REKLAMA
Fot.123RF.com
Planując ogród skalny, najlepiej wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu np. pagórki i wzniesienia. Zmniejsza to koszt inwestycji i nadaje naszej przestrzeni naturalny wygląd. Zbocza zwrócone na wschód i zachód, nadają się do tego najlepiej. Można na nich sadzić rośliny o urozmaiconych upodobaniach środowiskowych. Gleba w skalniku powinna być przepuszczalna, uboga w składniki pokarmowe i najlepiej piaszczysta. Powinna składać się z odłamków skalnych, żyznej gleby, piasku oraz ewentualnego dodatku torfu. Jeżeli dysponujemy glebą ciężką, konieczne będzie dodanie materiału drenażowego np. żwiru, niewielkich kamieni itp. Do gleby luźnej dodajemy gliny. Całość założenia powinna harmonijnie zgrywać się z otoczeniem.
Układanie kamieni
Najlepiej posłużyć się kamieniami popękanymi, zmurszowanymi, porysowanymi oraz pokrytymi mchem lub porostami. Układamy je tarasowo. Zapewni to skarpie stateczność i zatrzyma wodę. Największe kamienie umieszczamy u podstawy zbocza. Najlepiej wygląda kompozycja z kamieni o różnych wielkościach. Unikamy w ten sposób monotonii i zwiększamy możliwości ekspozycyjne. Lepiej nie łączmy różnych rodzajów skał, ponieważ wygląda to nienaturalnie. Układ kamieni rozluźniamy stopniowo ku granicom działki.
Sadzenie roślin
Najładniej wyglądają rośliny tworzące odrębne plamy, w różnych odcieniach zieleni, poprzedzielane grupą kamieni. Rośliny sadzimy albo wczesną wiosną, albo późną jesienią (muszą zdążyć ukorzenić się przed zimą).
Ze względów praktycznych, najlepiej wysadzać obok siebie gatunki o zbliżonych wymaganiach. Rośliny o ciemnozielonych liściach wymagają okresowego zacienienia oraz większej wilgotności gleby. Gatunki, które posiadają naturalną powłokę ochronną w postaci filcu lub włosków, wolą miejsca słoneczne. Pamiętajmy, aby podczas projektowania skalniaka, wziąć pod uwagę siłę wzrostu oraz docelowe rozmiary roślin. Silnie i bujnie rozrastające się byliny, które tworzą kobierce, sadzimy po 3-5 na m kw. Słabiej rosnące byliny na kępy planujemy po 8-12 sztuk na m kw. Byliny karłowate tworzące rozety np. skalnica, sadzimy gęściej, nawet po 20 szt. na m kw.
W małym skalniku zrezygnujmy z bujnych roślin. Zajmują one zbyt dużo miejsca. Dla zróżnicowania kompozycji lepiej użyć niskich i poduszkowych bylin oraz miniaturowych krzewów. Wysadzając po kilka roślin tego samego gatunku, dobrze jest stworzyć z nich grupy różnej wielkości. Będą wówczas wiernie imitować skupiska występujące w naturalnym środowisku.
Pielęgnacja
Rośliny skalniakowe, przyzwyczajone do klimatów górskich, wymagają regularnego zraszania i odchwaszczania, a niektóre gatunki również okrywania w okresie jesiennym. Wszystkie powyższe zabiegi decydują o prawidłowym rozwoju oraz o efektach estetycznych roślin, które nasadziliśmy. Iglastymi gałązkami okrywamy te gatunki, które są wrażliwe na przymrozki oraz te znajdujące się na wystawie południowej. W czasie upałów i suszy utrzymujemy stałą wilgotność powietrza i gleby poprzez systematyczne spryskiwanie roślin. Tym, które poprzez swój ekspansywny wzrost mogłyby zarosnąć skalnik, przycinamy pędy.
Rośliny na skalnik
Byliny na słoneczne stanowiska:
- tworzące kobierce: acena drobnolistna, bodziszek czerwony, czyściec, dębik ośmiopłatkowy, gęsiówka kaukaska, płomyk (floks) szydlasty, macierzanka zwyczajna i piaskowa, rogownica alpejska, rojniki, rozchodniki.
- tworzące kępy: goździk kropkowany i siny, kocomietka Faassena, lawęda wąskolistna, lnica alpejska, lebiodka pospolita, żagwin ogrodowy, sasanka zwyczajna, zawciąg nadmorski, smagliczka skalna.
Byliny znoszące zacienienie:
- tworzące kobierce: acena drobnolistna, karmnik ościsty, dąbrówka rozłogowa, tojeść rozesłana.
- tworzące kępy: naradka odroślowa, dzwonek karpacki i Poszarskiego, urdzik karpacki, pięciornik złoty, pierwiosnki, skalnice.
Krzewy na miejsca słoneczne: karłowe odmiany świerków, kosodrzewina, szczodrzeniec położony, pięciornik krzewiasty.
Krzewy znoszące zacienienie: karłowe odmiany jodeł, irga pozioma i karłowa, karłowe berberysy i cyprysiki, tawuły japońskie.
Deccoria.pl