Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Róże szczepione na pniu. Uprawa, pielęgnacja i przycinanie róż piennych

Nie masz zbyt wiele miejsca w ogródku, aby stworzyć imponującą i kolorową rabatę? Chcesz urozmaicić wystrój na balkonie, ale nie zamierzasz stawiać tam sztucznych dekoracji? Dobrym wyborem będą róże szczepione na pniu. Wyglądają niczym małe drzewka, ale dzięki licznym, pachnącym kwiatom wspaniale zdobią przestrzeń. Doskonale się sprawdzają w ogrodzie i na balkonie. Dowiedz się więcej.

Róże szczepione na pniu. Uprawa, pielęgnacja i przycinanie róż piennych
Róże szczepione na pniu to wyjątkowe rośliny ozdobne do ogrodu. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Róże szczepione na pniu — charakterystyka

Róże szczepione na pniu są określane także różami piennymi. Ich charakterystyczną cechą jest to, że mają wysoki pień, a zamiast klasycznej korony kępę kwitnących pędów. W rezultacie rośliny osiągają od 120 do 140 cm wysokości. Dzięki temu można pod nimi sadzić inne kwiaty i z łatwością uzyskać kaskadową kompozycję.

Róże szczepione na pniu nie występują naturalnie w przyrodzie. Są tworzone przez człowieka na drodze okulizacji. To metoda rozmnażania krzewów, która polega na zaszczepieniu do podkładki (zazwyczaj jest nią róża dzika odporna na choroby i szkodniki) innego, szlachetnego gatunku (mogą to być różne pnące, rabatowe, wielkokwiatowe, czy okrywowe). W rezultacie można uzyskać bardzo różnorodne okazy, które z daleka zachwycają i przyciągają wzrok.

Róże szczepione na pniu — gatunki i odmiany

Na rynku są dostępne różnorodne róże szczepione na pniu. Prawie każdy gatunek okrywowych, pnących, rabatowych czy wielkokwiatowych roślin można znaleźć w wersji piennej. To sprawia, że nawet jeśli nie masz zbyt wiele miejsca na wymarzony okaz, możesz go kupić w wersji szczepionej i posadzić w ogrodzie lub w donicy.

Wśród odmian róży na pniu szczególnym zainteresowaniem cieszą się:

 • Chopin — wytwarza białe, okazałe kwiaty, które mają delikatny zapach. Długo kwitnie i jest odporna na choroby oraz szkodniki. Jeśli jesień jest ciepła, ta odmiana może wyglądać zachwycająco nawet do października;

 • Casanova — to wielkokwiatowa odmiana, która wytwarza herbaciane kwiaty o średnicy ok. 10 cm. Wyrastają na grubych, prostych pędach. Dzięki temu można łatwo uformować koronę w kształt kuli;

 • Rumba — ma niesamowite dwubarwne, drobne kwiaty. Tworzy wzniesione pędy, a więc można pod nią zasadzić inne byliny. Jest dość dobrze odporna na przemarzanie;

 • Mainzer Fastnacht — odmiana o wyjątkowych, fioletowych, dużych kwiatach, która z daleka przyciąga wzrok. Świetnie się komponuje z lawendami, szałwiami czy kocimiętkami. Intensywnie pachnie i jest dość odporna na choroby.

Wybór odmian róż piennych jest bardzo szeroki. Zatem możesz udekorować ogród lub taras ulubionymi okazami.

Przeczytaj również: Uprawa dzikiej róży w ogrodzie. Właściwości i zastosowanie płatków i owoców dzikiej róży

Pielęgnacja róż szczepionych na pniu

Róże szczepione na pniu mają podkładkę zazwyczaj z dzikiej róży. To dość silny gatunek, który ma dużą bryłę korzeniową. To sprawia, że dobrze sobie radzi nawet w trudniejszych warunkach. Jednak, aby mógł wykarmić pędy szlachetnego okazu, który wytwarza dużo kwiatów o dużej średnicy, trzeba zadbać o właściwą pielęgnację.

 • Stanowisko — róża pnąca najlepiej się czuje na słonecznym stanowisku. W takim miejscu jej płatki szybko wysychają, dzięki czemu nie ma ryzyka rozwoju chorób grzybowych. Jednocześnie miejsce musi być osłonięte od wiatru, aby pień się nie złamał pod wpływem silnych podmuchów.

