Prawo i finanse

Ruszyły kontrole domów. Wysoka grzywna za brak lub złe oznakowanie

Wraz z początkiem 2024 roku rozpoczęły się kolejne kontrole w polskich domach. Do naszych drzwi może zapukać straż miejska w celu sprawdzenia prawidłowego oznakowania nieruchomości. Za brak numeru na budynku lub złe oznakowanie grożą surowe kary. Jak uzyskać numer domu? Co trzeba zrobić, aby uniknąć kary finansowej? Podpowiadamy.

Ruszyły kontrole domów. Wysoka grzywna za brak lub złe oznakowanie
Za brak tabliczki informacyjnej na domu grożą surowe kary. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Tablica z numerem domu – obowiązek właściciela      

Tabliczka z numerem domu wydaje się być rzeczą banalną. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to obowiązek, który wynika z art. 47b prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zgodnie z ustawą właściciele nieruchomości zabudowywanych są zobowiązani do umieszczania tabliczki z numerem budynku w widocznym miejscu (czyli na ścianie frontowej budynku lub ogrodzeniu) w terminie 30 dni od momentu otrzymania zawiadomienia o ustaleniu takiego numeru przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. W związku z tym od 1 stycznia 2024 roku rozpoczęły się masowe kontrole w domach. Urzędnicy pukają do drzwi Polaków, aby sprawdzić, czy budynek jest odpowiednio oznaczony.     

Dlaczego jest to tak ważne? Prawidłowe oznakowanie nieruchomości ma ułatwić zlokalizowanie posesji. Ma to ogromne znaczenie dla efektywniej i szybkiej pracy służb miejskich, a przede wszystkim policji, pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia liczy się każda minuta, z kolei prawidłowe oznakowanie nieruchomości pomaga szybko i sprawnie odnaleźć właściwy adres służbom ratowniczym. Co więcej, posiadanie widocznego numeru budynku ułatwia doręczanie przesyłek przez listonoszy czy kurierów.

tablica z numerem domu Prawidłowe oznaczenie budynku, to ustawowy obowiązek właściciela każdej nieruchomości. Fot.Adam Burakowski/EastNews

Jak uzyskać numer domu i co powinno być na tabliczce?

Numer domu przydzielany jest zwykle z urzędu. Co w przypadku, gdy nie uzyskamy takiej tabliczki? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć do urzędu gminy odpowiedni wniosek o ustalenie tego numeru. W tym celu wcale nie trzeba być właścicielem budynku ani jego władającym (czyli np. użytkownikiem wieczystym, zarządzą lub dzierżawcą). Warto też wiedzieć, że urząd może ustalić numer porządkowy również dla budynku będącego w takcie budowy, a także planowanego do wybudowania.    

Bardzo często można zauważyć, że tabliczki z numerem budynku znacznie różnią się od siebie. Na jednych znajdziemy tylko numer domu, podczas gdy inne mają nazwę miejscowości czy dzielnicy? Z czego to wynika? Co musi znaleźć się na tabliczce? Decydują o tym władze samorządowe. Chociaż obecnie nie na obowiązku umieszczania na tabliczce z numerem domu także nazwy ulicy, placu czy miejscowości, gmina może zadecydować inaczej. W przypadku, gdy takich uchwał nie podjęto, właściciel nieruchomości może zawiesić dowolną tabliczkę – ważne jest jednak, aby miała ona numer budynku i wisiała w miejscu widocznym.    

Co grozi za brak tabliczki informacyjnej na domu?

Właściciele lub inni użytkownicy nieruchomości, którzy nie posiadają widocznego oznakowania budynku, będą musieli liczyć się z karą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, może to być nagana lub mandat w wysokości 250 zł. Warto pamiętać, że karę można otrzymać nie tylko za brak oznaczenia, lecz także nieprawidłowe umieszczenie tabliczki z numerem domu. W przypadku, gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę należy umieścić również na ogrodzeniu.  

Źródła: biznes.gov.pl, deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Minął termin płatności, kontrole ruszyły. Sprawdź, czy musisz ich wpuścić

Czy po cięciu drzew możesz spalić gałęzie na posesji? Sprawdzamy przepisy w 2024 roku

Są pieniądze na deszczówkę. Gminy też płacą za zbieranie wody deszczowej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.