Porady ogrodnicze

Jest całkowicie odporny na mróz. Jak pielęgnować dławisza, by przetrwał zimę?

Szukasz rośliny pnącej, która porośnie np. pergolę, płot czy wiatę śmietnikową? Posadź dławisz! Ma niewielkie wymagania uprawowe i nada się do niemal każdego ogrodu. Dodatkowo rośnie bardzo szybko, bo nawet 1-4 m rocznie! Jak uprawiać i pielęgnować dławisz, by rósł w ekspresowym tempie i zachwycał bujnymi liśćmi? Sprawdź! 

 

Jest całkowicie odporny na mróz. Jak pielęgnować dławisza, by przetrwał zimę?
W Polsce najczęściej sadzi się dławisz okrągłolistny, który pochodzi z Azji. Fot.123RF.com

Spis treści:

Skąd pochodzi dławisz? 

Dławisze (łac. Celastrus) to grupa liściastych roślin pnących, do której należy nawet 40 różnych gatunków. Dziko rosną – w zależności od odmiany – w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Afryce i Australii. Dławisze w naturalnym środowisku znajdziesz przede wszystkim w lesie, gdzie obrastają np. drzewa.  

W Polsce najczęściej sadzi się dławisz okrągłolistny, który pochodzi z Azji, a obecnie dziko rośnie też w Ameryce Północnej. Te rośliny pnące są bardziej lubiane do uprawy w ogrodach, ponieważ mają niewielkie wymagania i dobrze radzą sobie w polskich warunkach atmosferycznych. To ponadto roślina wieloletnia, która zdobi ogród przez dłuższy czas. 

Co ważne, dławisze są nie tylko odporne na mróz, ale też zanieczyszczenia powietrza. Dobrze rosną więc w miastach, również tych ze smogiem czy dymem. To jedna z najlepszych roślin do uprawy również na ogródkach działkowych.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kwiatowa 6 (@kwiatowa_nr6)

Jak wygląda dławisz? 

W naturalnych warunkach dławisz dorasta nawet do 20 m wysokości. Roślina nawet w ogrodzie rośnie 1-4 m rocznie, dlatego bardzo szybko porasta konkretne miejsca. Dławisz ma formę pnączy, które owijają się wokół różnego typu podpór – naturalnych i sztucznych. To roślina zimozielona, która nie gubi liści na zimę. Jesienią jednak wybarwiają się na żółto, a często też pomarańczowo i czerwono, dlatego staje się niezwykłą ozdobą ogrodu. 

Liście w zależności od gatunku mają 2-18 cm wielkości, są jajowate lub okrągłe. W maju i czerwcu roślina również kwitnie. Pojawiają się niewielkie kwiaty w białym i zielonkawym kolorze. Następnie, zwykle w październiku, dławisz wydaje kuliste owoce, które pięknie odznaczają się na tle liści. Owoce są czerwone, pomarańczowe lub żółte. Nie nadają się do jedzenia, spożyte mogą wywołać problemy żołądkowe i zatrucie. 

Jeżeli dławisz nie będzie miał podpory, wyrośnie jako mało atrakcyjny krzaczasty krzew bez wyraźnego kształtu. W takiej sytuacji bardzo szybko się rozkrzewia i rośnie dziko. To zatem roślina, która najlepiej wygląda, gdy ma się na czym wspiąć. 

Wybierz najlepsze stanowisko dla dławisza 

Dławisze świetnie sprawdzają się jako rośliny porastające np. budynki, płoty, pergole, śmietniki, mury, balustrady i wszelkie inne wiaty. Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe często stosowane są zamiast bluszczy. Radzą sobie wszędzie tam, gdzie inne rośliny pnące nie czują się dobrze. Ważne jednak, by podpory były dość mocne. Uważaj ponadto, by nie sadzać dławisza zbyt blisko innych roślin. Dlaczego? Może je zadusić i wywołać ich obumarcie.  

Najlepszym stanowiskiem dla dławisza jest miejsce słoneczne lub półcieniste. Warto więc wybrać taką okolicę, gdzie promienie będą docierać w lecie chociaż kilka godzin dziennie. W cieniu dławisz będzie wolniej przyrastał. Roślina jest odporna na mróz, wiatr, deszcz i zanieczyszczenia powietrza. 

Dławisz jest również sadzany w pojemnikach i doniczkach na balkonie czy tarasie. Jeśli zależy Ci na szybkorosnącym pnączu, które porośnie balustradę balkonu lub ścianę, ten gatunek będzie świetnym rozwiązaniem. 

