Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Odkamienianie i czyszczenie zapchanych dyszy żelazka. Genialny sposób na usunięcie rdzy i zabrudzeń

Brudne, klejące żelazko ze śladami osadów, którego nie czyścisz regularnie, nie będzie działać prawidłowo. Może też pozostawiać na prasowanych tkaninach nieestetyczne ślady, niszcząc je i przypalając. Dowiedz się, jak często trzeba odkamieniać żelazko i dlaczego warto czyścić urządzenie na kilka sposobów. Jeden z nich podpowiedziała mi znajoma, nie spodziewałam się, że popularny środek z apteki może przynieść tak zaskakujące efekty – wystarczyło kilka razy potrzeć i żelazko lśni jak nowe.

Odkamienianie i czyszczenie zapchanych dyszy żelazka. Genialny sposób na usunięcie rdzy i zabrudzeń
Jak często trzeba odkamieniać żelazko? Wielu z nas robi to zdecydowanie za rzadko. Fot. Jecapix/CanvaPro

Spis treści:

Jak często trzeba odkamieniać żelazko?

Gotowe środki czyszczące łatwo rozpuszczają ślady z osadów mineralnych czy usuwają przypaleniznę z płyty grzewczej żelazka, jednak nie każdy chce ich używać. Rozumiem to doskonale, od lat staram się w domu korzystać wyłącznie z eko produktów i środków, których skład jest mi znany, podobnie jak ich działanie. Wiele produkuję sama, bazując na popularnych składnikach spożywczych lub preparatach dostępnych... w aptekach.

Okazuje się, że część ogólnodostępnych, prostych środków działa na rozmaite zanieczyszczenia lepiej niż niejeden płyn przeznaczony do czyszczenia trudnych zabrudzeń. Klejące plamy i ślady przypalenia pojawiające się na płycie grzewczej na stopie żelazka, kamień w szczelinach parowych czy osady z wody w zbiorniku należy usuwać regularnie, w innym przypadku urządzenie może działać gorzej, a uwalnianie pary z otworów będzie utrudnione.

Jeśli chcesz, by twoje żelazko działało dłużej i lepiej rozprasowywało nawet duże zagniecenia na grubszych, mniej elastycznych tkaninach, musisz o nie zadbać. Jak często trzeba odkamieniać żelazko? Przy regularnym użytkowaniu, dokładne czyszczenie przynajmniej 1 raz na 2 miesiące to absolutna podstawa. Jeżeli prasujesz częściej i pod stopę trafiają rozmaite tkaniny, zarówno te naturalne, jak i z rozmaitymi domieszkami, zwiększ częstotliwość odkamieniania do 1 zabiegu w miesiącu. Najlepiej od razu wpisz go na listę comiesięcznego, gruntownego sprzątania.

Przeczytaj również: Czym najlepiej wyczyścić przypalone żelazko? Wypróbuj to koniecznie, działa lepiej niż ocet

Jak odkamienić żelazko – domowe metody

W domowym zaciszu tyle jest niezbędnych czynności do wykonania w ramach cyklicznego sprzątania, że nie chcesz już nawet myśleć o dokładaniu sobie obowiązków? Tym bardziej nie rezygnuj z odkamieniania żelazka, bo pozostawione na nim kleiste ślady i przypalenizna z czasem stworzą trudną do usunięcia warstwę – raz, że ciężej ci będzie ją wyczyścić i zajmie to znacznie więcej czasu, a dwa, że stale rozpuszczające się pod wpływem wysokiej temperatury osady będą plamić i niszczyć delikatne ubrania.

Jak odkamienić żelazko domowym sposobem? Do wyboru masz przynajmniej kilka skutecznych metod, które pozwolą ci usunąć nie tylko kamień czy ślady przypalenizny, lecz także gromadzący się i zlepiający w grudki kurz, pyłki oraz resztki włókien prasowanych materiałów. Brud, lepkie ślady i nagromadzone zanieczyszczenia z osadów mineralnych usuniesz:

  • ze stopy żelazka – wykorzystując do tego pastę do zębów, roztwór białego octu i wody lub średnio gęstą pastę z sody oczyszczonej;

