Prawo i finanse

Ogrzewanie akumulacyjne. Czy warto inwestować? Zalety i wady pieca akumulacyjnego

Ogrzewanie akumulacyjne zyskuje na popularność. Jego podstawą jest pobór energii elektrycznej w trakcie tańszych taryfy nocnej, weekendowej i grzewczej. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jak działa i ile kosztuje instalacja ogrzewania akumulacyjnego? Ile wynosi miesięczny koszt ogrzania domu piecem akumulacyjnym? Sprawdziliśmy.

Ogrzewanie akumulacyjne. Czy warto inwestować? Zalety i wady pieca akumulacyjnego
Jak działa ogrzewanie akumulacyjne i ile kosztuje instalacja? Sprawdźcie. Fot. 123RF.com/ Bartlomiej Magierowski/East News

Spis treści:

 

Jak działa ogrzewanie akumulacyjne?

Idea ogrzewania akumulacyjnego polega na tym, by piec pobierał energię elektryczną podczas obowiązywania tańszej taryfy, a oddawał ciepło przez pozostałe godziny w ciągu doby. Kluczowym elementem tego urządzenia są grzałki, które nagrzewają się do maksymalnej temperatury, a następnie – po odłączeniu od źródła zasilania – oddają ciepło wtedy, kiedy właściciel domu lub mieszkania chce, by pomieszczenia były ogrzane.

Większość proponowanych pieców akumulacyjnych to urządzenia stojące. Niektóre modele mogą być powieszone na ścianie, a nawet zabudowane. Tego typu urządzenie zajmuje więcej miejsca niż grzejnik elektryczny, a jego rozmiary uzależnione są rodzaju i mocy.

Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem mają wbudowany w urządzenie wentylator, który powoduje cyrkulację powietrza przez wnętrze pieca. Powietrze ogrzewa się, owiewając elementy akumulujące ciepło i jest wydmuchiwane do pomieszczenia przez szczeliny znajdujące się w dolnej części obudowy. Z kolei piece akumulacyjne z funkcją rozładowania statycznego są zdecydowanie większe, gdyż oddają ciepło przez obudowę.

Przeczytaj również: Nowy dodatek elektryczny do pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego. Kto dostanie 1000 i 1500 zł?

Ile kosztuje instalacja ogrzewania akumulacyjnego?

Cena pieca akumulacyjnego jest związana bezpośrednio z mocą urządzenia. Im większa moc pieca akumulacyjnego, tym wyższa cena urządzenia. Najtańsze piece akumulacyjne o niezbyt dużej mocy grzewczej można kupić już za około 2500 złotych. Ceny pieców akumulacyjnych o wyższej mocy kształtują się w przedziale 2500–4000 zł, natomiast koszt innowacyjnych urządzeń to ponad 5000 zł.

Trzeba pamiętać, że podłączenie pieca akumulacyjnego powinno się zlecić elektrykowi ze stosownymi uprawnieniami. Samodzielne instalowanie, bez stosownej wiedzy i uprawnień, może skończyć się uszkodzeniem pieca lub błędami, które zmniejszą jego wydajność, a często również utratą gwarancji producenta.

Ogrzewanie akumulacyjne – miesięczny koszt ogrzania domu

Chcąc wyliczyć, ile będzie kosztowało miesięcznie ogrzewanie akumulacyjne domu, najpierw należy ustalić jego zapotrzebowanie na energię, a następnie stawki cen prądu. Ceny energii elektrycznej w Polsce, w przypadku taryf czasowych G12 i G12w, od stycznia 2023 r. będą kształtować się na poziomie mniej więcej:

  • G12 (prąd jest tańszy w nocy i 2 godziny w dzień) – 0,57 zł/kWh;
  • G12w (prąd jest tańszy przez cały weekend) – 0,54 zł/kWh;

Jak łatwo policzyć, ogrzewanie elektryczne akumulacyjne domu o powierzchni około 100 mkw., o zapotrzebowaniu miesięcznym na energię 200 kWh, będzie wynosić więc około 120 zł. Należy jednak pamiętać, że koszty użytkowania pieca akumulacyjnego są uzależnione przede wszystkim od aktualnych cen energii elektrycznej u wybranego przez nas dostawcy, mocy samego urządzenia i naszego indywidualnego zapotrzebowania na ciepło, a także izolacji termicznej budynku.

Piec akumulacyjny pobiera prąd podczas obowiązywania tańszej taryfy. Fot. 123RF.com

Ogrzewanie akumulacyjne – zalety i wady

Do największych zalet ogrzewania akumulacyjnego zalicza się:

  • możliwość pobierania prądu w nocy, gdy obowiązuje tańsza taryfa energetyczna,
  • niższe koszty instalacji grzewczej,
  • możliwość ustawienia różnej temperatury w każdym z pomieszczeń – w zależności od indywidualnych potrzeb,
  • estetyczny i nowoczesny wygląd pieców akumulacyjnych, a także walory ekologiczne – tego rodzaju ogrzewanie nie emituje szkodliwych produktów spalania do atmosfery,
  • wysoka niezawodność pracy i niska awaryjność urządzeń.

Ogrzewanie akumulacyjne ma wiele zalet, ale nie jest wolne od wad. Montaż tego typu rozwiązania wiąże się z koniecznością wykonania odpowiedniej instalacji zasilającej i zwiększenie mocy przyłączeniowej. Ponadto ogrzewanie akumulacyjne sprawdza się tylko tam, gdzie występuje druga taryfa rozliczeniowa – z tego względu nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Komu polecane jest ogrzewanie akumulacyjne?

Przed zakupem pieca do ogrzewania akumulacyjnego trzeba koniecznie przeanalizować i wyliczyć, czy tego typu rozwiązanie będzie opłacalne – tym bardziej w dobie rosnących cen za energię elektryczną. Ogrzewanie to najlepiej sprawdza się w niewielkich domach lub mieszkaniach, które posiadają dobrą termoizolację.

Piec akumulacyjny to świetnie rozwiązanie pod warunkiem, że inwestor rozlicza się z dostawcą energii elektrycznej dwutaryfowo. Wówczas wystarczy tak zaprogramować piec, by pobierał energię z sieci elektrycznej w drugiej taryfie, gdzie opłaty są najniższe, a oddawał ciepło podczas taryfy pierwszej.

Warto dokładnie przeanalizować własne zapotrzebowanie na energię cieplną i wybrać piec akumulacyjny o optymalnych parametrach. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy specjalizującej się w tego typu rozwiązanych grzewczych. Dobór optymalnego pieca możemy też powierzyć doświadczonemu instalatorowi, który zajmie się montowaniem urządzenia w naszym budynku.

Przeczytaj również: Wniosek o zamrożenie cen prądu. Jakie dokumenty trzeba złożyć, by płacić mniej za prąd w 2023 roku?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.