Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Nie wszyscy skorzystają z dodatku energetycznego. Kto nie dostanie 1000 i 1500 zł dopłaty?

1 grudnia ruszyło przyjmowanie wniosków o dodatek energetyczny. Dzięki niemu część z nas będzie mogła otrzymać dofinansowanie ogrzewania. Posiadając pompę ciepła czy grzejnik elektryczny możemy zyskać nawet 1500 zł. Jakie warunki musimy spełniać? Komu nie zostanie przyznany dodatek energetyczny?

Nie wszyscy skorzystają z dodatku energetycznego. Kto nie dostanie 1000 i 1500 zł dopłaty?
Dofinansowanie prądu mogą otrzymać wszyscy, którzy posiadają ogrzewanie elektryczne. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dodatek energetyczny skierowany jest do osób, które mają ogrzewanie na prąd. Ma być finansową pomocą przy nowym systemie rozliczania energii. Czy wszyscy skorzystają z dopłaty? Co z właścicielami paneli fotowoltaicznych? Sprawdźmy, komu nie przysługuje 1000 lub 1500 zł dodatku energetycznego.

Czym jest dodatek energetyczny?

Dofinansowanie prądu mogą otrzymać wszyscy, którzy posiadają ogrzewanie elektryczne. Ogrzewaniem tego typu są:

Projekt ten ma wspomóc finansowo osoby, które nie są w stanie zmieścić się w najnowszych limitach energetycznych. Przypomnijmy, że od 2023 roku ceny za energię elektryczną będą zamrożone. Warunkiem jest utrzymanie zużycia na poziomie do 2000 kWh. W przypadku jego przekroczenia zmuszeni będziemy opłacić różnicę po droższej stawce. Osoby mające ogrzewanie elektryczne nie są w stanie zmieścić się w narzuconym limicie.

Jaka kwota dodatku energetycznego?

W ramach dodatku energetycznego możemy dostać od 1000 do 1500 zł. Wysokość dofinansowania zależna jest od naszego zużycia energii elektrycznej. 1000 zł otrzymają osoby, których zużycie w gospodarstwie nie przekroczyło 5 MWh. Podwyższony dodatek energetyczny przysługuje tam, gdzie zużycie jest większe niż 5000 kWh. Należy zwrócić uwagę, że zużycie rozlicza się na podstawie rachunków z 2021 roku.

dodatek energetyczny Źródło: MŚiK

Kto go nie dostanie dodatku energetycznego?

1000-1500 zł dodatku należy się właścicielom ogrzewania na prąd. Nie oznacza to jednak, że wszyscy posiadacze otrzymają dofinansowanie. Nie otrzymają go osoby, które zgłosiły się o dodatek do innego źródła ogrzewania. Wymienić należy tutaj dodatek do:

  • węgla,
  • biomasy,
  • pelletu,
  • gazu LPG,
  • drewna,
  • oleju opałowego.

Nie otrzymają go również osoby, które nie zarejestrowały zmiany ogrzewania na elektryczne w CEEB. Zmianę należało zarejestrować do końca czerwca 2022. Obecnie skorzystać z tego mogą wyłącznie osoby, które pierwszy raz zgłaszają swoje gospodarstwo domowe. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Freeeco (@freeecopl)

Fotowoltaika a dodatek energetyczny

Właściciele paneli słonecznych również nie są grupą docelową. Nawet jeśli panele są podłączone bezpośrednio do pompy ciepło. Wszystko przez ogólny cel ustawy o dofinansowaniu. Ma on wspomóc finansowo osoby, które nie mogą zyskać pomocy finansowej z żadnego innego źródła. Właściciele paneli mogą pobierać wytworzoną energię elektryczną ponownie z sieci, lub kupić ją po niższych cenach od operatora.

Przeczytaj również: Od 1 grudnia wyższe wsparcie termomodernizacyjne i na remonty. Kto może dostać i gdzie składać wnioski?

Wniosek o dodatek energetyczny po terminie

Wnioski o dodatek energetyczny należy zgłosić między 1 grudnia 2022 a 1 lutego 2023. Osoby, które w tym terminie nie złożą stosownych dokumentów, nie otrzymają dofinansowania. Osoby, które zgłoszą swój dom lub mieszkanie po terminie, nie zostaną obsłużeni. Ich wnioski pozostaną bez rozpatrzenia przez gminę.

Odrzucony wniosek o dodatek energetyczny. Co dalej?

Odrzucenie wniosku o dodatek energetyczny nie oznacza jednoznacznie, że nie można spróbować złożyć go ponownie. Na początku listopada 2022 w przepisach uwzględniono wyjątki, przy których sprawa może zostać ponownie rozpatrzona. Wnioskodawca będzie mógł ponownie się zgłosić do gminy, jeśli:

  • wniosek został odrzucony z tytułu więcej niż jednego dodatku na wskazany adres,
  • wniosek został odrzucony z powodu braku złożonej deklaracji w CEEB.

Każdy inny przypadek pozostanie nierozpatrzony przez gminę.

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.