Artykuły

Kostka brukowa w zimie. Sposoby na odśnieżanie i odladzanie kostki brukowej

W okresie zimowym kostka brukowa poddawana jest sprawdzianowi wytrzymałości. Przymrozki, lód i śnieg mogą negatywnie wpływać na kondycję i wygląd tej powierzchni. Jak zatem pielęgnować nawierzchnię betonową, aby po zimie wyglądała równie efektownie jak w poprzednim sezonie? W naszym artykule podpowiadamy, jak zadbać o kostkę brukową.

Kostka brukowa w zimie. Sposoby na odśnieżanie i odladzanie kostki brukowej
Zimą kostka brukowa narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jak dbać o kostkę brukową zimą?

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał do budowy alejek i podjazdów w otoczeniu domu. Jest nie tylko wytrzymała, ale też wygląda bardzo elegancko. Aby jednak cieszyła nasze oko jak najdłużej, musimy o nią regularnie dbać. Szczególnie zimą, kiedy jest narażona na uszkodzenia.

Wynika to z warunków pogodowych, m.in. dużych wahań temperatur (dodatnich i ujemnych). Takie zmiany powodują zamarzanie i odmarzanie wody, która wnika w szczeliny między kostkami oraz w strukturę betonu. To z kolei osłabia wytrzymałość brukowanej nawierzchni. Warto również zaznaczyć, że kostka brukowa narażona jest na działanie wszelkich preparatów odladzających oraz liczne uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym, aby dłużej cieszyć się nieskazitelnym wyglądem nawierzchni betonowej, należy w jak największym stopniu zminimalizować szkody, które może spowodować zima.

Odśnieżanie kostki brukowej w zimie

Do podstawowych i absolutnie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych w zimie w przypadku kostki brukowej należy regularne jej odśnieżanie. Dzięki temu ograniczamy prawdopodobieństwo utworzenia się zbitej, twardej powierzchni, która jest o wiele trudniejsza w usunięciu niż świeży śnieg. Co ciekawe, czynność tę można potraktować jako trening cardio, który znacznie poprawia wydolność organizmu. Okazuje się, że godzina odśnieżania pozwoli ci spalić około 500 kcal! Brzmi zachęcająco, nieprawdaż?

Przeczytaj również: Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej? Wydasz 3,50 zł i kłopot z głowy

Czym odśnieżać kostkę brukową?

Warto zaznaczyć, że podczas odśnieżania często dochodzi do uszkodzeń kostki brukowej. Dzieje się to za sprawą nieodpowiednio dobranych narzędzi. Śnieg, który dopiero spadł, można łatwo usunąć za pomocą najzwyklejszej miotły brzozowej. Z kolei śnieg pozostawiony na dłużej może łatwo ulec ubiciu i przymarzać. Jeśli dysponujemy spalinową lub elektryczną odśnieżarką, problem rozwiązuje się sam. To doskonała opcja dla tych, którzy cenią sobie czas i wygodę.

Natomiast w przypadku ręcznego usuwania śniegu, pamiętajmy, by unikać metalowych elementów, których używanie może prowadzić do zarysowań i odprysków. Dlatego lepiej zrezygnować z ciężkich, metalowych łopat i ostro zakończonych narzędzi do skuwania lodu. Najlepiej zastąpić je przedmiotami plastikowymi z aluminiowym wykończeniem, których krawędzie nie uszkodzą bruku.

Warto również wspomnieć, że na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty przeznaczone do rozpuszczania śniegu. Są one bezpieczne dla kostki brukowej oraz eliminują powstanie błota pośniegowego. Coraz popularniejsza staje się też metoda termiczna, która polega na ułożeniu pod nawierzchnią automatycznie sterowanych specjalnych mat lub kabli grzewczych. Elektryczny system zdejmie z nas obowiązek odśnieżania.   

czym odśnieżać kostkę brukową Usuwając śnieg z kostki brukowej, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by nie używać do tego metalowych narzędzi. Fot.123RF.com

Odladzanie kotki brukowej

Zalegająca przez długi czas pokrywa śnieżna może bowiem doprowadzić do oblodzenia kostki brukowej. Warto więc wiedzieć, jak się do tego zabrać, aby nie uszkodzić bruku.

  • Czym odladzać kostkę brukową?

Najczęściej stosowaną metodą na radzenie sobie ze śliską nawierzchnią jest posypywanie jej piaskiem. Takie rozwiązanie nie tylko zabezpiecza przed poślizgiem, lecz także nie szkodzi nawierzchni. Dodatkowo piasek ma jeszcze jedną zaletę – jego pozostałości idealnie wnikają w szczeliny kostki brukowej, które zimą mogą być wypłukiwane przez topniejący śnieg. Ponadto jest to wciąż najtańsze rozwiązanie.   

Bardzo dobrą alternatywą jest też posypanie śliskich miejsc chlorkiem magnezu, który jest bezpieczny zarówno dla kostki, jak i dla środowiska. Najczęściej występuje w postaci bezbarwnych bezwonnych płatków lub kryształów. Za bezpieczny środek do odladzania kostki brukowej uważany jest też chlorek wapnia. Charakteryzuje się wysoką skutecznością (nawet przy temperaturze do -30 st. C) i długotrwały działaniem, a przy tym jest bardzo wydajny.   

  • Czym nie wolno posypywać kostki brukowej w zimie?

Gdy spadnie śnieg, w pierwszej kolejności sięgamy po sól. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepszy pomysł w przypadku kostki brukowej. Choć pozwala ona szybko rozpuścić niechciany śnieg, jednak może trwale popsuć estetykę nawierzchni. Sól, która zbyt długo zalega na kostce, może odbarwić ją, zniszczyć jej strukturę, a nawet osłabić działanie impregnatu nałożonego na nią jesienią. Co więcej, może ona przenikać do gleby i wpływać niekorzystnie na rośliny w naszym ogrodzie.

Nie można też pominąć faktu, że użycie soli na kostce brukowej powoduje szybszą korozję podwozi samochodów, a także niszczy buty i ubrania. Ponadto ma negatywny wpływ na naszych czworonogów, powodując podrażnienie łap i choroby skórne.

Jeżeli jednak musisz zastosować sól do posypywania kostki brukowej, zadbaj o to, aby aplikować ją tylko w optymalnych ilościach i tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne.    

Jeśli nie dostosujemy się do powyższych porad, wiosną nasze ścieżki i podjazd mogą zmienić się nie do poznania. Dlatego warto dowiedzieć się, jak temu zaradzić. Należy też pamiętać, aby cieszyć się wspaniałym wyglądem kostki brukowej, należy dbać o nią przez cały rok, nie tylko zimą.  

Przeczytaj również: Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową? Praktyczny poradnik krok po kroku

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

ery1k

Ja używam chlorku magnezu, specjalny do odśnieżania, nie powoduje zniszczeń, jest nieszkodliwy dla środowiska a co ważne szybko działa. Jedyny minus to cena ok 100 zł. za 25 kg.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kostka brukowa w zimie. Sposoby na odśnieżanie i odladzanie kostki brukowej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.