  • ze zbiornika na wodę – wypełniając pojemnik do 1/3 pojemności roztworem wody i octu w proporcjach 1:3, z czego 1 to część octu, a 3 to części wody; ważne, abyś ustawił żelazko na największą moc, odczekał chwilę, aż płyta się nagrzeje i przepłukał zbiornik, prasując starą, bawełnianą ściereczkę i generując parę aż do całkowitego opróżnienia wnętrza pojemniczka;

  • ze szczelin parowych – używając do tego białego octu i bawełnianych patyczków kosmetycznych, które pozwolą w kilka minut oczyścić wnętrze drobnych otworków ze zbierających się tam osadów.

para żelazko Usunięcie osadów i kamienia z niewielkich szczelin będzie łatwiejsze, jeśli wcześniej oczyścisz specjalnym roztworem zbiorniczek na wodę, przepuszczając parę przez dysze i szczeliny na stopie. Fot. Ablozhka/CanvaPro

Jeśli kamień i zabrudzenia są trwałe, warto nałożyć na stopę żelazka pastę z sody oczyszczonej lub ręcznik kuchenny nasączony roztworem octowym. Pastę sodową warto lekko wetrzeć miękką ściereczką z mikrofibry w zimną płytę żelazka. Odczekaj chwilę, aż środek zadziała. Podobnie roztwór octu potrzebuje trochę czasu na rozpuszczenie warstwy osadów, dlatego nasącz nim ręcznik kuchenny, obłóż stopę żelazka i po upływie kilkunastu minut przetrzyj ją suchym papierem lub suszą ścierką z mikrofibry, która zdejmie brud bez konieczności szorowania.

Czyszczenie zapchanych dyszy żelazka

Zapchane dysze żelazka powodują, że generowana para nie wydostaje się w całości przez przeznaczone do tego otwory. Słabszy wyrzut pary oznacza większe trudności w prasowaniu bardziej wymagających tkanin. Co więcej, gdy dysze są zapchane, wówczas zamiast pary z otworów może wyciekać woda. Jeśli dodatkowo na stopie żelazka oraz w szczelinach zgromadził się kamień, skutkiem mogą być nieestetyczne plamy na prasowanych materiałach. Oczyszczenie dyszy żelazka, poprzez ich przepłukanie roztworem octowym, to najprostsza metoda, jednak zanim ją wykorzystasz, sprawdź, czy na pewno twoje urządzenie dopuszcza możliwość stosowania wodnego roztworu kwasu octowego. 

Pamiętaj, że samo czyszczenie zapchanych dyszy żelazka gorącą parą to nie wszystko, należy też zdjąć ze stopy urządzenia oraz jej zakamarków resztki kamienia. Możesz zrobić to za pomocą papieru do pieczenia i odrobiny soli. Rozsyp przyprawę na powierzchni rozłożonego wcześniej papieru, nagrzej żelazko i prasuj sól we wszystkich kierunkach, aż zetrzesz w ten sposób zabrudzenia. Zejdzie nie tylko kamień, lecz także powstałe plamy, ślady rdzy i inne, szorstkie osady. Pamiętaj, że sól może się zlepić w grudki i dostać do większych otworów, dlatego zawsze miej w pogotowiu nasączony octem wacik lub patyczki kosmetyczne. 

Jednym z niezwykle skutecznych sposobów na oczyszczenie żelazka jest... paracetamol. Dostępny w aptece w formie tabletek musujących lek doskonale usuwa zlepiony brud i rozpuszcza rdzawe ślady po przypaleniu. Znajoma podpowiedziała mi, by najpierw rozgrzać żelazko, unieść je trzymając za uchwyt i wyczyścić płytę oraz otwory tabletką – chwyć ją dłuższymi szczypcami kuchennymi lub pęsetą i pocieraj zabrudzenia aż do rozpuszczenia się tabletki. Już po kilku chwilach i ostudzeniu płyty resztki kamienia powinny dać się usunąć miękką szmatką, co najważniejsze, bez dodatkowego, czasochłonnego szorowania.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak pozbyć się warstwy kamienia i żółtych zacieków z toalety? Domowe sposoby załatwią problem raz-dwa

Czyszczenie szuflady i uszczelek pralki. Błyskawiczny sposób na czarny nalot i nieprzyjemny zapach

Jak często trzeba myć okna? Dwa razy w roku mogą nie wystarczyć

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.