Spis treści:
Rośliny balkonowe na palące słońce
Zmieniające się warunki klimatyczne sprawiają, że balkony, zwłaszcza te od strony południowej, zamieniają się w małe pustynie. Nie wszystkim roślinom to służy, są jednak takie, które doskonale zniosą palące słońce na balkonie. Postaw na poniższe gatunki i odmiany:
- Pelargonia rabatowa (Pelargonium zonale)
Średniej wielkości, wzniesiona roślina o zwartym pokroju. Zachwyca intensywnie czerwonymi, różowymi, białymi lub fioletowymi kwiatami. Jej głównym atutem są właśnie barwne kwiatostany, które długo się utrzymują.
- Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum)
Roślina o pędach zwisających, idealna do wiszących pojemników. Kwiaty mają podobną gamę barw jak pelargonie rabatowe, a błyszczące, mięsiste liście również stanowią ozdobę.
- Petunia ogrodowa (Petunia × atkinsiana)
Tworzy rozłożyste kępy lub zwisające kaskady. Kwiaty lejkowate, duże, dostępne w niemal wszystkich kolorach: od białych, przez różowe i purpurowe, po głębokie granaty i fiolety. Jej siłą jest intensywne, wielotygodniowe kwitnienie.
Przeczytaj również: 12 najlepszych roślin jednorocznych na pełne słońce. Kwitną nawet, gdy brakuje wody
- Kalibrachoa (Calibrachoa hybrida)
Drobniejsza od petunii, ale niezwykle dekoracyjna. Zwarty, pół zwisającypokrój, a niewielkie kwiaty występują w żywych kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim, pomarańczowym. Tworzy efektowne, kwitnące „chmurki” w donicach.
- Stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis)
Sztywne, wzniesione łodygi, kwiaty przypominające stokrotki lub gerbery, w odcieniach bieli, różu, purpury, niebieskiego. Złociste środki dodają im egzotycznego wyglądu. Roślina średniego wzrostu, bardzo odporna na suszę.
- Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora)
Niska roślina o płożącym lub lekko zwisającym pokroju. Jej sukulentowe, mięsiste liście magazynują wodę, a intensywnie wybarwione kwiaty (różowe, pomarańczowe, czerwone, żółte) otwierają się tylko w pełnym słońcu.
Werbena ogrodowa to roślina, która jest odporna na suszę. Fot. tc397/CanvaPro
- Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)
Tworzy niewysokie, rozgałęzione kępy. Kwiaty zebrane w gęste baldachogrona, w kolorach białym, różowym, czerwonym, purpurowym, a także dwubarwne. Roślina o długim okresie kwitnienia i dużej tolerancji na suszę.
- Koleus Blumego (Solenostemon scutellarioides)
W przeciwieństwie do pozostałych, koleus Blumego ozdobny jest głównie z liści. Ma wyprostowany pokrój i różnorodne wybarwienie: bordowe, limonkowe, zielono-fioletowe liście często z kontrastowym obrzeżem. Efektowny dodatek do kompozycji kwiatowych.
- Sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens)
Drobna, płożąca roślina o zwartej strukturze. Sanwitalia pokryta jest mnóstwem żółtych kwiatów przypominających miniaturowe słoneczniki. Idealna do obsadzania brzegów donic i skrzynek balkonowych.
- Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
Półkrzew o kępiastym, wzniesionym pokroju. Wąskie, srebrzyste liście i fioletowe kwiatostany wabią pszczoły i wprowadzają śródziemnomorski klimat. Aromatyczna, odporna, niewymagająca.
- Oleander pospolity (Nerium oleander)
Duży, okazały krzew do uprawy w dużych donicach. Kwitnie obficie w kolorach białym, różowym, łososiowym. Ciemnozielone, skórzaste liście są również dekoracyjne. Wymaga zabezpieczenia na zimę, ale latem nie ma sobie równych na nasłonecznionych tarasach.
Dobierając rośliny balkonowe odporne na suszę i słońce oszczędzisz sobie obfitego podlewania i ogromnego rozczarowania, które zawsze nam towarzyszy, kiedy widzimy spalone uprawy.
Sanwitalia ro roślina płożąca, która idealnie nadje się do obsadzania skrzynek balkonowych. Fot. Nataliia Zhekova/CanvaPro
Jak dbać o rośliny balkonowe rosnące w słońcu?
Rośliny odporne na słońce i suszę nie wymagają przesadnej troski, nie znaczy to jednak, że możemy zostawić je samopas. Weź pod uwagę, że nawet rośliny odporne na suszę potrzebują wody, szczególnie w czasie upałów. Najlepiej podlewać je rano lub wieczorem, gdy podłoże nie jest nagrzane. Każda donica i pojemnik z balkonowymi uprawami powinny mieć otwory odpływowe i warstwę drenażową (keramzyt lub żwir). Dzięki temu nie będzie dochodziło do zastojów wody, a drenaż pozwoli zachować wilgoć na dłużej i pomóc roślinom w gospodarce wodnej.
Nawet odporne na suszę rośliny kwitnące, potrzebują nawożenia. Tworzenie pąków i kwiatów to dla nich duży wysiłek, dlatego warto im pomóc nawozami wieloskładnikowymi co dwa lub trzy tygodnie. Przy okazji trzeba z nich oberwać przekwitłe kwiaty, co skłoni je do kolejnego kwitnienia. Dzięki temu balkon będzie zawsze cieszył oko świeżymi kolorami.
Wszystkie rośliny balkonowe najlepiej sadzić w jasnych doniczkach i pojemnikach. Odbijają one promienie słoneczne, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania korzeni. Choć wymienione gatunki są odporne, w naturze rosną bezpośrednio w gruncie, gdzie same potrafią chronić swoje korzenie. Na małej przestrzeni balkonowej my musimy o to zadbać. Dobrze dobrane i pielęgnowane rośliny na słonecznym balkonie odwdzięczą się reprezentacyjnym wyglądem i oszałamiającym zapachem przez całe lato.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Naturalne nawozy do pelargonii. Sposób na długie i obfite kwitnienie
Szachownica perska – najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja podczas kwitnienia
Wdzięczny i odurzający zapachem kwiat. Siew, uprawa i zastosowanie maciejki w ogrodzie