Porady ogrodnicze

Jesień w ogrodzie. Jakie prace wykonać?

Wrzesień, październik i listopad to fantastyczny czas w ogrodzie. Wiele gatunków kwiatów wciąż cieszy oczy, krzewy i drzewa pięknie się przebarwiają, a jabłonie, grusze, śliwy czy winogrona darzą obfitością owoców. Jesień w ogrodzie to jednak nie tylko przyjemności. To także wiele niezbędnych prac, które trzeba wykonać, aby przygotować się do kolejnego sezonu. O czym musisz pamiętać? Przeczytaj koniecznie!

Jesień w ogrodzie. Jakie prace wykonać?
Fot. 123RF/PICSEL

Okres wegetacyjny w Polsce jest dosyć krótki. Po lecie szybko przychodzi ochłodzenie, deszcze, słota i niskie temperatury, do których musisz przygotować swój ogród. Jeśli chcesz, aby za rok był jeszcze piękniejszy, przed tobą wiele pracy. Zaczynamy?

Wrzesień w ogrodzie – niezbędne prace

Początek jesieni to jeden z najpiękniejszych miesięcy w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie. Kwitną wtedy letnie i wczesnojesienne kwiaty jednoroczne, a także byliny. Kolorami nęcą m.in. astry chińskie i bylinowe (powszechnie zwane marcinkami), rudbekie, pelargonie, aksamitki, dalie, cynie czy onętki. To czas, kiedy cieszysz się też jedyną w swoim rodzaju urodą jesiennych róż czy hortensji bukietowych.

Wrześniowe zbiory plonów

Wrzesień w ogrodzie to także bardzo satysfakcjonujące dla każdego ogrodnika chwile największej obfitości owoców i warzyw. Podstawową pracą będzie więc teraz dla Ciebie zbiór plonów, przede wszystkim warzyw korzeniowych, takich jak ziemniaki, cebula, buraki, marchew czy seler. To także odpowiedni moment na zebranie pomidorów gruntowych i szklarniowych oraz owoców – jabłek, gruszek, śliwek, orzechów laskowych i winogron. 

Jesienne prace w ogrodzie – co można sadzić i rozmnażać we wrześniu?

 • Zaczyna się pora sadzenia kwiatów cebulowych: tulipanów, żonkili i narcyzów, hiacyntów, przebiśniegów, krokusów, szachownic czy szafirków. Pamiętaj, że cebule muszą być zdrowe i bez widocznych uszkodzeń mechanicznych. Posadź je w dołku o głębokości równej trzykrotności wysokości cebuli. Zacznij od tych, które kwitną najwcześniej. Gdy skończysz, podlej je i zabezpiecz przed przymrozkami dodatkową warstwą ściółki.
 • We wrześniu możesz wykopać i posadzić na nowo cebule lilii oraz przesadzić z rozsadnika na stałe miejsce rośliny dwuletnie, takie jak bratki, malwy czy dzwonki ogrodowe. 
 • Wczesną jesienią możesz sadzić drzewa i krzewy, zarówno z donic, jak i te z odkrytym systemem korzeniowym.
 • Jeśli lubisz jesienne barwy, wrzesień to idealny czas na założenie wrzosowiska
 • Jesień w ogrodzie to także dobry moment na rozmnażanie bylin przez podział. Zacznij we wrześniu od traw ozdobnych i roślin, które kwitły wiosną i latem.
 • W suche i słoneczne dni zbieraj nasiona kwiatów jednorocznych – to najtańszy (bo darmowy) sposób, by cieszyć się nimi także w przyszłym roku.

Sprawdź: Jesienne prace w ogrodzie: Sadzenie roślin cebulowych

sadzenie kwiatów cebulowych

Pielęgnacja ogrodu i warzywniaka – co trzeba zrobić we wrześniu?

We wrześniu zaczynają opadać pierwsze liście. Pamiętaj, aby je regularnie grabić. Podlewaj ogród, by rośliny rosły i wzmocniły się przed zimowym snem. Jeśli masz kompostownik, teraz jest odpowiedni moment, aby przewrócić kompost. Koś nadal trawnik, ale możesz już przestać go nawozić. Usuwaj ze swojego warzywniaka na bieżąco porażone i chore liście czy resztki owoców i warzyw, aby nie dopuścić do ich gnicia i rozprzestrzeniania się chorób. Pamiętaj, aby puste grządki odchwaścić, przekopać i nawieźć. Możesz już rozłożyć obornik i kompost pod drzewa oraz krzewy.

Sprawdź: Wrzesień w ogrodzie: Jak pielęgnować astry?

Astry kwiaty Fot.123RF.com

Październik w ogrodzie – to musisz zrobić!

W październiku zachwycają cię na pewno kolory na drzewach, jesienne kwiaty i późne, ale pięknie wybarwione jabłka czy winogrona. Polska jesień to nie tylko babie lato, ale także widmo nieuchronnie nadchodzących przymrozków. Musisz do nich odpowiednio przygotować ogród. Jakie prace, trzeba wykonać w październiku?