Sadzenie dławisza – ziemia i nawożenie 

Dławisz nie ma dużych wymagań dotyczących ziemi. Dobrze rośnie niemal na każdej glebie, także jałowej. Jeśli chcesz zapewnić roślinie idealne warunki, posadź ją na trochę żyźniejszym podłożu. Parametry gleby nie mają jednak większego znaczenia. Zbyt żyzna ziemia może powodować wręcz nadmierny przyrost i dławienie roślin w pobliżu. Gleba nie powinna być natomiast ciężka, mokra i gliniasta. 

Dławisza nie trzeba również nawozić – doskonale radzi sobie bez dodatkowego dokarmiania. Jeśli zależy ci na zastosowaniu nawozu, wybierz specjalną mieszankę do roślin pnących. 

Jak zasadzić dławisz? Najlepszymi terminami są wiosna lub jesień (możesz zabrać się za sadzenie od kwietnia do października). Żeby umieścić go w gruncie, wykop po prostu dołek w taki sposób, by zmieściła się w nim cała bryła korzeniowa. Włóż roślinę do dołka, zasyp ziemią i podlej. 

Jeżeli twój dławisz rośnie w pojemniku lub donicy, zadbaj o odpowiedni drenaż z kamyków lub keramzytu, by zmniejszyć ryzyko przelania. Dobrze sprawdzi się też doniczka z otworami w dnie i podstawką, żeby nadmiar wody miał swoje ujście. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Olza (@olz_a1)

Dławisz podlewanie i zimowanie – jak robić to dobrze? 

Dławisz dobrze rośnie na glebach lekko wilgotnych, a nawet suchych. Standardowo nie wymaga więc podlewania. Nawadniania mogą potrzebować tylko bardzo młode okazy. Od czasu do czasu podlewaj dławisza też w trakcie ciepłych i suchych dni, gdy nie ma deszczu. 

Jeśli uprawiasz ten gatunek w doniczce, podlewaj go w momencie, gdy podłoże przeschnie. Nie lej bezpośrednio na liście. Pamiętaj też, że w przypadku tej rośliny przelanie jest bardziej szkodliwe niż przesuszenie – w zbyt mokrym środowisku dławisz może gnić. 

Choroby i szkodniki dławisza  

Dławisz jest bardzo odporny na wszelkie choroby i szkodniki. Raczej nie atakują go infekcje. Jednym niebezpieczeństwem jest przelanie i zbyt mokra gleba, które wywołują gnicie oraz pleśń korzeni i dolnych pędów.  

Mimo wszystko pamiętaj, żeby przed zasadzeniem dokładnie obejrzeć swój okaz pod kątem ewentualnych objawów chorobowych. Dodatkowo regularnie przeglądaj liście i pędy w poszukiwaniu takich oznak jak dziurki, plamy na liściach czy żółknięcie.  

Rozmnażanie, przycinanie i przesadzanie dławisza – jak to zrobić? 

Dławisz rośnie bardzo szybko. Z tego powodu może wymagać przycinania. Jeśli widzisz, że pędy są zbyt wybujałe i stanowią zagrożenie dla innych roślin lub gdy rosną nie w tę stronę, na której ci zależy – przytnij je. Usuwaj też uschnięte, zżółknięte czy zniszczone pędy oraz liście. Nie zostawiaj takich elementów rośliny, by nie dopuścić do wystąpienia gnicia czy pleśni. Najlepszym momentem na przycinanie pędów dławisza jest okres po zakończonym kwitnieniu.  

Dławisz rośnie w dwóch odmianach: męskiej i żeńskiej, np. Herkules i Diana. Odmiany żeńskie mają wiele kwiatów i owoców, natomiast męskie są zapylaczami dla żeńskich. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz posadzić obok siebie rośliny obu płci. Jeżeli nie chcesz, by w ogrodzie były owoce (np. z powodu obecności dzieci czy zwierząt), możesz zasadzić tylko rośliny płci męskiej. 

Rozmnażanie dławisza jest łatwe – wystarczy pobrać nasiona lub sadzonki z pędów istniejącej już rośliny. Nasiona lub pędy wystarczy posadzić do gruntu. Roślina z nasion może wyrastać nawet przez kilka lat i do tego momentu nie będzie wiadomo, czy jest to odmiana męska, czy żeńska. Nasiona w łatwy sposób są przenoszone też np. przez ptaki. 

Dławisz to jedno z szybciej rosnących pnączy. Dzięki temu, że rośnie niemal wszędzie, idealnie nadaje się do miast. Swoimi bujnymi liśćmi pokryje pergole, wiaty czy nieestetyczne ściany i mury, dzięki czemu twój ogród będzie prezentował się nieziemsko!  

Przeczytaj również: Obficie kwitną i odgrodzą cię od sąsiada. Te pnącza idealnie sprawdzą się w ogrodzie

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.