Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Najskuteczniejsze sposoby walki z ćmą bukszpanową

Ćma bukszpanowa jest zmorą wielu ogrodników, ponieważ żeruje na bukszpanach, z których przenosi się na inne rośliny. Walka ze szkodnikiem nie należy do najłatwiejszych, jednak szybkie rozpoznanie, pozwala na jego skuteczne zwalczenie. Poznaj przepisy na domowe opryski na ćmę bukszpanową. Te składniki każdy posiada w swoim domowym zapleczu. 

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Najskuteczniejsze sposoby walki z ćmą bukszpanową
Poznaj przepisy na domowe opryski na ćmę bukszpanową. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda ćma bukszpanowa? 

Ćma bukszpanowa stanowi inwazyjny gatunek w Europie i należy do rodziny wachlarzykowatych. Dorosłe osobniki mają jasnobrązowe skrzydła z dużą, białą plamą pośrodku. Ich rozpiętość wynosi od 40 do 46 mm. Motyle ćmy bukszpanowej żyją od 8 do 9 dni.  

Jaja ćmy bukszpanowej są okrągłe, jasnożółte z czarnym punktem. Samice składają je w grupach, od 10 do 30 sztuk, na spodniej stronie liści. Z kolei larwy ćmy bukszpanowej mają owłosione ciało i osiągają od 35 do 44 mm. Na początku ich ubarwienie jest zielone, a z czasem brązowieją. Poczwarki ćmy bukszpanowej mierzą do 20 mm i po tygodniu zamieniają się w motyle, czyli dorosłe osobniki.  

Objawy żerowania ćmy bukszpanowej 

Ćma bukszpanowa zmienia wygląd roślin. Jakie są objawy jej żerowania na ogrodowych krzewach?  

  • nadgryzienia na liściach i młodych, niezdrewniałych pędach; 
  • wełniasta powłoka na roślinie; 
  • brązowienie lub całkowite usychanie rośliny.  

Ćma bukszpanowa żeruje od kwietnia do października i to właśnie w tym czasie należy monitorować rośliny ogrodowe. Jeśli zauważymy któryś z powyższych objawów, to powinniśmy natychmiast przystąpić do zwalczania szkodników.  

Przeczytaj również: Jak pozbyć się chwastów z ogrodu i kostki brukowej? Trzy naturalne metody na usunięcie zielska

Jakie krzewy atakuje ćma bukszpanowa? 

Już po samej nazwie możemy zorientować się, że ćma bukszpanowa atakuje głównie bukszpany. Larwy obgryzają liście, a gąsienice żywią się młodymi, niezdrewniałymi pędami. Z kolei dorosłe osobniki wysysają soki i nektar kwiatowy.  

Ćma bukszpanowa może również zaatakować inne rośliny tj. laurowiśnie, trzmielinę i ostrokrzew. Szkodniki te rozmnażają się bardzo szybko, atakując nowe krzewy w ogrodzie, a nawet i w okolicy. 

ćma bukszpanowa Ćma bukszpanowa żeruje na bukszpanach, z których przenosi się na inne rośliny. Fot.123RF.com

Jak przeglądać krzewy w poszukiwaniu ćmy bukszpanowej? 

Przeglądając krzewy, powinniśmy zwrócić uwagę, czy czasem nie pojawiły się na nich jasne, cienkie i lepkie nitki, przypominające pajęczyny. Ponadto warto zaglądać do środka krzewów, ponieważ ćma bukszpanowa składa swoje jaja właśnie w tej części rośliny, przy koronach.  

Możemy również podejść do krzewu wieczorem z latarką, gdy jest ciemno. Ćma bukszpanowa, żerująca na roślinach od razu przyleci do światła. Pamiętajmy również, że młode osobniki szkodnika mają jaskrawą barwę, dlatego łatwo zauważyć je na krzewach.  

Mechaniczne zwalczanie ćmy bukszpanowej 

Ćmę bukszpanową możemy zwalczać ręcznie poprzez strzepywanie i ściąganie larw szkodnika z krzewu. Warto także wycinać i palić pędy, które mają małą ilość liści.  

Kolejną, mechaniczną metodą na zwalczanie ćmy bukszpanowej jest potraktowanie jej wodą. W tym celu kierujemy duży strumień wody na gałęzie, na których zauważyliśmy szkodnika.  

Opryski na ćmę bukszpanową 

Skutecznymi sposobami na zwalczanie ćmy bukszpanowej jest zastosowanie naturalnych oprysków z domowych składników. Wystarczy użyć szarego mydła, octu lub tytoniu.  

  • Oprysk z szarego mydła 

Należy zetrzeć 100 g szarego mydła i rozpuścić je w 5 l ciepłej wody. Następnie przelewamy roztwór do butelki ze spryskiwaczem i pryskamy rośliny, gdy tylko zauważymy ćmę bukszpanową. Kwasy tłuszczowe zawarte w szarym mydle eliminują również inne szkodniki tj. wełnowce, mszyce czy przędziorki. 

  • Oprysk z octu 

Ocet rozcieńczamy w wodzie w proporcji 1:10, możemy również dodać kilka kropli płynu do naczyń. Pamiętajmy, aby zachować odpowiednie proporcje, w przeciwnym wypadku dojdzie do zniszczenia nie tylko ćmy bukszpanowej, ale także roślin.  

  • Oprysk z tytoniu 

0,5 kg rośliny tytoniu parzymy w 5 l wody i odstawiamy na dobę. Po tym czasie wywar należy przecedzić przez gazę i rozcieńczyć z wodą – 0,5 l wywaru z 1 l wody. Tak przygotowanym opryskiem spryskujemy rośliny zaatakowane przez ćmę bukszpanową, możemy powtórzyć zabieg po 2-3 tygodniach.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.