Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przygotować dołek do sadzenia pomidorów? Z taką podstawą sadzonka szybko się przyjmie

Najlepszym momentem na sadzenie pomidorów do gruntu jest druga połowa maja, gdy nie ma już ryzyka przymrozków. Chcesz uzyskać jak najlepsze plony? Podczas sadzenia krzaków należy im zapewnić dostęp do składników pokarmowych, a także wzmocnić ich wzrost. Zamiast sięgać po gotowe nawozy, można wykorzystać naturalne i łatwo dostępne składniki. Przygotuj dołek do sadzenia pomidorów, a sadzonki szybko się przyjmą i będą wydawać obfite plony.    

Jak przygotować dołek do sadzenia pomidorów? Z taką podstawą sadzonka szybko się przyjmie
Podpowiadamy, jak przygotować dołek do sadzenia pomidorów, aby uzyskać jak najlepsze plony. Fot.Slatan/CanvaPro

Spis treści:

Sadzenie pomidorów do gruntu

Sukces w uprawie pomidorów zależy od wielu czynników. Kluczem do uzyskania dorodnych plonów jest odpowiednio przygotowana rozsada, ale nie tylko. Ważna jest też wiedza na temat właściwego terminu i sposobu sadzenia krzaków do gruntu. Warto pamiętać, że pomidory są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i nawet lekki przymrozek może doprowadzić do ich zamierania. Dlatego najlepszym terminem na ich sadzenie jest druga połowa maja, czyli po tzw. zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, które często przynoszą ostatnie wiosenne przymrozki. Aby przygotować rośliny do niższych temperatur, wiatru i promieni słonecznych na zewnątrz, przed ich wysadzeniem do gruntu musimy je zahartować. W przeciwnym wypadku sadzonki nie przetrwają szoku związanego ze zmianą warunków.  

Pod uprawę pomidorów warto przeznaczyć stanowisko słoneczne, ponieważ krzaki potrzebują co najmniej 6-8 godzin słońca dziennie. Ponadto powinno ono być osłonięte od wiatru, który może połamać kruche łodygi. Pomidory preferują gleby dobrze przepuszczalne, próchnicze i zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Krzaczki zaleca się sadzić w rozstawie 50-60 cm x 40-50 cm, aby zapewnić miejsce na wzrost i odpowiednią cyrkulację powietrza. Po posadzeniu należy je obficie podlać, a także zapewnić podpory (przy każdej sadzonce wbijamy palik, do którego później rośliny zostaną przywiązane).         

jak przygotować dołek do sadzenia pomidorów Aby pomidory zdrowo rosły i obficie plonowały, przed ich posadzeniem należy przygotować podłoże. Fot.avoferten/123RF.com

Jak przygotować dołek do sadzenia pomidorów?

Przed przystąpieniem do sadzenia pomidorów, trzeba przygotować podłoże, jednak nie zawsze jest na to możliwość i czas. Krzaczki te są roślinami dość żarłocznymi, dlatego potrzebują mnóstwo składników pokarmowych dla zdrowego wzrostu i obfitego plonowania. Można więc dodać niezbędne substancje odżywcze bezpośrednio pod korzeń podczas ich sadzenia. Dzięki temu pomidory będą miały jak najlepsze warunki do rozwoju, co przełoży się na lepszą kondycję roślin, zwiększenie plonów oraz poprawę ich jakości. Jak przygotować dołek do sadzenia pomidorów? Dzielę się swoimi sposobami na udaną uprawę.

  • Obornik granulowany – na dno dołków można wsypać obornik granulowany, który zawiera w swoim składzie wiele pierwiastków niezbędnych dla zdrowego wzrostu pomidorów. Co więcej, wpływa na ilość i jakość uzyskiwanych owoców.

  • Kompost – wystarczy dodać kilka garści tego naturalnego nawozu do dołka przed sadzeniem pomidorów, a twoje krzaki będą rosły zdrowo i obficie owocowały.  

  • Skorupki jajek – powinny one być dobrze wysuszone i zmielone. Są one doskonałym źródłem wapnia, a jego niedobór może objawiać się deformacją młodych liści, a nawet prowadzi do wystąpienia suchej zgnilizny owoców pomidora. Dodane do dołka skorupki jajek dostarczą roślinom nie tylko wapnia, ale również miedzi i siarki. Ponadto uchronią krzaczki przed chorobami.

  • Mniszek lekarski – podczas sadzenia pomidorów wrzucam do dołka kwiaty mniszka lekarskiego, które obfitują w różnorodne składniki odżywcze. Taka czynność zapewnia krzakom dostęp do wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych, dzięki czemu uzyskamy obfite i dorodne plony.

  • Pokrzywa – jest to dobry stymulator wzrostu, gdyż zawiera m.in. azot, potas, magnez, a także żelazo, wapń, krzem i cynk. Co więcej, ma naturalne właściwości odstraszające szkodniki, co zapewnia pomidorom jak najlepsze warunki do wzrostu. Na dno dołków wrzucam kilka łodyg pokrzywy, po czym przykrywam cienką warstwą ziemi i umieszczam sadzonki. Pomoże to dostarczyć roślinom cennych składników odżywczych, a także rozluźnić glebę. Ponadto krzaczki będą bardziej odporne na choroby i szkodniki. Alternatywnie można zrobić gnojówkę z pokrzywy.   

  • Popiół drzewny – przed sadzeniem pomidorów wsyp do dołka jedną lub dwie łyżki popiołu (najlepiej z drzew owocowych i brzozy), a efekty będą widoczne gołym okiem. Jest on bogaty w potas, który jest niezbędny dla rozwoju kwiatów i owoców.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Cała prawda o stosowaniu mleka w ogrodzie. Czy nawóz z oprysk z mleka nadaje się do wszystkich roślin?

Co siać i sadzić w maju? Jakie krzewy i drzewa można posadzić

Sadzę w ogrodzie, gdzie tylko można. Nie mam żadnych problemów ze szkodnikami

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.