Porady ogrodnicze

Trzy sposoby na jesienne rozmnażanie palergonii. Dlaczego teraz najlepiej to robić?

Początek jesień to idealna pora na rozmnażanie pelargonii. Jeśli wykonamy to teraz, to nowe rośliny pojawią się u nas jeszcze przed zimą, a wiosną będę już rozwinięte i pięknie zakwitną. Ich rozmnażanie nie jest skomplikowanym procesem i można go przeprowadzić na kilka sposobów. Dowiedz się jak zrobić to prawidłowo, aby cieszyć się okazałymi kwiatami.

Trzy sposoby na jesienne rozmnażanie palergonii. Dlaczego teraz najlepiej to robić?
Rozmnażanie pelargonii najlepiej wykonać we wrześniu. Fot.123RF.com

SPIS TREŚCI:

Pelargonia – charakterystyka

Pelargonia to popularna roślina umieszczana najczęściej na balkonach i tarasach, gdzie stanowi barwną ozdobę. Do Europy przybyła w XIX wieku z Afryki, ale jej nazwa pochodzi z Grecji i wywodzi się ze słowa "pelargos”(bocian), które odnosi się od owoców rośliny, przypominających bociani dziób. Najbardziej popularne pelargonie w Polsce, to odmiana rabatowa i bluszczolistna. To rośliny lubiące stanowisko zarówno słoneczne, jak i półcień. Gleba, w której należy je sadzić, powinna mieć odczyn obojętny.

Co ciekawe, sam kwiat pelargonii nie pachnie, ale cała roślina wydaje charakterystyczny aromat. Niektóre odmiany mają liście, które po roztarciu wydają cytrynowy lub lawendowy zapach.

Ukorzenianie sadzonek pelargonii

Mimo że często kupujemy pelargonie wiosną i wtedy sadzimy je do donic na balkonie, to ich rozmnażanie warto przeprowadzić na przełomie lata i jesieni. Używa się do tego sadzonek wierzchołkowych, które pozyskuje się od sierpnia do listopada. Chcąc dowiedzieć się jak rozmnażać pelargonie, cały proces należy rozpocząć od pobierania sadzonek. Pędy na przyszłe sadzonki pelargonii pobieramy wyłącznie z roślin zdrowych i obficie kwitnących.

W następnej kolejności ważne jest ukorzenianie sadzonek pelargonii. Warto na szczepki wybrać pędy, których chociaż jeden liść ma długość 10cm. Pęd, który zostaje odcięty, musi być umieszczony w wodzie i postawiony w nasłonecznionym miejscu. Trzyma się go tam do momentu ukorzenienia sadzonek.

Sadzonki można również włożyć do piasku wymieszanego w proporcjach 1:1 z odkwaszonym torfem. Co istotne, sadzonki zanim się ukorzenią, powinny przebywać w temperaturze pokojowej i być regularnie podlewane. Dopiero po zakończonym procesie ukorzeniania sadzonek, można je przesadzić do ich docelowego miejsca.

Kiedy rozmnażać pelargonie?

Sadzonki pelargonii pobiera się dwa razy w roku. Pierwszy okres przeznaczony na przesadzanie sadzonek pelargonii to czas letni. Wymaga to od nas znalezienia odpowiedniego pomieszczenia, w którym można przezimować rośliny. Powinno umieścić się je w chłodnym, ale dobrze oświetlonym miejscu, w którym temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza, a następnie regularnie, ale niezbyt obficie podlewać roślinę. Wraz z końcem stycznia przenosi się roślinę do cieplejszego pomieszczenia i zwiększa ilość dostarczanej jej wody. Pelargonie najlepiej umieścić na zewnątrz dopiero po 15. maja, kiedy nie ma już nocnych przymrozków. Jednak wcześniej można je hartować, wystawiając na balkon lub taras na kilka godzin, aby przyzwyczaiły się do chłodniejszej temperatury, dzięki czemu staną się trwalsze i zieleńsze.

Drugim terminem i według wielu osób, najlepszym czasem na to, kiedy rozmnażać pelargonie, jest właśnie sezon letnio-jesienny, dzięki czemu sadzonki zdążą się ukorzenić jeszcze przed przymrozkami, ponieważ tworzenie systemu korzennego u tej rośliny trwa około 2-3 tygodni. W tym przypadku zimowanie pelargonii również będzie konieczne.

sadzonka pelargonii Sadzonki pelargonii możesz umieścić w wodzie lub w doniczkach. Fot.123RF.com

Rozmnażanie pelargonii – sposoby

Istnieją różne sposoby na to, jak przeprowadzić rozmnażanie pelargonii. Oto kilka metod, którymi możesz to wykonać:

 • Rozmnażanie pelargonii z sadzonek – zacznij od pobrania szczepek z przyszykowanych wcześniej sadzonek. Rozmnażanie można w tym przypadku przeprowadzić na dwa sposoby – umieścić sadzonki w wodzie lub w podłożu. W przypadku wybrania drugiej opcji, warto zainwestować w większą ilość doniczek, ponieważ pelargonie najlepiej będą się czuły w pojedynczych pojemnikach ze specjalnymi otworami. Potrzebują one dużo miejsca, aby w pełni się zakorzenić, dlatego wielodoniczki rozsadowe całkowicie się tu nie sprawdzą.

