Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Hortensja Uciekająca Panna Młoda - olśniewająca królowa ogrodu. Jak uprawiać Runaway Bride?

Hortensja Runaway Bride, nazywana Uciekającą Panną Młodą, to wyjątkowa odmiana hortensji, która wyróżnia się wytwarzaniem śnieżnobiałych kwiatów na całej długości pędów i kilkukrotnie obfitszym kwitnieniem niż inne odmiany tych roślin. Sprawdźcie, jak uprawiać hortensję Runaway Bride na rabatach i w donicach.

Hortensja Uciekająca Panna Młoda - olśniewająca królowa ogrodu. Jak uprawiać Runaway Bride?
Wyjaśniamy, czym wyróżnia się hortensja Runaway Brid i jak ją uprawiać. Fot. Instagram: plantorama

Spis treści:

Hortensja Runaway Bride (Uciekająca Panna Młoda) — charakterystyka

Odmiana hortensji Runaway Bride o nazwie hodowlanej 'Snow White', która w Polsce nazywana jest Uciekającą Panną Młodą, została stworzona przez wybitnego hodowcę — Ushio Sakazaki z Japonii. Skąd pomysł, by nadać hortensji taką nazwę? Jej twórca wyjaśnił, że roślina jest tak olśniewająca i piękna jak panna młoda.

Trzeba przyznać, że hortensja Runaway Bride jest naprawdę wyjątkowa. W przeciwieństwie do innych odmian hortensji, które wytwarzają kwiaty na końcach pędów, hortensja Uciekająca Panna Młoda zakwita na całej długości swoich gałązek. Dzięki temu odmiana ta posiada aż 6 razy więcej kwiatów niż tradycyjne hortensje, a jej ukwiecone i przewieszające się pędy latem tworzą spektakularny widok.

Kwiaty hortensji Runaway Bride początkowo mają jasnozielony kolor, ale w miarę dojrzewania stają się śnieżno-białe, niczym suknia ślubna panny młodej. Co ciekawe, niskie temperatury sprawiają, że kwiaty mogą przebarwiać się na różowo, przypominając wtedy zarumienioną pannę młodą. Warto wyjaśnić, że Runaway Bride to hortensja karłowa o zwisającym pokroju, dlatego szczególnie polecana jest do sadzenia w donicach na balkonach i tarasach. Jej pędy osiągają zwykle około 1 m długości. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo-czerwoną barwę, a zimą opadają.

O wyjątkowości tej odmiany świadczy fakt, że otrzymała ona prestiżowy tytuł 'Rośliny roku 2018 nadawany przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze podczas Chelsea Flower Show w Londynie.

Hortensja Runaway Bride — uprawa

Hortensja Uciekająca Panna Młoda ma podobne wymagania uprawowe jak inne odmiany hortensji ogrodowych. Poniżej przedstawiamy, jak o nią dbać, by obficie kwitła:

  • Stanowisko — hortensja Runaway Bride najlepiej rośnie na półcienistych stanowiskach. Lepiej unikać sadzenia jej w pełnym słońcu i w zupełnym zacienieniu. Na miejscach częściowo zacienionych krzew kwitnie w pełnej okazałości.

  • Podłoże — ziemia do uprawy tej odmiany powinna być żyzna, wilgotna i obowiązkowo posiadać lekko kwaśny odczyn.

  • Sadzenie — hortensja Uciekająca Panna Młoda ze względu na niewielkie rozmiary idealnie nadaje się do sadzenia w donicach, ale można ją również sadzić na rabatach ogrodowych.

  • Podlewanie — roślina preferuje wilgotne podłoże, dlatego krzewy posadzone w donicach i narażone na przesychanie należy regularnie podlewać. W przypadku krzewów posadzonych w ogrodzie warto sprawdzać stan podłoża i nawadniać je w sezonie wiosennym i letnim, a także zimą, gdy temperatury są dodatnie.

  • Nawożenie — do obfitego kwitnienia hortensja potrzebuje składników odżywczych. Dlatego zaleca się ją nawozić przed i po kwitnieniu specjalnymi nawozami dedykowanymi do roślin kwaśnolubnych.

  • Przycinanie — hortensję można przycinać, wtedy jej pokrój będzie kompaktowy, a pędy nie będą się przewieszać. Zabieg ten zaleca się wykonać w połowie lata.

  • Zimowanie — odmiana Runaway Bride słynie z odporności na niskie temperatury. Krzew wytrzymuje w ogrodzie mrozy do minus 20 stopni Celsjusza. Młode okazy w pierwszych latach uprawy lepiej jednak okryć na zimę, a te uprawiane w donicach, przenieść do piwnicy lub garażu.

Hortensja Runaway Bride — zastosowanie w ogrodzie

Hortensja Uciekająca Panna Młoda to urocza roślina, która przyciąga spojrzenia i idealnie nadaje się do zdobienia balkonów, tarasów, ganków czy innych reprezentacyjnych miejsc. Ze względu na burzę białych kwiatów i wymowną nazwę, może też stanowić element dekoracyjny np. w domach weselnych. Jej okazałe białe kwiatostany będą pięknie współgrać z wystrojem sal weselnych.

Zwisający pokrój rośliny oraz bujne kwiatowe girlandy sprawiają, że hortensja ta jest wprost stworzona do sadzenia w wysokich donicach czy podwieszanych koszach. Właściciele ogrodów mogą ją również z powodzeniem sadzić na rabatach czy obwódkach. Jej długie pędy zaczną z czasem się pokładać i pokrywać rabatę niczym roślina płożąca. Możemy również kontrolować rozrost pędów poprzez przycinanie i utrzymywanie kompaktowego pokroju rośliny, więc to od nas zależy, jak hortensja będzie prezentować się w ogrodzie czy w donicach.

Przeczytaj również:

Ta hortensja ma olbrzymie trójkolorowe kwiaty! Nowa odmiana robi furorę

12 najpiękniejszych odmian hortensji ogrodowej. Przewodnik po zasadach uprawy hortensji

Liście jak u dębu i kwiaty jak płatki śniegu. Ten gatunek hortensji wprawia w zachwyt

Hortensja Pinky Winky posiada trójkolorowe kwiatostany. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.