Artykuły

Gdzie wyrzucać styropian? Budowlany i z opakowań musi trafić w inne miejsca

Styropian, czyli polistyren ekspandowany, ma wiele zastosowań. Wykorzystywany jest do bezpiecznego transportu przedmiotów, przechowywania jedzenia, a także do ocieplenia elewacji. Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać styropian dokonując segregacji odpadów? To zależy od tego, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia.

Gdzie wyrzucać styropian? Budowlany i z opakowań musi trafić w inne miejsca
Gdzie możemy wyrzucić styropian i jak wygląda jego segregacja? Podpowiadamy. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Do jakich odpadów zalicza się styropian?

Segregacja śmieci coraz bardziej wchodzi nam w krew i staje się codziennością. Mimo to wiele osób wciąż ma problem z prawidłowym umieszczeniem poszczególnych elementów do kosza. Wątpliwości budzi m.in. styropian. Do jakich odpadów się zalicza?

Styropian to potoczna nazwa polistyrenu spienionego (ekspandowanego), czyli porowatego tworzywa sztucznego, które powstaje wskutek spieniania granulek polistyrenu za pomocą pary wodnej. Jest niezwykle wszechstronnym i funkcjonalnym materiałem, dlatego używany jest chętnie w niemal każdej gałęzi przemysłu i nie tylko. Styropian możemy podzielić na dwie kategorie – opakowaniowy i budowlany. Jeżeli chodzi o segregację śmieci, to każdy z tych rodzajów powinien być traktowany osobno.

Do jakich śmieci wyrzucać opakowania ze styropianu?

Segregacja styropianu opakowaniowego jest uzależniona od tego, czy materiał ten jest czysty, czy brudny. Czysty styropian opakowaniowy, czyli ten, który najczęściej stosowany jest w przypadku opakowań na AGD, elektronikę i inne przedmioty, które potrzebują odpowiedniej ochrony podczas transportu, podlega recyklingowi. Zatem możemy go wrzucić do żółtych pojemników, które są przeznaczone do odpadów plastikowych lub metalowych. Musimy tylko pamiętać, aby umieszczony w koszu styropian był niezabrudzony.      

Gdzie wyrzucać brudny styropian, który wykorzystywany jest m.in. jako pojemnik na jedzenie? W przypadku styropianowych opakowań po jedzeniu, jeżeli są mocno zabrudzone, a zwłaszcza zatłuszczone, należy je wyrzucić do pojemników lub worków na odpady zmieszane (kontener czarny).   

gdzie wyrzucić styropian Brudny styropian musimy wyrzucić do pojemnika na śmieci zmieszane. Fot.123RF.com

Gdzie wyrzucać styropian budowalny?

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy mamy do czynienia ze styropianem budowlanym, który nie tylko różni się od swoich spożywczych odpowiedników, lecz także jest od nich zdecydowanie większy i zajmuje bardzo dużo miejsca. Niestety nie możemy go wrzucić do śmietników, do których wrzucamy codzienne odpady domowe.

Tego typu materiał powinno się oddać do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), zajmującego się przyjmowaniem odpadów, które mogą być niebezpieczne lub problematyczne. Chociaż korzystanie z PSZOK-ów jest najczęściej darmowe, to każdy poszczególny zakład decyduje, czy przyjmie styropian budowlany nieodpłatnie, czy za opłatą. Innym rozwiązaniem jest znalezienie formy, która zajmuje się wywozem i utylizacją odpadów budowlanych.    

Przeczytaj również: 

Gdzie wyrzucać fusy z herbaty? Segregacja fusów i zaparzonych torebek herbaty

Gdzie wyrzucać folię aluminiową? Sprawdź, bo z segregacją możesz mieć kłopot

Gdzie wyrzucać stare ubrania i szmaty? Wiele osób popełnia jeden błąd

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Gdzie wyrzucać styropian? Budowlany i z opakowań musi trafić w inne miejsca"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.