Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Co można, a czego nie można robić w bloku? Lista zakazów jest długa

Mieszkanie w mieście ma wiele zalet, ale też pewne wady. Wielu trudności może przysparzać mieszkanie w bloku. W budynkach wielorodzinnych panują pewne zasady. Zobacz, jakie jest prawo sąsiedzkie, jakie zachowania w bloku mogą skończyć się kłótnią, a jakie wezwaniem służb porządkowych i mandatem!

Co można, a czego nie można robić w bloku? Lista zakazów jest długa
Tego nie wolno robić w bloku, czyli jak zachować dobre stosunki z sąsiadami. Fot. 123RF.com/Wojciech Strozyk/REPORTER

Z artykułu dowiesz się:

Prawo sąsiedzkie, czyli co można, a czego nie można robić w bloku

Polskie przepisy prawa nie zbierają w jednym akcie wszystkich praw i norm, które obowiązują w stosunkach sąsiedzkich. Jednak nie znaczy to, że każdy mieszkaniec bloku może czuć się bezkarnie za zamkniętymi drzwiami. Kodeksy cywilny, wykroczeń, prawo budowlane oraz ustawa o własności lokali zawierają wiele zapisów, które regulują sytuację mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Jednym z najczęstszych problemów z sąsiadami jest zakłócanie spokoju. Krzykliwe kłótnie, głośne zabawy dzieci, bieganie po mieszkaniu, słuchanie muzyki oraz oglądanie telewizji z maksymalnie odkręconym regulatorem dźwięku to częste problemy w blokach. W takich sytuacjach warto najpierw pójść do sąsiadów i poprosić o ciszę, mogą bowiem nie być świadomi tego, że za bardzo hałasują. Jeśli to nie pomoże, to zastosowanie mogą mieć przepisy wskazujące, że właściciel nieruchomości powinien powstrzymać się od działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich. Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego, sąd może nakazać uciążliwemu sąsiadowi zastosować środki, które zapobiegną dalszym naruszeniom – na przykład wyciszenie podłogi.

W przypadku osób wynajmujących mieszkanie, konieczne może okazać się sięgnięcie po zapisy z art. 11 Ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z zapisami ustawy, jeśli lokator w sposób rażący i uporczywy wykracza przeciw porządkowi domowemu i utrudnia korzystanie z innych lokali, sąd może nakazać rozwiązanie stosunku prawnego, czyli umowy najmu z właścicielem.

Cisza nocna – czy obowiązuje?

Skoro mowa o prawach i ogólnych zasadach współżycia społecznego, warto też wspomnieć o ciszy nocnej. Wiele osób jest przekonanych, że względną ciszę należy zachować tylko od godz. 22.00 do 6.00, podczas gdy przez resztę dnia bezkarnie można głośno słuchać muzyki, czy prowadzić remont.

W rzeczywistości polskie prawo nie zawiera przepisu, który regulowałby kwestię ciszy nocnej. W ogólnym, społecznym odczuciu, jest to czas od godz. 22 do 6.00. Pojęcie „ciszy nocnej” jest więc zwyczajowe i wynika z pojęcia „pory nocnej”, które w przepisach prawa wskazuje właśnie wspomniane godziny. Wspólnota mieszkaniowa, jako organ zarządzający, może jednak wprowadzić przepisy, które mówią o zachowaniu bezwzględnej ciszy w tym przedziale czasowym.

Art. 51 Kodeksu wykroczeń mówi jednak o tym, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój albo spoczynek nocny, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Przepis obejmuje nie tylko godziny nocne, ale całą dobę. Jeśli więc sąsiedzi są zbyt hałaśliwi i nie reagują na prośby, można wezwać policję.

Podsumowując, głośne słuchanie muzyki nie tylko po 22:00, może skutkować otrzymaniem mandatu! Warto więc ściszyć głośniki, a jeśli planujemy imprezę, najlepiej wcześniej poinformować o tym sąsiadów i poprosić o wyrozumiałość!

Przeczytaj również: Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna? Czy można zostać ukaranym za głośną zabawę w sylwestra?

