Spis treści:
- Czy można płacić mniej za śmieci?
- Komu przysługuje ulga w opłatach za wywóz śmieci?
- Jak otrzymać ulgę w opłatach za wywóz śmieci?
Czy można płacić mniej za śmieci?
Ostatnimi czasy opłaty za wywóz śmieci gwałtownie wzrosły. Z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynika, że obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi spoczywa na gminach. To one wprowadzają stawki dla mieszkańców za wywóz śmieci.
Dlaczego opłaty za śmieci szybują w górę? Wynika to z bardzo wysokich stawek, które w przetargu zaproponowały firmy odbierające odpady. To efekt m.in. rosnących cen energii, transportu, a nawet kosztów płac. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest ustalana przez każdą gminę, a jej kwota zależy od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, poziomu zużycia wody lub też od powierzchni lokalu mieszkalnego. Ponadto w niektórych miejscach obowiązuje opłata zryczałtowana. W związku z tym, że opłata za odpady komunalne stała się w ostatnim czasie istotnym wydatkiem w gospodarstwie domowym, wiele gmin oferuje swoim mieszkańcom także ulgi w opłatach za wywóz śmieci.
Komu przysługuje ulga w opłatach za wywóz śmieci?
Ulga w opłatach za wywóz śmieci przysługuje:
- rodzinom wielodzietnym, składającym się z co najmniej trójki dzieci (posiadają Kartę Dużej Rodziny);
- rodzinom o niskich dochodach;
- osobom, które posiadają własny kompostownik.
Niektóre samorządy umożliwiają wnioskowanie o ulgi w opłatach na wywóz śmieci. Fot.Piotr Kamionka/EastNews
Warto pamiętać, że ulgi w opłatach za wywóz śmieci są ustalane w każdej gminie oddzielnie. Zniżka może być określana w sposób procentowy lub kwotowy. Na przykład we Wrocławiu rodzinom wielodzietnym posiadającym Kartę Dużej Rodziny przysługuje 40 proc. zniżki pod warunkiem, że wnoszona co miesiąc opłata wynosi więcej niż 164,96 zł. Z kolei samo posiadania Karty Dużej Rodziny nie upoważnia w Częstochowie do niższych opłat za śmieci. Z 50-procentowej zniżki w opłacie śmieciowej można skorzystać tylko wtedy, gdy cała rodzina wielodzietna mieszka w jednym miejscu. Natomiast w Katowicach można się starać o uzyskanie 20 proc. zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny.
Aby dowiedzieć się, jakie ulgi są możliwe w twojej gminie, należy zasięgnąć informacji w Urzędzie Miasta lub Gminy. Po zapoznaniu się z odpowiednimi zapisami będziesz wiedzieć, czy spełniasz kryteria.
Jak otrzymać ulgę w opłatach za wywóz śmieci?
Ulga w opłatach za wywóz śmieci nie jest przyznawana automatycznie. Aby z niej skorzystać, rodzina wielodzietna powinna wypełnić deklarację w odpowiednim urzędzie obsługującym mieszkańców. W przypadku, gdy rodzina mieszka w bloku, wówczas powinna się skontaktować z zarządcami budynku, którzy poinformują, jakie formalności należy spełnić, by płacić mniej za śmieci. Podobne zasady obowiązują w przypadku osób o niskich dochodach.
Aby uzyskać ulgę w opłatach za wywóz śmieci z tytułu posiadania kompostownika, należy założyć kompostownik, a następnie zgłosić fakt jego posiadania i kompostowania w nim bioodpadów w lokalnym urzędzie gminy.
Przeczytaj również:
Śmieci na klatce schodowej. Zrób to, a sąsiedzi przestaną wystawiać worki przed drzwi
Gdzie wyrzucać folię aluminiową? Sprawdź, bo z segregacją możesz mieć kłopot
Gdzie wyrzucać styropian? Budowlany i z opakowań musi trafić w inne miejsca