Sadzenie i rozmnażanie roślin ogrodowych w październiku

 • Do końca miesiąca możesz sadzić cebule kwiatów.
 • Październik to odpowiedni miesiąc na sadzenie drzew i krzewów owocowych, zwłaszcza tych z odkrytym korzeniem. Jeśli chcesz założyć sad, jest to najlepszy moment.
 • W październiku sadzi się róże z odkrytym korzeniem oraz rośliny na żywopłot, przesadza na nowe miejsca iglaki i byliny. Pamiętaj, aby w żadnym dołku nie zabrakło kompostu lub innego żyznego podłoża.
 • To optymalny czas na sadzenie i dzielenie bylin oraz rozmnażanie przez kłącza powojników, wiciokrzewów czy hortensji pnących.
 • Możesz przesadzić z gruntu do doniczek zioła – będą cieszyć Cię swoją zielenią i smakiem całą zimę.
 • Jeśli masz ochotę i miejsce na grządkach, posiej warzywa ozime: pietruszkę korzeniową, marchew czy czosnek. Miłośnicy warzyw z gruntu mogą teraz wysadzać rozsadę sałaty zimowej.
 • Po pierwszych przymrozkach wykop bulwy i cebule roślin, które nie zimują w gruncie, np. mieczyki, dalie, kalie, begonie. Oczyść je i przechowuj w zacisznym i suchym miejscu. 
 • Pamiętaj o jesiennym nawożeniu warzywnika – obornikiem, kompostem lub nawozami bez azotu, za to z fosforem i potasem. Jeśli po analizie gleby okaże się to konieczne, zastosuj wapnowanie.

Jesień w ogrodzie – prace pielęgnacyjne w październiku

Jakie inne prace musisz wykonać w październiku? Po raz ostatni skoś trawnik, ale nie niżej niż na wysokość 5 cm od podłoża. Dobrym pomysłem jest też napowietrzenie, czyli aeracja trawnika. Nie zapomnij o regularnym grabieniu trawy i liści, aby nie zgniły zimą pod śniegiem. Część liści w kopcu możesz pozostawić dla zwierząt ogrodowych, np. jeży. Ciągle solidnie podlewaj drzewa, krzewy, byliny i cebule. Zadbaj o meble ogrodowe i małą architekturę. Plastikowe meble umyj, drewniane wyczyść i pokryj środkiem ochronnym. Jeśli to możliwe, schowaj je na zimę w zamkniętym pomieszczeniu lub okryj starannie folią.

Sprawdź: Prace w ogrodzie: Jesienne przycinanie w ogrodzie

przycinanie Fot.123RF.com

Listopad w ogrodzie – niezbędne prace

Listopad w naszym klimacie często oznacza niestety brzydką pogodę obfitującą w silne i częste wiatry oraz deszcze. Zanim ogród zapadnie na dobre w zimowy sen, warto jeszcze przeprowadzić kilka niezbędnych jesiennych prac ogrodniczych

Jak zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed mrozem?

 • Przygotuj rośliny na niskie temperatury. Jak to zrobić? Najpierw obficie je podlej. Dobrym pomysłem jest też ściółkowanie ziemi pod roślinami korą, liśćmi czy trocinami. Zabezpieczy je to przed mrozem i utratą wilgoci.
 • Rośliny o korzeniach wrażliwych na mróz możesz okopcować, czyli stworzyć wokół nich 20-centymetrowe kopczyki z ziemi. Warto je dodatkowo zabezpieczyć gałązkami iglaków
 • Rośliny, które źle znoszą niskie temperatury (np. róże, magnolie, katalpy, niektóre hortensje), osłoń słomianymi matami lub gałązkami iglaków, ewentualnie agrowłókniną.
 •  Okopać i okryć musisz obowiązkowo wszystkie młode rośliny. Pędy roślin pnących połóż delikatnie na ziemi i obsyp warstwą ziemi lub piasku. Pamiętasz, w którym miejscach sadziłeś cebule kwiatów? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zabezpiecz te miejsca od mrozu dodatkową warstwą ziemi.
 • Nie zapominaj o grabieniu opadłych liści. Najlepsze do tego celu są grabie wachlarzowe. Zebrane liście przenieś na kompost lub do worków na zielone odpady.
 • Po zakończeniu prac w ogrodzie oczyść, zabezpiecz (np. smarem) i schowaj na zimę narzędzia ogrodnicze. Wyczyść kosiarkę, naostrz ostrza i, jeśli trzeba, oddaj ją do serwisu. 

Jak w listopadzie przygotować oczko wodne na zimę?

Jeśli masz oczko wodne, w listopadzie czeka cię sporo pracy. Musisz wyłowić z wody opadłe liście, a także wyczyścić dno oczka wodnego. Wyjmij filtry i pompy, wyczyść je i przenieść do domu lub garażu. Brzegi oczka oczyść z suchych i zgniłych liści oraz niepotrzebnych pędów przekwitłych roślin.

Kalendarz ogrodnika na 01.11 - 08.11

Kalendarz ogrodnika na 16.11 - 22.11.

Kalendarz ogrodnika na 23.11 - 29.11.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.