 • Rozmnażanie pelargonii z nasion – ten sposób opiera się na wykorzystaniu nasion ze sklepu, które pozwolą wyhodować młode rośliny o wybranym przez nas kolorze oraz pokroju. Można też skorzystać z nasion zebranych z naszych własnych roślin, ale rozwijające się pelargonie będą się różniły od tych, z których zebraliśmy nasiona. Rośliny rozmnażane w ten sposób, zakwitną dopiero po upływie pół roku. Jednak jest to warte czekania, ponieważ według wielu ogrodników, rozmnażanie pelargonii w ten sposób wpływa pozytywnie na ich trwałość i odporność.

Przeczytaj również: Rozmnażanie pelargonii z nasion. Dzięki temu kwiaty będą odporne na choroby

 • Rozmnażanie pelargonii z liści – można do tego wykorzystać dowolne liście rośliny, również te dolne. Wybrane liście wkłada się do doniczki, która wypełniona jest torfem i piaskiem tak jak w przypadku rozmnażania sadzonek. Liść musi znajdować się w ziemi na tyle głęboko, aby jego większa część pozostawała zakryta. Po umieszczeniu w doniczce, trzeba go podlać i zapewnić warunki takie jak do ukorzeniania sadzonek. Warto zastosować folię, która zagwarantuje odpowiedni mikroklimat i przyspieszy cały proces.

Źródło: YouTube.com/ Zielone Pogotowie

Jesienne rozmnażanie pelargonii - krok po kroku

Cały ten proces jest prosty i równocześnie warty włożonej w niego pracy. Podpowiadamy jak wykonać jesienne rozmnażanie pelargonii, krok po kroku, używając do tego własnych, tegorocznych okazów:

 • Wybierz przyrosty, które są zielone, zdrowe i mają około 8-10 cm długości.
 • Odetnij je ostrym nożem.
 • Zwróć uwagę na to, aby przycięta przez ciebie sadzonka, miała 3-4 piętra liści.
 • Oberwij kwiaty, pączki i dolne liście z powstałej sadzonki pelargonii.
 • Zrób dołek w doniczce i włóż do niej sadzonkę, w taki sposób, aby nie dotykała dna doniczki.
 • Dociśnij ziemię wokół sadzonki. Pamiętaj, aby użyć ziemi przepuszczalnej. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku ziemia kwiatowa wymieszana z piaskiem.
 • Podlej sadzonkę. Później rób to regularnie, ale niezbyt obficie.
 • Jeśli na zewnątrz jest nadal ciepło, można tam postawić doniczki z sadzonkami. Warto umieścić je w miejscu, które jest jasne, ale nie nadmiernie nasłonecznione. W momencie, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, doniczki przynieś do domu i postaw je na parapecie okna.
 • Sadzonkę pelargonii możesz też umieścić, w przegotowanej, ostudzonej wodzie w szklanym pojemniku. Pamiętaj wymieniać wodę co kilka dni, aby nie była przyczyną chorób pelargonii. Kiedy roślina wypuści korzenie, przesadź ją do doniczki z ziemią.
 • W momencie, gdy sadzonka zacznie już rosnąć i piąć się w górę, warto przyciąć jej wierzchołek, aby jeszcze lepiej się rozkrzewiała.
 • W marcu można nawozić pelargonię np. biohumusem.
 • Na przełomie kwietnia i maja zacznij hartować roślinę, wystawiając ją na zewnątrz na kilka godzin.
 • Gdy masz pewność, że przymrozki już się nie pojawią, możesz wystawić roślinę na zewnątrz już na stałe.

Przeczytaj również: Pelargonia afrykańska - roślina o szerokich zastosowaniach leczniczych. Jak ją uprawiać?

Co zrobić ze starymi pelargoniami?

Pelargonie to rośliny wieloletnie, ale po kilku sezonach mogą tracić swój początkowy wigor. Jeśli pojawiają się już zniszczone i zdrewniałe pędy, można pobrać sadzonki do rozmnażania pelargonii, a następnie wyrzucić resztę rośliny.

W przypadku, gdy roślina mimo upływu lat nadal jest zdrowa i zakwita, to warto ją jeszcze przezimować i cieszyć się jej barwami następną wiosną.

Przeczytaj również: Choroby pelargonii. Dlaczego pelargonie żółkną i usychają?

choroby pelargonii Pelargonie to rośliny cieszące się dużą popularnością, głównie ze względu na swój urok i łatwość uprawy Fot.123RF.com

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.