Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Maliny nie rosną prawidłowo - najczęstsze przyczyny. Jak pobudzić maliny do wzrostu?

Uprawa malin we własnym ogrodzie to same plusy. Gdy przychodzi pora, krzaczki będą obsypane wyjątkowo cennymi zdrowotnie owocami z ekologicznej uprawy, bez szkodliwych nawozów czy oprysków. Co w sytuacji, gdy zauważymy, że maliny słabo rosną? Wyjaśniamy co zrobić, żeby lepiej rosły i jak je pobudzić do wzrostu.

Maliny nie rosną prawidłowo - najczęstsze przyczyny. Jak pobudzić maliny do wzrostu?
Dlaczego maliny słabo rosną, krzewy często się łamią. Przyczyn może być kilka. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego maliny słabo rosną?

Jedną z przyczyn, dlaczego maliny słabo rosną, może być zamieranie pędów malin, które wywoływane jest m.in. przez grzyb Didymella applanata. Zamieranie może wystąpić przy pąkach lub nawet u podstaw pędów. Wówczas oprócz słabego wzrostu i owocowania zauważymy ciemne plamy na liściach czy zwiędnięte wierzchołki pędów.

Do słabego wzrostu malin może też przyczyniać się atak choroby zwanej antraknoza malin. Jej objawem jest właśnie zahamowanie rozrostu młodych pędów krzaka. Do tego rozpoznamy ją po plamach początkowo w odcieniu purpury, ale z czasem będą się zmieniać w biało-szare placki na liściach.

Przeczytaj również: Dlaczego ściółkowanie malin jest ważne? Kiedy i czym ściółkować maliny?

Maliny mogą słabo rosnąć również przez nieodpowiednio dobrane warunki. Maliny będą wolniej i mniej okazale rozwijać się na stanowisku zacienionym. Mała ilość słońca będzie skutkować zarazem małą ilością niskiej jakości owoców. Pamiętajmy, że najlepiej będzie rosnąć na glebach o pH około wartości 6,0 w pełnym słońcu.

Kolejną przyczyną może okazać się brak nawożenia. Słaby wzrost malin może być szczególnie spowodowany zbyt małą ilością azotu. Odżywkę z tym składnikiem należy stosować w kwietniu i maju. Nie zapominajmy przy tym o innych ważnych minerałach jak potas czy magnez.

Słaby wzrost malin może być spowodowany antraknozą malin. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Co zrobić, żeby pobudzić maliny do wzrostu?

Malinę można pobudzić do wzrostu poprzez odpowiednie nawożenie. Wiosną warto wzbogacić glebę krzewu o dokarmiacz obfity przede wszystkim w azot. Składnik ten pozwala na szybszy i obfitszy rozwój. Zadba również o to, aby owoce w nadchodzącym sezonie były duże i soczyste. Można też sięgnąć po nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla malin.

Wzrost malin stymuluje częste podlewanie. Duża ilość wody ma dla rośliny szczególne znaczenie w rozrośnie. Z tego powodu, gdy występują długotrwałe upały, susze, należy zadbać o nawodnienie. Robimy to wieczorem, lejąc wodę tylko przy korzeniach, żeby uniknąć moczenia pędów oraz liści, co mogłoby doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Przeprowadzanie regularnego cięcia także może sprawić, że maliny będą lepiej rosnąć. Takie zadanie ma wiosenne przycinanie krzewu, które należy wykonywać jeszcze wczesną wiosną, a najpóźniej do połowy maja. Przy zabiegu usuwane są stare, zamarznięte i zaschnięte pędy. Boczne pędy za to tnie się 15 cm nad ziemią. Najlepsze efekty zauważymy, jeśli cięcie będzie przeprowadzane co roku.

Przeczytaj również: Nawożenie malin w trakcie kwitnienia. Przepis na organiczną odżywkę na zwiększenie zbiorów malin

Czego nie lubią maliny?

Maliny nie lubią gleb ciężkich i podmokłych. W takich warunkach ich rozwój może być zaburzony. O wiele łatwiej zarazem o doprowadzenie korzeni do gnicia oraz rozwoju chorób grzybowych. Najlepiej będą rosnąć na ziemiach żyznych, dobrze przepuszczalnych i średnio wilgotnych.

Poza tym maliny nie lubią dużego zacienienia. Do prawidłowego wzrostu i owocowania potrzebne jest im stanowisko słoneczne, ewentualnie w półcieniu. W takich warunkach krzaczki będą duże i rozwinięte, a owoce soczyste.

Wzrost malin stymuluje regularne podlewanie, nawożenie oraz przycinanie. Fot. Yuriy Nedopekin/123RF.com

Dlaczego maliny się łamią?

Łamanie się malin może być spowodowane atakami grzybów, które prowadzą do choroby zwanej zamieraniem pędów malin. Ta osłabia pędy krzewu, co sprawia, że są one bardziej podatne na uszkodzenia. Z czasem zaczynają być kruche i łamią się.

Wina może też leżeć po stronie szkodników takich jak m.in. pryszczarek malinowiec. Jego larwy zimują w glebie dookoła krzewów. Na przełomie kwietnia i maja już dorosłe osobniki zaczynają składać jaja w uszkodzonych pędach jednorocznych. Po czasie wykluwają się z nich larwy, które żerują na łodygach. Kora z czasem brunatnieje, zaczyna pękać, a same pędy malin łamią się.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Trzy najważniejsze zabiegi malin latem. Podlewanie, nawożenie i ściółkowanie

Zachowaj przepis i podlewaj maliny od maja. Krzaki będą pełne owoców

Nawożenie malin podczas kwitnienia. Kluczowy zabieg na obfite owocowanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.