Cisza nocna w sylwestra. Co mówi na ten temat prawo? Sprawdź! Fot.123RF.com

Tego nie wolno robić w bloku, czyli jak zachować dobre stosunki z sąsiadami

Nie chcesz być sąsiadem, na którego inni się skarżą? Niedawno wprowadziłeś się do bloku i nie wiesz, jakie normy obowiązują? Przepisy to jedno, w budynkach wielorodzinnych zastosowanie ma wiele ogólnie przyjętych norm, których regularne łamanie może skończyć się wielką, sąsiedzką kłótnią. Zobacz, czego nie wolno ci robić w bloku!

  • Palenie papierosów na balkonie lub klatce schodowej

Nie ma ogólnopolskich przepisów, które zabraniałyby palenia papierosów na balkonie czy klatce schodowej, ale spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe często zabraniają tego wewnętrznymi przepisami, których należy przestrzegać! Palenie w bloku jest niemile widziane, więc warto je ograniczyć, aby nie uprzykrzać życia sąsiadom. 

  • Grillowanie na balkonie

Grillowanie na balkonie jest niemile widziane nie tylko przez intensywne zapachy, które temu towarzyszą, ale też ze względu na zagrożenie pożarowe! Zbyt mała odległość od materiałów łatwopalnych i ryzyko przewrócenia grilla sprawiają, że zamiast tradycyjnego węglowego grilla lepiej wybrać grill elektryczny w mieszkaniu. Do tego wiele wewnętrznych regulaminów spółdzielni mieszkaniowych zabrania rozpalania grilla na balkonach czy tarasach.

  • Zostawianie wózków, rowerów i śmieci na klatce schodowej

Małe przedpokoje lub niewielkie mieszkania sprawiają, że wiele osób traktuje klatkę schodową jako przedłużenie lokalu. Niczym dziwnym nie jest więc zostawianie roweru czy wózków dziecięcych na klatce, a nawet stawianie tam szaf, stojaków na obuwie czy wieszaków na ubrania.

To zły pomysł z kilku powodów. Po pierwsze – klatka schodowa to część wspólna, a nie miejsce przeznaczone do pozostawiania osobistych przedmiotów, które utrudniają przejście. Po drugie pozostawione rzeczy mogą zostać uszkodzone lub skradzione, więc nie warto narażać się na straty. Poza tym, co bardzo ważne, pozostawianie rowerów i wózków to wykroczenie, które może skończyć się mandatem! Według przepisów przeciwpożarowych klatka schodowa nie może być zastawiona, jest bowiem drogą ewakuacyjną w razie pożaru lub innych zagrożeń. Wózki i rowery należy zostawić w wydzielonych do tego pomieszczeniach lub w mieszkaniu.

W przypadku śmieci problemem jest nie tylko zajmowanie miejsca, ale też nieprzyjemne zapachy, które wydobywają się z worka. Nie zostawiaj więc ich przed drzwiami, nawet jeśli miałyby tam stać tylko przez kilka godzin!

  • Trzepanie dywanu na balkonie

Wytrzepanie dywanu na balkonie nie generuje uciążliwego hałasu, więc nie powinno sąsiadom przeszkadzać, prawda? Nie do końca. Chociaż nie łamie to bezpośrednio przepisów, to sąsiedzi na pewno nie będą zadowoleni z tego, że na ich okna i balkon wytrzepujesz kurz z dywanu! Lepiej zanieść dywan na trzepak lub porządnie do odkurzyć, zamiast trzepać go i denerwować sąsiadów.

  • Podlewanie roślin skutkujące spływaniem wody na położone niżej balkony i parapety

Jeżeli nie chcemy narazić się sąsiadom, koniecznie uważajmy podczas podlewania kwiatów ustawionych na balkonach czy parapetach zewnętrznych. Spływające krople wody zmieszane z ziemią mogą np. pobrudzić suszące się pranie wystawione na balkon przez sąsiada mieszkającego poniżej nas. Dlatego, gdy podlewamy kwiaty lub nawet myjemy swój balkon, starajmy się robić to ostrożnie, tak aby stróżki wody nie ściekały na położone niżej balkony, parapety czy chodniki.

