Prawo i finanse

Nowy obowiązek dla właścicieli budynków. Paszporty energetyczne i klasy

Termomodernizacje, montaż fotowoltaiki, nowe zasady ogrzewania budynków to część unijnego planu na zwiększenie świadomości ekologicznej oraz standaryzację projektowania budynków o najwyższych parametrach technicznych. Zmniejszenie kosztów ich eksploatacji oraz oszczędność energii i ciepła mają wymusić przepisy, które wprowadzają... paszporty energetyczne budynków. Kto musi je mieć? Sprawdź, na jakie zmiany musisz się przygotować.

Nowy obowiązek dla właścicieli budynków. Paszporty energetyczne i klasy
Paszporty energetyczne budynków – kto musi je mieć? Obejmą one nie tylko nowe budownictwo. Fot. CanvaPro/123rf.com

Spis treści: 

Paszporty energetyczne budynków – kto musi je mieć? 

Temat charakterystyki energetycznej wracał w ostatnich latach jak bumerang, jednak brakowało w nim konkretnych informacji o tym, co miałoby się zmienić w prawie budowlanym oraz wymaganiach, stawianych realizowanym projektom. Wiadome było, że Unia Europejska poważnie podchodzi do oszczędzania energii i ciepła w nowoczesnym budownictwie, a celem planowanych działań ma być z czasem całkowita eliminacja efektu emisji dwutlenku węgla podczas podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania nieruchomości.  

Plany zakładały zmiany dotyczące dozwolonych form ogrzewania (zakazem montażu zostaną objęte piece na paliwa kopalne), wprowadzenia obowiązku montażu fotowoltaiki tam, gdzie jest to wykonalne technicznie, a także termomodernizacji budynków o najsłabszych wynikach energetycznych. Na ich podstawie powstał projekt nowelizacji unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, który zakłada wprowadzenie od marca... paszportów energetycznych. Sam pomysł ma wiele zalet, jednak w obecnej wersji wprowadza pewien chaos informacyjny, ponieważ w Polsce obowiązuje już wymóg posiadania świadectw energetycznych.

Kogo miałby dotyczyć obowiązek wyrobienia paszportu energetycznego? Docelowo skierowany jest on do właścicieli wszystkich budynków, zarówno starych, jak i nowych. Dokument ma przedstawiać stan techniczny nieruchomości, jej rzeczywiste parametry energetyczne, a także wskazać możliwe kierunki oraz efekty modernizacji. Paszporty te mają być dobrowolne. W związku z potrzebą dokładniejszej charakterystyki budynków UE nosi się też z zamiarem wprowadzenia wraz z paszportami specjalnego znakowania, które pozwalałoby wygodnie odczytać klasy energetyczne budynków. Podobnie do sprzętów AGD, nieruchomości zyskałyby oznaczenia od A do G, z czego najwyższą klasę energooszczędności wskazywałaby klasa A i kolor intensywnie zielony.

Przeczytaj również: Podwyżka cen energii o prawie 200 proc.? Klienci dostają powiadomienia

Klasy energetyczne budynków 

Zmiany unijne planowo mają zostać wprowadzone od marca 2024 roku. Obecnie w Polsce obowiązują już znowelizowane przepisy, wymagające od właścicieli niektórych nieruchomości świadectw energetycznych. Wprowadzono je pod koniec kwietnia 2023 roku. Według wzoru określonego przez Ministra Inwestycji i Rozwoju świadectwo to określa rzeczywiste zapotrzebowanie na energię niezbędną do: 

  • podgrzania wody,  
  • ogrzewania, 
  • wentylacji i chłodzenia, 
  • oświetlenia budynku. 

Musimy wyrobić certyfikat, jeśli realizujemy nową budowę, planujemy sprzedaż lub wynajęcie budynku tudzież lokalu, remontujemy nieruchomość, a także wtedy, gdy staramy się o wybrane dotacje i dofinansowania. To jeden z dokumentów wymaganych m.in. przy ubieganiu się o wsparcie finansowe z programu „Moje ciepło”, aktywnego aż do 2026 roku lub do wyczerpania zasobów w przeznaczonej puli.

termo Termomodernizacja zakłada zmiany mające zwiększyć energooszczędność budynków mieszkalnych oraz wymóc zeroemisyjność - to plan, który UE chciałaby osiągnąć w krajach członkowskich do 2028 roku. Fot. CanvaPro

Plan wprowadzenia znakowania nieruchomości podobnego do sprzętów AGD ma zwiększyć czytelność szczegółowej dokumentacji technicznej i wyraźnie wskazać jej stan oraz konieczny kierunek modernizacji w najbliższym czasie. Klasyfikacja energetyczna domów i mieszkań to jedno z ważniejszych narzędzi, służących projektowaniu długofalowych programów wsparcia w modernizacji nieruchomości, a także prowadzących do ogólnoeuropejskiego zmniejszenia zużycia energii oraz kontroli i redukcji emisji zanieczyszczeń. Dla użytkowników i właścicieli budynków najważniejsze jest jednak założenie, że na niezbędną termomodernizację przeznaczone zostaną spore fundusze – można będzie uzyskać je z programów unijnych, a w przyszłości również ze Społecznego Funduszu Klimatycznego. 

Źródło: deccoria.pl; europa.eu; isap.sejm.gov.pl: Ustawa z dnia 7 października 2022 r. w sprawie zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i ustawy – Prawo budowlane

Przeczytaj również:

Jeśli ogrzewasz dom węglem lub gazem ziemnym, zapłacisz extra podatek. Ile i od kiedy?

Dofinansowanie na remont domu. Do wzięcia jest nawet 136 tys. zł, ale jest warunek

Termomodernizacja budynków będzie obowiązkowa. Do tego czasu musisz wyremontować dom

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.