Spis treści:
- Oznakowanie domu – najważniejsze zasady
- Jaka kara grozi za brak tabliczki z numerem domu?
- Kontrole oznakowania domu
Oznakowanie domu – najważniejsze zasady
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy budynek w Polsce powinien posiadać tablice informacyjne z danymi adresowymi. Obowiązek oznakowania domu wynika z art. 47b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Tabliczka z numerem budynku powinna zostać zamocowana w dobrze widocznym miejscu. Najczęściej jest to frontowa ściana domu od strony ulicy, w pobliżu wejścia. W przypadku, gdy budynek znajduje się w głębi działki, takie oznakowanie powinno zostać zamocowane również na ogrodzeniu tej nieruchomości (np. na furtce). Warto też wiedzieć, że tabliczka z numerem domu musi być oświetlona po zmroku.
Dlaczego oznakowanie domu jest istotne? Ma to znaczenie dla efektywnej i szybkiej pracy służb, takich jak ratownicy, listonosze czy kurierze, gdyż zapewnia im łatwiejszy dostęp do konkretnych adresów. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w sytuacjach, gdy liczy się każda minuta. Warto pamiętać, że prawidłowe oznakowanie budynku może skrócić czas dojazdu karetki, a przez to przyczynić się do uratowania niejednego ludzkiego życia.
Prawidłowe oznakowanie domu jest obowiązkiem jego właściciela. Fot.CanvaPro
Jaka kara grozi za brak tabliczki z numerem domu?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, każdy właściciel budynku jest zobowiązany do oznakowania nieruchomości. Z kolei brak tabliczki z numerem domu skutkuje nałożeniem kary finansowej. Zgodnie z art. 64 Kodeksu Wykroczeń może ona wynieść od 20 zł do nawet 250 zł. Warto też wiedzieć, że złe oznakowanie nieruchomości (np. jeśli tabliczka z numerem domu będzie nieprzepisowo zawieszona lub nieczytelna) może wywołać inne skutki karne i odszkodowawcze dla właściciela lub zarządcy nieruchomości, spowodowane roszczeniami ewentualnych poszkodowanych.
Kontrole oznakowania domu
Od 1 stycznia 2024 roku Polacy mogą spodziewać się kontroli. Straż Miejska w Gdańsku już zapowiedziała kontrole domów pod kątem prawidłowego oznakowania. Dlatego, jeśli ktoś do tej pory zaniedbał ten obowiązek, jest jeszcze czas na jego dopełnienie. Nie tylko mieszkańcy Gdańska mogą spodziewać się kontroli ze strony straży miejskiej. Niewykluczone jest, że kontrole obejmą cały kraj, ponieważ prawidłowe oznakowanie posesji jest obowiązkiem jej właściciela, co pomaga uniknąć potencjalnych problemów.
Źródła: Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, Kodeks Wykroczeń, deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nowy podatek od ogrzewania gazem lub węglem. Kto i od kiedy musi zapłacić?
Ceny działek ROD po sezonie. Ile teraz kosztują i gdzie szukać ofert działek ROD na sprzedaż?
Zarzucają bloki ulotkami. Uważaj, możesz wpaść w pułapkę