Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Kto odśnieża przed posesją? Warto wiedzieć, by nie zapłacić kary

Chodnik nie należy do nieruchomości, a co więcej leży poza jej granicami. Jednak właściciel ma co do niego pewne obowiązki, szczególnie w okresie zimowym. Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie na nim czystości i porządku? Zobacz, kto musi odśnieżyć chodnik i jakie kary grożą za niedopełnienie tego nakazu.

Kto odśnieża przed posesją? Warto wiedzieć, by nie zapłacić kary
Podstawowym skutkiem nieodśnieżonego chodnika jest mandat karny wystawiony przez straż gminną lub policję. Fot.123RF.com

Spis treści

Odśnieżanie chodnika a przepisy

Przepisy dotyczące odśnieżania chodnika istnieją już od wielu lat i zostały ujęte w Ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a dokładniej art. 5 ust. 1 pkt 1, który brzmi następująco:

„Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”.

W przypadku domów jednorodzinnych sytuacja jest jednoznaczna, jednak co w przypadku budynków wielorodzinnych, gdzie znajduje się wiele nieruchomości, a co za tym idzie ich właścicieli? W takiej sytuacji obowiązek odśnieżania chodnika spoczywa na zarządcy nieruchomości, którego definicję zawiera Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Zobacz także: Kostka brukowa w zimie. Sposoby na odśnieżanie i odladzanie kostki brukowej

Kiedy trzeba odśnieżać chodnik?

Konieczność usunięcia śniegu z chodnika zachodzi w momencie wystąpienia jego zanieczyszczenia spowodowanego opadami. Nie ma ustalonego przepisami poziomu, od którego należy odśnieżać chodnik, należy jednak wziąć pod uwagę ewentualne zagrożenia, jakie mogą spotkać pieszych poruszających się po zaśnieżonym chodniku. Dodatkowo w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zapisano, że na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek usuwania lodu powstałego na chodniku.

Z tego powodu wiele osób, po odśnieżeniu chodnika, posypuje jego powierzchnię piaskiem, solą, a nawet popiołem drzewnym czy fusami kawowymi, co ma zapobiec ewentualnemu powstaniu lodu. W przypadku posypywania chodników właściciel nie ma pełnej dowolności, a lista substancji jest określona w § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 października 2005 r. w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków, jakie mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach.

Przeczytaj również: Sposoby na śliskie schody i podjazd. Sypanie solą to nie jest dobre rozwiązanie. Dlaczego?

Kto nie musi odśnieżać chodnika?

Chodnik, czyli utwardzony pas terenu służący do poruszania się pieszych, położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości, w niektórych przypadkach nie musi być odśnieżany przez właściciela posesji. Jakie to są dokładnie sytuacje? Przede wszystkim, jeśli pomiędzy granicą nieruchomości a chodnikiem znajduje się pas zieleni. W takim przypadku do usunięcia białego puchu zobligowana jest straż gminna.

Druga sytuacja wiąże się z parkowaniem samochodów na chodniku. W momencie, gdy z tego powodu pobierane są opłaty od kierowców, obowiązek odśnieżania chodnika przechodzi na zarządcę drogi, który pobiera należności za postój bądź parkowanie.

Ostatnia sytuacja, gdy właściciel nie ma obowiązku usuwania śniegu z chodnika, ma miejsce, gdy znajduje się na nim przystanek komunikacyjny czy też torowisko pojazdów szynowych. W takim przypadku odśnieżanie chodnika jest obowiązkiem przedsiębiorcy, który użytkuje torowiska.

Czy odśnieżanie dachu i elewacji jest obowiązkowe?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien mieć świadomość, że spoczywa na nim obowiązek odśnieżania dachu. Został on zapisany w Ustawie Prawo budowlane, a dokładniej w art. 61 pkt 2. W przypadku braku wykonywania tego zadania możliwe jest upomnienie przez odpowiednie organy — straż miejską oraz nadzór budowlany. W najbardziej pesymistycznej wersji zdarzeń właściciel budynku może trafić do więzienia.

Oprócz śniegu, właściciele budynków muszą usuwać sople, które mogą się tworzyć na krawędziach dachu. Są to bardzo niebezpieczne sytuacje mogące prowadzić do ogromnego zagrożenia dla osób trzecich, np. Pieszych. W przypadku zagrożenia dla osób trzecich Straż Pożarna może zostać wezwana na miejsce, by zabezpieczyć teren do czasu usunięcia niebezpieczeństwa.

Zobacz także: Odśnieżanie dachu jest tak samo ważne, jak chodnika. Kiedy trzeba odśnieżać dach?

odśnieżanie dachu Właściciele budynków muszą usuwać sople, które mogą się tworzyć na krawędziach dachu.  Fot.123RF.com

Kary za nieodśnieżony chodnik

Podstawowym skutkiem nieodśnieżonego chodnika jest mandat karny wystawiony przez straż gminną lub policję. Jego wysokość maksymalna to 1500 złotych i dotyczy on również braku usunięcia sopli, które powstały nie tylko na dachu, ale także na elewacji, parapetach, balkonach czy rynnach. Podstawą wymierzenia kary grzywny jest art. 117 Kodeksu wykroczeń, którego  § 1 brzmi:

„Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy [...], podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

O wiele dalej idące konsekwencje może mieć wypadek pieszego na należącym do nas odcinku chodnika. Jeśli był on nieodśnieżony, taka osoba ma prawo wystąpić na drogę sądową, by uzyskać od właściciela odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu. W takiej sytuacji kara może znacznie przekroczyć 1500 złotych.

Czytaj również:

Zakaz kotłów gazowych. Od kiedy nie będzie wolno ich montować?

Ustawienie termostatu grzejnikowego. Robisz te błędy i tracisz pieniądze?

Czy brykietem drzewnym można palić w kominku?

Czerwona papryka – skarbnica witaminy C na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.