  • Wychodzenie nago na balkon

Mieszkając w bloku musimy dostosować się do norm społecznych i postępować w taki sposób, aby nasze zachowanie nie budziło zgorszenia w innych osobach. Wykluczone jest zatem paradowanie czy opalanie się nago na balkonie lub, co gorsza, uprawianie innych nieobyczajnych czynów na oczach sąsiadów. Jest to uregulowane prawnie w punkcie 51 kodeksu karnego, który mówi:

"Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny."

  • Całkowite skręcanie kaloryferów

Kary za zakręcanie grzejników wzbudzają poruszenie wśród mieszkańców bloków. Okazuje się, że spółdzielnia może ustalić minimalne zużycie energii wykorzystywanej do ogrzewania mieszkania, a lokatorów nadmiernie wychładzających ściany i stropy pociągnąć do odpowiedzialności finansowej.

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych są zobowiązani do ogrzewania swoich mieszkań, a minimalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniach w okresie jesienno-zimowym zgodnie z przepisami wynosi 16 stopni Celsjusza. W przypadku niewypełnienia tego obowiązku spółdzielnia może nałożyć kary za zakręcanie grzejników.

Przeczytaj również:

Filip Chajzer epatuje burżujskim życiem. Mazurska willa na miarę oligarchy

Zakręcasz grzejniki, by oszczędzić? W bloku możesz zapłacić za to karę

Czy można zakręcić kaloryfery w bloku? Sprawdźcie! Fot. 123RF.com

Czego nie wolno robić podczas remontu w bloku

Szykujesz remont i zastanawiasz się, czy w związku z tym są pewne sytuacje, których należy unikać? Jest kilka spraw, o których warto pamiętać. Przede wszystkim, w dobrym guście jest poinformować sąsiadów o tym, że planujesz prace remontowe, nawet jeśli nie będą one duże. Wiercenie i stukanie, które powtarza się przez kilkanaście dni z rzędu, może być bardzo uciążliwe. Do tego w sąsiednich lokalach mogą mieszkać osoby, mające pod opieką małe dzieci czy też pracujące zdalnie, które potrzebują ciszy w określonych porach dnia. Warto więc wcześniej poinformować sąsiadów o dokładnym terminie planowanego remontu. Wystarczy wywiesić kartkę z informacją, aby każdy miał okazję się z nią zapoznać. 

  • Burzenie ścian i inne duże prace

Jeżeli planowane są duże prace, takie jak burzenie ścian, warto osobiście udać się do wszystkich sąsiadów i poinformować ich o terminie oraz orientacyjnym czasie trwania. Dzięki temu sąsiedzi nie będą zaskoczeni nagłym hałasem i odpowiednio wcześniej będą mogli zaplanować sobie dzień. Warto pamiętać też o tym, aby posprzątać z klatki schodowej kurz, który wydostaje się z mieszkania!

  • Wyrzucanie gruzu do pojemników na śmieci

Podczas remontu powstaje dużo odpadów i gruzu. Wyrzucanie ich do wspólnego pojemnika na śmieci nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze odpadki zabierają dużo miejsca i może go zabraknąć na śmieci sąsiadów, a po drugie wielu rzeczy nie można wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Lepszym pomysłem będzie wynajęcie kontenera.

  • Wystawianie mebli na klatkę schodową

Zamiast na klatkę schodową, wszystkie meble lepiej wystawić przed blok na kilka godzin. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, żeby z powrotem wnieść je do mieszkania, dobrym pomysłem będzie wynajęcie garażu lub magazynu, w którym można je bezpiecznie i bez uprzykrzania życia sąsiadom przechować!

Mieszkanie w bloku wiąże się z wieloma sąsiedzkimi wyzwaniami, ale jeśli będziesz stosować się do powyższych zasad, na pewno życie w budynku wielorodzinnym będzie łatwiejsze!

Przeczytaj również: Jak sobie radzić z uciążliwym sąsiadem?

blok Służby porządkowe mogą ukarać przeszkadzającego lokatora pouczeniem lub mandatem. Fot. 123RF.com

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.