

  • dowolny, sztywny wspornik, odpowiadający wielkością i trwałością odłamanemu fragmentowi (musi go utrzymać), 
  • taśmę (membranę) do szczepienia roślin. 

Cienką gałązkę przymocujesz, opierając ją o patyczek do lodów lub ołówek, a większą gałązkę o inną gałązkę, ściętą wcześniej w ramach pielęgnacji drzew w ogrodzie. Nie masz w domu specjalnej taśmy ogrodniczej? Żaden problem. Dobrym zamiennikiem będzie dla niej dłuższy skrawek (pasek) nylonu np. ze starej pianki pływackiej.

Zabieg szczepienia przypomina trochę stabilizację zwichniętej kończyny.

  1. Przygotowany wcześniej drewniany wspornik przyda ci się do usztywnienia miejsca ponownego łączenia łodyżki lub gałęzi.

  2. Małe fragmenty oprzyj o wybrany stabilizator i przytrzymaj razem.

  3. Jeśli złamana gałąź jest większa, pojedynczą podporę zamień na szynę wykonaną z dwóch gałązek stabilizujących.

  4. Część uszkodzoną zwiąż z materiałem zdrowym, oplatając całość konstrukcji usztywniającej elastyczną taśmą, jakby była bandażem.

Bardzo ważne dla zdrowia rośliny jest umocowanie naderwanego fragmentu w miejscu złamania za pomocą materiału podatnego na rozciąganie. Utrzyma obie części, ale nie będzie zbyt mocno ściskać chorej łodygi. Pamiętaj, że nadbudowująca się tkanka potrzebuje miejsca, by zarosnąć ranę.

popękane gałęzie Uszkodzenia na gałązkach krzewów lub drzewek owocowych spróbuj wyleczyć. Nasmarowaną maścią ochronną zranioną część zawiń podobnie, jak przy szczepieniu, tylko pamiętaj o wsporniku stabilizującym. Fot. Niko_Cingaryuk/CanvaPro; akchamczuk/123rf.com

Łączenie połamanych roślin – co dalej?

Ogrodnik zaznaczył, że powinnam liczyć się z tym, że nie każda ze zoperowanych w ten sposób roślin przeżyje. To może być trudne w przypadku drzew o grubych, zdrewniałych łodygach, ale silne okazy mniejszych roślin będą w stanie wyleczyć powstałe rany. Jeśli uraz pojawił się np. na pędzie pomidora, na krzewie wysoce odpornej odmiany, o którą odpowiednio dbałeś do tej pory, istnieje duże prawdopodobieństwo, że metoda ta pozwoli roślinie wyzdrowieć.

Nie tylko krzewy pomidora warto ratować. Pięknie kwitnące jaśminy, których łodyżki złamały się przypadkiem podczas przenoszenia czy barwne powojniki zasługują na pomoc. Przygotowanie stabilizatora i unieruchomienie łodyżki w miejscu uszkodzenia pozwala na łączenie połamanych roślin. Co dalej? Kluczowe jest umiejętne zabezpieczenie rany do momentu zabliźnienia przed rozwojem infekcji.

Taśma tworzy warstwę chroniącą przed wnikaniem wody, drobnoustrojów i zarodników grzybów. Ogrodnicy polecają dodatkowe posmarowanie rany u roślin specjalną maścią ogrodniczą. Da się ją przygotować samodzielnie, sięgając po:

  • białą farbę emulsyjną,
  • skoncentrowany środek grzybobójczy na bazie miedzi.

Brakuje ci któregoś z tych produktów? Alternatywnie spróbuj pokryć miejsce złamania cynamonem, znanym ze swoich właściwości odkażających, nanosząc go delikatnie patyczkiem kosmetycznym. Nawet jeśli nie ma pewności, że zabieg zadziała, warto ratować rośliny. Czasami wystarczy drobne wsparcie, stymulujące mechanizmy odbudowy, a natura zrobi resztę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak rozmnożyć rododendron? Zrób to według instrukcji, będziesz mieć nowy krzak za darmo

Maliny nie rosną prawidłowo - najczęstsze przyczyny. Jak pobudzić maliny do wzrostu?

Naturalny koktajl na kwitnienie róż. Będą miały pełne i duże kwiaty

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.