 • Podłoże — gleba powinna być piaszczysto-gliniasta o pH ok. 6,5. Nie może być bardzo mokra, ponieważ korzenie róży zaczną gnić.

 • Podlewanie — rośliny na pniu należy podlewać rzadko, ale obficie. Dzięki temu woda zdąży przeniknąć w głąb ziemi i dotrze do korzeni, które są położone bardzo nisko. Podczas nawadniania okazu należy pamiętać o tym, żeby nie polewać liści, tylko samą glebę. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

 • Nawożenie — przed posadzeniem róży warto wymieszać ziemię z obornikiem granulowanym. Dzięki temu od początku roślina będzie miała dostęp do składników aktywnych, co zapewni jej siłę do wytwarzania dużej ilości kwiatów. Z kolejnym nawożeniem warto poczekać do następnej wiosny. Pamiętaj, aby dokarmiać róży później niż w lipcu. Istnieje ryzyko, że nawieziona roślina nie zdąży zdrewnieć przed nadejściem zimy i przemarznie.

róże szczepione na pniu Róże szczepione na pniu inaczej nazywane bywają różami piennymi. Fot.123RF.com

 • Przycinanie róż piennych

Cięcie róży piennej należy wykonywać co roku. Szczególnie warto to zrobić wiosną, ponieważ po zimie roślina może być osłabiona. Wtedy należy usunąć wszystkie chore, zdeformowane i przemarznięte pędy. Ponadto zwróć uwagę na podkładkę i na to, czy nie odbijają z niej tzw. "dziki". Należy je całkowicie usunąć, ponieważ zaburzają rozwój korony.

Po wykonaniu cięcia prześwietlającego czas przejść do formowania korony. Technika różni się w zależności od gatunku. Róże:

 • rabatowe i wielkokwiatowe należy ciąć tak, aby na krzewie pozostały pędy z 2-3 oczkami. Dzięki temu korona pięknie się zagęści;
 • okrywowe i pnące, trzeba ogałacać z gałązek, tak aby na koronie pozostało 5-6 najmocniejszych pędów głównych. Dzięki temu powstanie piękna kaskada kwiatów.

Dodatkowo w trakcie kwitnienia należy regularnie ogławiać roślinę, czyli usuwać zwiędnięte kwiatostany. Ten zabieg pobudzi okaz do dalszego wytwarzania kwiatów.

 • Zimowanie róż szczepionych na pniu

Róże szczepione na pniu należy dobrze zabezpieczyć przed nadejściem zimy. W tym celu trzeba:

 • przywiązać pień do palika, aby się nie złamał pod wpływem wiatru,
 • otoczyć kopułę agrowłókniną, matami słomianymi lub konopnymi i związać, aby do środka nie przedostał się śnieg,
 • okryć pień słomą,
 • zakopczykować bryłę korzeniową, np. zrębkami kory lub ziemią.

Pamiętaj, że dla wielu róż niskie temperatury nie są groźne. Najbardziej niebezpieczne są wiosenne przymrozki, które uszkadzają młode pędy. Dlatego wiosną regularnie zakładaj osłony na noc, dopóki nie minie ryzyko spadków temperatury.

Róża szczepiona na pniu w donicy — czy to dobry pomysł?

Masz taras lub balkon i marzysz o róży? Pienne gatunki mogą być strzałem w 10! Te okazy dobrze rosną w donicach. Należy tylko zadbać o to, żeby pojemnik był:

 • głęboki i szeroki, aby róża mogła swobodnie rozwijać swoje korzenie. Im większa bryła, tym bardziej stabilny pień.
 • ocieplany, dzięki czemu będzie można pozostawić roślinę na zimę na balkonie czy tarasie. Nie trzeba będzie ich przenosić do piwnicy czy garażu;
 • z odpływem. Róże nie znoszą zastojów wody, dlatego doniczka musi mieć nie tylko warstwę drenażu, ale także dziurki na dnie. Dzięki temu nadmiar wilgoci spłynie.

Podczas uprawy roślin w donicy należy szczególnie dbać o regularne nawadnianie i nawożenie. W pojemniku ziemia szybciej wysycha, przez co róże mogą wyschnąć. Róże szczepione na pniu wyglądają niezwykle dostojnie i otwierają wiele możliwości aranżacyjnych. Wiele do nich pasuje, dzięki czemu stworzysz fantastyczne rabaty.

Przeczytaj również: Pielęgnacja róż w lipcu. Cięcie róż po kwitnieniu

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.