Spis treści:
- Fuszerki remontowe – najczęstsze przypadki
- Jak sprawdzić, czy remont został dobrze zrobiony?
- Czy można nie płacić za fuszerkę remontową – co mówią przepisy
- Odszkodowanie za fuszerkę – czy to możliwe?
Fuszerki remontowe – najczęstsze przypadki
Niekiedy ukończenie remontu bez pomocy fachowców nie jest możliwe. Brak odpowiedniej wiedzy dotyczącej poszczególnych prac może być jednym z głównych powodów, dla których zatrudnia się profesjonalną ekipę. Czasami jednak zdarza się, że efektem jej pracy nie jest perfekcyjnie skończony remont, a zwykła fuszerka. Jakie są najczęstsze przypadki źle wykonanej pracy?
- Błędne pomiary odległości
Jedną z najpowszechniejszych fuszerek jest błędne dokonanie pomiarów, np. przy montażu zabudowy kuchennej lub mebli pod wymiar. Zwykle przyczyna leży w niedbałości fachowca bądź w sugerowaniu się wyłącznie planami deweloperskimi, które nierzadko mogą w pewnym stopniu odbiegać od rzeczywistości. Efektem błędnych pomiarów jest nieestetyczny, krzywy montaż.
- Fuszerki przy instalacji elektrycznej
Remont mieszkania lub domu często wymaga prac związanych z montażem, lub modernizacją instalacji elektrycznej. W przypadku nieuwzględnienia przyszłego usytuowania sprzętów domowych istnieje ryzyko umieszczenie gniazd w złych miejscach. Tym samym mieszkanie po wykonanym remoncie może stracić na funkcjonalności. Fuszerka może również przybrać oblicze poplątanych kabli w skrzynce elektrycznej, złego połączenia obwodu czy wykorzystaniem zabezpieczeń o niewłaściwych parametrach.
- Uszkodzenia przy okazji remontu
Niestety, bardzo często zdarza się, że do pracy przy remoncie przychodzą ekipy, które odznaczają się wyjątkową niedbałością, jeśli chodzi zabezpieczenie przestrzeni roboczej. W ten sposób istnieje ryzyko, że podczas remontu mogą uszkodzić elementy znajdujące się w domu lub mieszkaniu. Przykładowo – niezabezpieczenie podłogi i mebli w trakcie malowania może poskutkować ich zabrudzeniem.
- Niewłaściwy montaż
Remont uwzględniający między innymi montaż nowych mebli lub innych elementów (np. schodów) często wymaga dokładnego zapoznania się z instrukcją. Jednak wielokrotnie zdarza się, że zatrudnieni fachowcy dokonują montażu po swojemu, przez co meble, pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wyglądają na skręcone, mogą okazać się niestabilne. Wskutek tego mogą zużyć się o wiele szybciej.
Jak sprawdzić, czy remont został dobrze zrobiony?
W jaki sposób można skontrolować pracę zatrudnionej ekipy remontowej? W większości przypadków jakość ich pracy i wystąpienie ewentualnej fuszerki można ocenić na pierwszy rzut oka. Pobrudzone farbą meble i podłoga czy zniszczone materiały mówią same za siebie. Podobnie jest z krzywo zamontowaną zabudową lub schodami.
Nieco trudniej może być z ocenieniem efektów prac remontowych takich jak na przykład montaż lub modernizacja instalacji elektrycznej. W kontroli efektów tego rodzaju remontów z pewnością pomoże znajomy elektryk, jednak nie każdy takiego ma. Zatem nierzadko będzie potrzebna interwencja profesjonalisty certyfikującego się uprawnieniami elektrycznymi.
Sprawdzenia wykonanego remontu powinno się dokonać jeszcze w obecności ekipy, przed dokonaniem zapłaty za usługę. Wówczas istnieje możliwość zwrócenia uwagi na ewentualne mankamenty wymagające poprawy. Należy poddać testom skręcane meble, ocenić jakość pomalowanych ścian czy z pomocą poziomicy sprawdzić, czy półki lub blaty zostały zamontowane równo.
Przeczytaj również: Ulga na remont domu 2023 to nawet 106 tys. zł. Jak ją odliczyć i kiedy przysługuje?
Czy można nie płacić za fuszerkę remontową – co mówią przepisy
W przypadku zatrudniania ekipy remontowej zawsze warto sporządzić odpowiednią umowę na piśmie. Można w niej wyszczególnić poszczególne warunki, w tym zakres prac oraz ewentualne kary umowne. Gdy fachowcy nie wywiązali się z umowy, a efektem ich działań jest zwykła fuszerka, to wówczas istnieje możliwość odstąpienia od wynagrodzenia zgodnie z podpisaną przez obie strony umową.
Warto pamiętać, że umowa ustna również umożliwia dochodzenie swoich praw. Istotne jest wówczas to, że wszelkie ustalenia mogą być uzgadnianie telefonicznie bądź mailowo.
Odszkodowanie za fuszerkę – czy to możliwe?
A co w przypadku, gdy fuszerka fachowców spowodowała znaczące straty? Może zdarzyć się, że w przypadku przeprowadzanych prac remontowych zniszczeniu ulegają meble lub materiały. W sytuacji, gdy podpisaliśmy z ekipą umowę zawierającą kary umowne, to wówczas istnieje szansa, że w ramach rekompensaty otrzymamy odszkodowanie.
Jeśli została zawarta umowa jedynie słowna, to wówczas dochodzenie swoich praw może wymagać interwencji sądu. Należy wtedy zbierać wszelkie ewentualne dowody w postaci zdjęć przed rozpoczęciem i po zakończeniu prac remontowych ekipy, a także ustalenia w wymienianych SMS-ach bądź mailach. Wtedy istnieje większa szansa, że uda się odzyskać pieniądze za poniesione wskutek fuszerki straty.
Źródła: kruczek.pl, deccoria.pl
Przeczytaj też:
Jak zrobić remont domu w kryzysie? Czy da się tanio wyremontować kuchnię i łazienkę?
Budowa od podstaw czy remont domu z rynku wtórnego?
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.