Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ważny wiosenny zabieg przy porzeczkach. Obserwuj krzaki, bo nie będzie owoców

Wraz z nadejściem wiosny do życia budzą się nie tylko rośliny, ale również szkodniki. Dlatego należy dokładnie obejrzeć krzewy porzeczek, zwracając szczególną uwagę na ich pąki. Są one siedliskiem i miejscem żerowania groźnego szkodnika, zwanego wielkopąkowcem porzeczkowym. Jego obecność sprawia, że pąki nie rozwijają się i zasychają. Szkodnik ten przyczynia się do znacznych strat w plonie, dlatego walkę z nim należy rozpocząć jak najszybciej. Sprawdź, jak zwalczać wielkopąkowca porzeczkowego, aby uratować swoje plony.           

Ważny wiosenny zabieg przy porzeczkach. Obserwuj krzaki, bo nie będzie owoców
Wielkopąkowiec porzeczkowy to groźny szkodnik w uprawie czarnej porzeczki, który przyczynia się do obniżenia plonów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wielkopąkowiec porzeczkowy – objawy i skutki żerowania

Wielkopąkowiec porzeczkowy to bez wątpienia najgroźniejszy szkodnik w uprawie czarnej porzeczki (ale może też atakować inne porzeczki). To najmniejszy z roztoczy należący do rodziny szpecieli – długość jego ciała osiąga maksymalnie 0,3 mm, dlatego jest niewidoczny gołym okiem. Jego obecność łatwo jednak rozpoznać po charakterystycznych objawach. Larwy wielkopąkowca porzeczkowego żerują wewnątrz pąków porzeczek. Wysysają ich soki i wydzielają toksyczną ślinę, która powoduje ich nadmierny wzrost. W wyniku żerowania pąki stają się nabrzmiałe oraz kilkakrotnie większe od tych zdrowych. Jest to szczególnie widoczne w okresie bezlistnym, gdy pąki porzeczki są jeszcze zamknięte.       

Wiosną, kiedy rośliny budzą się do życia, pąki nie otwierają się (nie rozwijają się z nich liście ani kwiaty), a następnie zasychają. Z kolei na krzewach pojawiają się zniekształcone liście. Wielkopąkowiec porzeczkowy wpływa na zmniejszenie liczby zawiązywanych owoców, co powoduje znaczne straty w plonie. Przyczynia się do zmniejszenia wielkości i jakości owoców – porzeczki stają się mniejsze i kwaśne. Warto też wiedzieć, że uszkodzenia powodowane przez tego szkodnika powodują osłabienie całych krzewów, a dodatkowo obniżają ich odporność na mróz i inne niekorzystne czynniki środowiskowe. Oprócz tego żerowanie wielkopąkowca porzeczkowego wiąże się z ryzykiem wystąpienia rewersji porzeczki czarnej, czyli groźnej choroby wirusowej. Największa liczebność szkodników notuje się przed i w czasie kwitnienia krzewów porzeczek.

wielkopąkowiec porzeczkowy Pąki uszkodzone przez wielkopąkowca nie otwierają się, a następnie zasychają. Fot.123RF.com

Zwalczanie wielkopąkowca porzeczkowego

Zwalczanie wielkopąkowca porzeczkowego należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż łatwo przenosi się na sąsiednie krzewy porzeczek (m.in. przez wiatr bądź z kroplami deszczu) i szybko się namnaża. Co więcej, po opustoszeniu pąków żeruje na liściach i pędach. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, warto postawić na działania profilaktyczne. W tym celu możemy zdecydować się na odmiany porzeczki czarnej odporne na wielkopąkowca. Są to m.in. 'Ceres', 'Foxendown' i 'Farliegh'. Wśród odmian mało podatnych na tego szkodnika warto wyróżnić 'Ores', 'Tisel' i 'Ben Gairn'.

Wczesną wiosną (pod koniec marca i na początku kwietnia) powinno się regularnie sprawdzać rośliny na obecność nabrzmiałych pąków zasiedlonych przez szkodnika. Należy przejrzeć wszystkie krzewy i usunąć nadmiernie powiększone pąki. W razie potrzeby warto pozbyć się całych pędów. W przypadku stwierdzenia obecności szkodników należy zastosować specjalne opryski na wielkopąkowca porzeczkowego. Warto jednak pamiętać, że najskuteczniej można go zniszczyć, gdy szkodnik opuszcza pąki i przebywa na powierzchni liści. Dlatego najlepszym terminem na wykonanie oprysków jest okres od początku do pełni kwitnienia porzeczki, czyli w okolicach maja.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najlepszy sposób na zabezpieczenie porzeczek oraz agrestu przed chorobami i szkodnikami. Nic nie kosztuje

Najważniejsze cięcie porzeczek czarnych i kolorowych. Trzeba z nim zdążyć przed wiosną

Przyspiesza kompostowanie, odpady rozkładają się znacznie szybciej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.