Spis treści:
Nawożenie hortensji – zacznij wiosną
Hortensje to jedne z najpiękniejszych krzewów uprawianych w przydomowych ogrodach. Pojawiające się na początku lata kwiaty utrzymują się na roślinie imponująco długo, w zależności od odmiany zdobiąc ją nawet do jesieni i wystąpienia pierwszych przymrozków. Okazałe, kuliste baldachgrona występują w wielu pięknych kolorach: od bieli, przez pastelowe róże, aż po błękity. Jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu tych ozdobnych krzewów, musimy dostarczać im składniki odżywcze. Nawożenie hortensji najlepiej zacząć już wiosną.
Na początku sezonu rośliny te potrzebują zwłaszcza azotu, fosforu, potasu oraz mikroelementów – składników, które pozwalają im na zdrowy rozwój i potrzebne są do bujnego kwitnienia. Marzec jest odpowiednią porą na rozpoczęcie zasilania krzewów hortensji. Zwróćmy jednak uwagę, czy gleba nie jest zmarznięta. Jeśli jest nadal zimno, wstrzymajmy się z zastosowaniem pierwszej porcji nawozu do momentu, gdy warunki atmosferyczne będą sprzyjające (np. do kwietnia).
Hortensje zaczynamy zasilać w składniki odżywcze wczesną wiosną. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Jak uratować laurowiśnię po zimie? Łatwy sposób na piękny i zdrowy żywopłot
Naturalny nawóz na kwitnienie hortensji
Wiosną do nawożenia hortensji warto wybrać odżywki z przewagą azotu, zawierające również fosfor i potas. Możemy wykorzystać granulowane, płynne lub rozpuszczalne w wodzie nawozy mineralne specjalnie do hortensji, które zakupimy w sklepie ogrodniczym. Trzeba jednak mieć świadomość, że w przypadku gotowych preparatów istnieje duże ryzyko przenawożenia krzewów. Najbardziej wrażliwe na nadmiar składników odżywczych są młode hortensje, które uprawiamy w donicach. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na kupne preparaty, bezwzględnie przestrzegajmy zalecanych przez producenta dawek i unikajmy łączenia kilku odżywek równocześnie.
Ryzyko przenawożenia nie istnieje w przypadku pewnego naturalnego nawozu na kwitnienie hortensji. Mowa o herbacie kompostowej, całkowicie bezpiecznej dla uprawianych przez nas krzewów. Jest ona doskonałym źródłem wolno uwalniających się składników odżywczych, które pobudzają roślinę do obfitego kwitnienia. Ponadto zawiera pożyteczne bakterie i nicienie wspierające zdrowie roślin, a także poprawiające strukturę gleby. Nie bez powodu uznawana jest za najlepszy domowy nawóz do hortensji! Czego potrzebujemy do jej przygotowania?
- 3 szklanek kompostu,
- 5 l odstanej wody lub deszczówki.
Przepis na herbatę kompostową do hortensji jest następujący:
- Do dużego wiadra wlewamy odstaną wodę lub deszczówkę;
- Następnie wsypujemy kompost i starannie mieszamy;
- Wiadro przykrywamy gazą i zostawiamy na 7-10 dni, mieszając dwa razy dziennie;
- Po tym czasie roztwór przelewamy przez sito.
Tak przygotowanym płynem podlewamy hortensję co 2-3 tygodnie. Możemy się spodziewać, że latem krzewy obsypią się mnóstwem okazałych kwiatów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wymieszaj te dwa składniki i podlewaj piwonie już od marca. Pączków nie policzysz
Kluczowe wiosenne cięcie róż. Nie popełniaj tych błędów przy podcinaniu dużych róż
Są łatwe w uprawie i długo kwitną. Siew i pielęgnacja lwiej paszczy