Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Szybki przewodnik po chorobach liści gruszy: Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać?

Grusza należy do wymagających roślin owocowych. Powszechnie uprawiana w Polsce daje smaczne i wartościowe owoce, które w zależności od odmiany różnią się smakiem, wyglądem oraz wrażliwością na konkretne choroby. Zanim zdecydujesz się na uprawę gruszy, dowiedz się nieco więcej na temat jej podatności na patogeny.

Szybki przewodnik po chorobach liści gruszy: Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać?
Większość chorób atakujących gruszę objawia się na liściach, ale niejednokrotnie i na pozostałych częściach nadziemnych rośliny. Fot.123RF.com

Spis treści:

Grusza – charakterystyka drzewa

Grusza jest drzewem z rodziny różowatych (łac. Rosaceae). Ze względu na wysokie wymagania i brak pełnego przystosowania do warunków w Polsce, jest to drzewo, które często staje się żywicielem wielu patogenów. W Polsce najczęściej uprawia się ją w przydomowych sadach na owoce letnie, jesienne lub zimowe. Odmiany letnie są idealne do bezpośredniego spożycia, jesienne są świetne na przetwory, podczas gdy zimowe wykazują cechy pozwalające na ich bezpieczne i stosunkowo długie przechowywanie.

Wybierając konkretny jej wariant, zwróć uwagę na jego odporność na przymrozki i konkretne choroby. Nie ma gruszy, która byłaby odporna na wszystkie czynniki chorobotwórcze, jednakże możesz zdecydować się na taką, które będzie mniej wrażliwa przynajmniej na kilka z nich. Poniżej przedstawiamy ci kilka najważniejszych chorób.

Podstawowe warunki uprawy grusz

Ze względu na dużą wrażliwość na choroby oraz warunki atmosferyczne, warto posadzić gruszę w możliwie najlepszym miejscu. Powinno być ciepłe, słoneczne i zaciszne. Unikaj obszarów, które są zagrożone silnymi mrozami. Podłoże dla drzewa powinno być próchnicze i żyzne. Pamiętaj, że grusza jest rośliną obcopylną, dlatego jeśli chcesz mieć na niej owoce, musisz uprawiać przynajmniej kilka odmian.

Jakie choroby atakują liście gruszy i jak je zwalczać?

Większość chorób atakujących gruszę objawia się na liściach, ale niejednokrotnie i na pozostałych częściach nadziemnych rośliny. Lustrując swoje drzewa, zwracaj szczególną uwagę na charakterystyczne plamy i inne elementy wyglądu liści, które opisujemy poniżej.

  • Parch gruszy

Wywoływany przez grzyb Venturia pirina. Infekuje roślinę wiosną, przy dużej wilgotności powietrza oraz wtedy, gdy temperatura wynosi od 17 do 23°C. Porażanie rośliny trwa aż do okresu po kwitnieniu.

Na spodniej części liści gruszy pojawiają się brunatnozielone plamy, które układają się wzdłuż nerwu głównego. Plamy stopniowo się powiększają, doprowadzając powierzchnię liści do silnych deformacji, a same liście do opadania. Choroba powoduje poważne uszkodzenia drzew i całych plonów przez znacznie ograniczoną powierzchnię asymilacyjną liści.

Parch gruszy zwalcza się przede wszystkim poprzez działanie prewencyjne. Wybieraj rośliny mało wrażliwe na chorobę, wycinaj te części, na których pojawiają się objawy parcha i wykonuj opryski prewencyjne fungicydami przed pojawieniem się pierwszych liści.

Przeczytaj również: Choroby drzew wywołane grzybami. Jak ochronić gruszę przed parchem?

  • Biała plamistość liści gruszy

Wywoływana przez grzyb Mycosphaeerella sentina. Infekuje roślinę wiosną, podczas opadów deszczu. Po około 2 tygodniach od infekcji na liściach pojawiają się bardzo charakterystyczne, drobne, szarobrunatne plamy. Są wyraźne, okrągłe lub nieregularne i występują na wierzchu liści. Z czasem plamy stają się jaśniejsze, a na ich powierzchni ukazują się piknidia grzyba w postaci czarnych kropek. Jeśli porażenie jest silne, plamy zlewają się w całość, tworząc obszerne nekrozy. Objawy nie pojawiają się na innych częściach rośliny, a sama choroba jest szkodliwa jedynie wtedy, gdy wystąpi masowo.

Ze względu na małą szkodliwość choroba ta jest zwalczana przede wszystkim opryskami miedzianowymi.

