Prawo i finanse

Uciążliwy remont. Co zrobić, gdy sąsiad często wierci w mieszkaniu?

Wiercenie, stukanie, tłuczenie, wibracje... To nieodzowne elementy każdego remontu, które dla innych mieszkańców bloku mogą być szczególnie uciążliwe. Jeżeli masz problem z uciążliwym sąsiadem i wyjątkowo hałaśliwą ekipą remontową, przeczytaj ten artykuł. Czasami do interwencji wystarczy sam hałas, ale warto też sprawdzić, czy nie ma innych argumentów, które możemy dostarczyć spółdzielni lub policji. 

Uciążliwy remont. Co zrobić, gdy sąsiad często wierci w mieszkaniu?
Stukanie, pukanie, wiercenie - czy można "uciszyć" sąsiada, który hałasuje przy remoncie? Fot.123RF.com

Spis treści:

Hałas podczas remontu w bloku - co mówią przepisy?

Kwestię uciążliwego hałasu podczas remontu, a bardziej ogólnie zakłócanie spokoju reguluje artykuł 51. Kodeksu wykroczeń, który mówi: 

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2.Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Te same paragrafy są najczęściej przywoływane w kontekście zakłócania "ciszy nocnej", która jednak nie jest definiowana przez polskie prawo, a zwyczajowo przyjęte godziny jej trwania - od 22 do 6 - mają charakter umowny.

W literaturze tematu sformułowanie "zakłócanie spokoju publicznego" definiuje się zwykle jako naruszenie równowagi psychicznej ludzi - np. wywoływanie u nich niepokoju czy zdenerwowania. Do wyczerpania znamion wykroczenia wystarczy, że dane działanie jest dokuczliwe dla nawet jednej osoby. 

Powyższe zapisy mogą stanowić podstawę do wezwania policji czy straży miejskiej, jednak o ile prace nie toczą się w nietypowych godzinach, albo w dni świąteczne funkcjonariusze nie wymierzą kary za chęć poprawy stanu mieszkania i czynności z tym związanych. 

Czytaj także: Gdy sąsiad zatruwa życie. Co zrobić, kiedy hałasuje i smrodzi?

Zdecydowanie większe szanse na reakcje daje Kodeks cywilny, a dokładniej artykuł 144. Dotyczy on immisji, czyli prac właściciela nieruchomości na własnym gruncie, którego skutki odczuwalne są na gruncie sąsiedzkim. 

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. - Art. 144 K.c

Prawem właściciela, jest oczywiście możliwość prowadzenia prac remontowych na terenie swojego mieszkania. Konstrukcja bloków powoduje, że ewentualne wiercenie, kucie płytek, podłóg i używanie większości sprzętu budowlanego będzie słyszalne, a niekiedy nawet odczuwalne w innych mieszkaniach w postaci wibracji. 

Chociaż może być to wyjątkowo męczące, szczególnie dla osób pracujących zdalnie z domowego zacisza, to jeżeli remont jest wykonywany w godzinach dziennych w dni powszednie szansa na interwencję i przymusowe zakończenie lub przełożenie remontu są praktycznie zerowe.

Uciążliwy remont a spółdzielnia. Czy regulamin może zabronić hałasowania?

Każda wspólnota mieszkaniowa ma swój wewnętrzny regulamin. Zwykle znajdują się w nim zapisy dotyczące prowadzenia głośnych prac remontowych - standardowo dopuszczają one takie działania między 8 a 20 od poniedziałku do soboty (czasem do piątku).

Brak konkretnych informacji odnoszących się bezpośrednio do remontów zmusza do założenia, że są one dozwolone poza godzinami "ciszy nocnej", która mimo braku definicji ustawowej jest regulowana w regulaminach poszczególnych spółdzielni i wspólnot, a jej mieszkańcy mają obowiązek stosowania się do tych zapisów.

Co robić w przypadku uciążliwego remontu u sąsiada?

Przed zaangażowaniem w spór policji czy spółdzielni, najlepiej spróbować rozwiązać problem polubownie. Potwierdzają to niedawne doświadczenia autora artykułu - nowi sąsiedzi prowadzący remont piętro wyżej po prostu nie zdawali sobie sprawy ze skali generowanego hałasu.

Po kilku minutach rozmowy i szybkiej demonstracji polegającej na zaproszeniu właściciela mieszkania do siebie, a następnie wznowieniu prac przez ekipę remontową sąsiad szybko zrozumiał, że ściany nie zapewniają wystarczającego wygłuszenia. Obiecał, że wszelkie nawierty będą wykonywane tylko przez godzinę dziennie - od 11 do 12 i w pełni wywiązał się z danego słowa.

Przeczytaj również: Monitoring a nagrywanie posesji obok. Czy sąsiad może cię nagrywać?

Nie zawsze jednak uciążliwy sąsiad czy jego ekipa remontowa są równie ugodowi. W takim przypadku najlepiej udokumentować hałas i zgłosić sprawę do "niższej instancji", czyli do spółdzielni. Jeżeli ta nie doczeka się odzewu lub sąsiad go zignoruje, wtedy szansa skutecznej interwencji policji i ewentualnych konsekwencji prawnych wzrasta.

Dodatkowym argumentem mogą być inne działania okołoremontowe, które w przeciwieństwie do hałasowania są niedozwolone niezależnie od pory dnia.

Czego nie wolno robić podczas remontu o żadnej porze dnia?

W zależności od skomplikowania remont może potrwać od kilku dni, do roku, choć górna granica właściwie nie istnieje. Prawo w żaden sposób nie reguluje maksymalnego czasu trwania takich prac. Ważna jest też oczywiście strona finansowa - brak całej wymaganej kwoty lub nieprzewidziane wydatki mogą znacznie rozciągnąć całość w czasie.

Nawet jeżeli musiały one zostać wstrzymane, nie upoważnia to właściciela mieszkania do używania części wspólnej (klatki schodowej i korytarza) jako przestrzeni magazynowej.

Przeczytaj również: 500 zł mandatu za grillowanie. Nim zaczniesz sezon, poznaj przepisy dotyczące grillowania w lesie, na działce i balkonie

Przed drzwiami nie mogą stać wyniesione na czas remontu meble, ani sprzęt. Nie powinny tam też leżeć materiały budowlane, gruz, ani tym bardziej substancje niebezpieczne - rozpuszczalniki, farby pojemniki pod ciśnieniem itd.

W przypadku większego konfliktu warto zebrać odpowiednią dokumentację, czyli w praktyce zrobić zdjęcia pokazujące ewentualne uchybienia podczas uciążliwego remontu, a następnie przedstawić je odpowiednim służbom, np. policjantom podczas interwencji, jeżeli przed przyjazdem patrolu sąsiad zdążył uprzątnąć bałagan. 

Źródła: Dz.U.2022.0.1360 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny; Dz.U.2022.0.2151 t.j. - Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń; Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co zrobić, gdy sąsiedzi w bloku imprezują i hałasują?

Czy można zmusić sąsiada do usunięcia drzewa? Co zrobić, gdy drzewa sąsiada zacieniają działkę?

Owoce sąsiada na mojej działce. Do kogo należą i czy można je zrywać?

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.