Wywoływana przez dwudomowy grzyb Gymnosporangium sabinae. Pojawia się wtedy, gdy niedaleko gruszy rośnie jałowiec sabiński. Pierwsze stadium patogenu rozwija się na liściach gruszy w postaci charakterystycznych ogników. Ogniki to zarodniki atakujące jałowce. Wiosną na jałowcach tworzą się galaretowate, pomarańczowe bazidiospory, które przenoszone przez wiatr infekują gruszę. Rdza pojawia się na gruszach rzadko, jednakże jest chorobą bardzo szkodliwą. Powoduje zahamowanie rozwoju rośliny i znaczne obniżenie lub całkowite zniszczenie plonu.

Rdzę możesz zwalczyć jedynie poprzez dobrze prowadzone działania profilaktyczne. Przede wszystkim pilnuj, by w sąsiedztwie grusz nie rosły jałowce. Każdej wiosny, kiedy temperatura osiągnie 18°C wykonaj opryski profilaktyczne ja jałowcach. To samo zrób z gruszą, ale pamiętaj, że jedynym skutecznym okresem ich stosowania jest czas przed pojawieniem się liści. Jesienią pamiętaj, aby usuwać resztki opadłych liści i pędów, na których zimują zarodniki grzyba.

  • Zaraza ogniowa gruszy

Jest wywoływana przez bakterię Erwinia amylovora. Bakteria pojawia się podczas bardzo ciepłej wiosny, a do rośliny wnika poprzez naturalne i mechanicznie wytworzone otwory. Może być przenoszona zarówno przez wiatr, jak i przez owady. Objawy choroby obejmują całą roślinę. Liście zawijają się do spodu wzdłuż nerwów i pozostają na roślinie. Stopniowo stają się brunatne, a później prawie czarne. Razem z innymi porażonymi częściami gruszy wyglądają jak uschnięta, martwa część rośliny. I tak w istocie jest. Kiedy zauważysz objawy zarazy, szybko usuń porażone pędy i je spal. Jeśli infekcja objęła całe drzewo, musisz się go pozbyć. Szkodliwość choroby jest bardzo duża, a sytuację komplikuje fakt, że do tej pory nie wynaleziono skutecznego środka na jej zwalczanie.

Ze względu na brak preparatu do zwalczania zarazy ogniowej, musisz działać przede wszystkim zapobiegawczo. W takiej sytuacji warto, abyś stosował prewencyjne opryski miedziowe i naturalne w trakcie kwitnienia i w fazie wzrostu owoców. Jeśli choroba mimo wszystko da radę przebić się przez zastosowaną przez ciebie linię ochrony, musisz działać na zasadzie minimalizowania strat poprzez usuwanie zainfekowanych części rośliny lub całych drzew.

  • Brunatna plamistość liści gruszy

Jest wywoływana przez grzyb Diplocarpon soraueri. Zimujące na opadłych liściach gruszy zarodniki grzyba atakują roślinę wiosną, kiedy na dworze panuje wysoka wilgotność powietrza. Pierwsze objawy na liściach pojawiają się późną wiosną lub wczesnym latem. W wyniki infekcji na liściach pojawiają się brunatne plamy, które widać zarówno na ich wierzchu, jak i od spodu. Z czasem plamy zaczynają się zlewać w większe obszary, jednocześnie znacznie obniżając zdolności asymilacyjne rośliny. Liście w końcu opadają. Choroba jest szkodliwa przede wszystkim w sadach, a walka z nią najskuteczniejsza jest wtedy, gdy zostaną zastosowane odpowiednie opryski.

Ze względu na zimowanie zarodników grzybowych na opadłych liściach, podstawowym zabiegiem zapobiegającym rozprzestrzenieniu się choroby jest usuwanie resztek rośliny, w tym starych liści. Drugim krokiem do skutecznej prewencji jest zastosowanie oprysków miedziowych.

W każdej sytuacji, w której odkryjesz objawy patogenu, ważna jest twoja szybka reakcja. Wycinanie zainfekowanych pędów, zabiegi pielęgnacyjne w postaci prewencyjnych oprysków, czy też zwalczanie chemią są działaniami koniecznymi w ochronie twoich drzew. Nigdy nie bagatelizuj niczego, co cię zaniepokoi, a każdy taki objaw zwalczaj, korzystając z zaproponowanych przez nas sposobów. Dzięki temu twoje grusze pozostaną w dobrym zdrowiu, a plon okaże się umiarkowany lub duży.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Liście gruszy zwijają się. Jak walczyć z miodówkami i mszycami na gruszy

Niebezpieczne związki. Tych drzew i krzewów nie należy sadzić obok siebie

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Jak dobrze wyparzyć słoiki? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.