Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować gruszę, by rodziła zdrowe owoce. Tych błędów unikaj

Gruszki to zaraz obok jabłek jedne z najpopularniejszych owoców dostępnych w sklepach. Jednak o ile jabłoń jest świetnie przystosowana do warunków klimatycznych w Polsce, o tyle grusza radzi sobie z nimi znacznie gorzej. W przypadku jej uprawy warto trzymać się wszystkich wymagań oraz znać najważniejsze choroby, które atakują gruszę.

Jak pielęgnować gruszę, by rodziła zdrowe owoce. Tych błędów unikaj
Grusze są dość delikatne i wrażliwe na patogeny chorobotwórcze. Fot.123RF.com

Spis treści:

Charakterystyka gruszy

Grusza jest drzewem należącym do rodziny różowatych (łac. Rosaceae). Pochodzi z Grecji, jednakże w tej chwili uprawiana jest w równym stopniu na całym terenie Europy. Istnieje wiele gatunków i odmian grusz, lecz te najbardziej popularne to wciąż Lukasówka i Konferencja.

W zależności od odmiany grusza może mieć podłużne, eliptyczne lub jajowate liście, zaostrzone na końcach. Mogą mieć barwę od jasnej do ciemnej zieleni. Kwiaty mają zwykle biały kolor i pojawiają się wiosną. Roślina źle znosi mrozy, dlatego zwiększona ilość przymrozków wiosennych może sprawić, że owocowanie będzie znacznie mniejsze. Owoce gruszy mogą mieć kolor zielony, żółty, czerwony, nawet bordowy i jest to uzależnione od konkretnej odmiany drzewa.

Jakie warunki uprawowe są wymagane dla gruszy?

Grusza lubi słoneczne, ciepłe stanowiska, które będą dodatkowo osłonięte od wiatru. To znacznie łatwiejsze do zorganizowania w momencie, w którym zdecydujesz się na jedno lub kilka drzewek we własnym ogrodzie. Pamiętaj, że grusza źle reaguje na mrozy i przymrozki, dlatego dobór odpowiedniego miejsca jest dla niej kluczowy. Gleba pod uprawę gruszy powinna być żyzna, przepuszczalna i próchniczna o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Przed posadzeniem drzewa zadbaj o jej dokładne odchwaszczenie i spulchnienie.

charakterystyka gruszy Grusza nie jest dobrze przystosowana do naszych warunków klimatycznych i bywa wymagająca podczas hodowli. Fot.123RF.com

Jak pielęgnować gruszę?

Dbając o swoje drzewka, musisz przede wszystkim regularnie je lustrować. Obserwacja jest podstawową czynnością pielęgnacyjną, która pozwoli szybko wyłapywać niepokojące objawy. Złe warunki uprawowe są jednym z czynników powodujących szereg negatywnych skutków.

  • Podlewanie gruszy

Podlewanie drzew nie jest oczywistym zabiegiem, jednak przy gruszy czynność ta jest jedną z najważniejszych. Dotyczy to przede wszystkim drzew młodych. Systematyczne podlewanie ma na celu utrzymanie ciągle wilgotnej gleby. Nie możesz jednak doprowadzić do stanu, w którym przelejesz korzenie, ponieważ wtedy staną się one bardzo podatne na choroby grzybowe. Intensywność podlewania jest uzależniona od rodzaju gleby. Im bardziej piaszczyste, tym częściej musisz nawadniać grusze.

  • Nawożenie gruszy 

W przypadku gruszy musisz pamiętać również o jej kompleksowym nawożeniu, ponieważ roślina ta wymaga szeregu składników odżywczych. Każdy niedobór może się na niej odbić w inny sposób, a ty musisz umieć na to szybko reagować. Opadanie kwiatów, deformowanie się liści i plamy nekroz mogą być spowodowane niedoborem mikroelementów. Jeśli drzewo słabo owocuje, a te owoce, które urodziło, są pokryte korkowaciejącym nalotem, stosujesz za mało boru.

Przeczytaj również: Poświęć jej więcej uwagi, a nie pożałujesz. Jak uprawiać pigwę w ogrodzie?

pigwa Pigwa pospolita występuje w kilku odmianach. Fot. 123RF/PICSEL

Choroby gruszy – jak je zwalczać?

Nieprzestrzeganie wymagań dotyczących uprawy gruszy to nie jedyny powód występowania na niej objawów chorobowych. Nawet jeśli będziesz jej zapewniał właściwe warunki, może się zdarzyć, że bardzo niekorzystne warunki pogodowe lub sąsiedztwo niektórych roślin i tak spowodują pojawienie się jednej z groźnych chorób gruszy. Poniżej przedstawiliśmy ci najważniejsze z nich.

  • Parch gruszy

Choroba wywoływana przez grzyba Venturia pirina. Objawia się charakterystycznymi, ciemnymi plamami na liściach i owocach. Z czasem pojawia się na nich charakterystyczny nalot. Plamy stopniowo stają się suche, a w ich miejscu liść staje się łamliwy. Silnie zainfekowane liście i owoce opadają. Parch gruszy zwalczaj przede wszystkim poprzez profilaktyczne usuwanie resztek liści oraz szybkie usuwanie porażonych części rośliny. Wraz z pojawieniem się objawów choroby zastosuj oprysk chemicznym środkiem ochrony roślin dostępnym w sklepach ogrodniczych.

  • Rdza gruszy 

Wywoływana przez Gymnosporangium sabinae. Jest to choroba pojawiająca się stosunkowo rzadko i tylko wtedy, jeśli w sąsiedztwie gruszy znajduje się jałowiec. Pierwszymi objawami są jasne, rdzawe plamy na liściach gruszy, które trzeba niezwłocznie wycinać i palić. Późniejsze stadium porażenia objawia się wypustkami na spodniej stronie liści. Chorobą tę możesz zwalczać przede wszystkim poprzez wczesnowiosenne, jednoczesne opryskiwanie jałowca i gruszy przeznaczonymi do tego preparatami chemicznymi. Kiedy już rdza się pojawi, rzadko kiedy da się ją zatrzymać. Porażone okazy warto wykopać i spalić, aby uratować pozostałe, zdrowe rośliny.

rdza gruszy Rdza gruszy objawia się w postaci żółto-pomarańczowych plam. Fot.123RF.com

  • Zaraza ogniowa

Wywoływana przez Erwinia amylovora. Jest najgroźniejszą chorobą atakującą gruszę. W razie wystąpienia objawów zaleca się usuwanie porażonych części roślin i ich palenie, a w razie czego usuwanie całych drzew i dezynfekowanie miejsca, na którym rosły. Choroba objawia się najpierw na kwiatach, które zaczynają obumierać. Następnie porażenie przechodzi na liście, które zaczynają zasychać i zwijać się. Wszystkie zainfekowane części rośliny pozostają na pędach, co dla tej choroby jest dosyć charakterystyczne. Bakteria bardzo łatwo przechodzi na wszystkie części rośliny. Jeśli zauważysz jej objawy, usuń roślinę i profilaktycznie spryskaj wszystkie inne, aby nie zniszczyć całej plantacji.

  • Biała plamistość gruszy 

Wywoływana przez Mycospharella pyri. Objawia się jasnoszarymi, drobnymi plamami na liściach. Zwykle pojawia się wtedy, kiedy lato jest chłodne i wilgotne. Jeśli zareagujesz przy pierwszych objawach choroby i użyjesz dobrych, chemicznych środków ochrony roślin, nie powinieneś mieć z nią większych problemów. Późna reakcja może spowodować zmniejszenie się plonów gruszy.

  • Brunatna plamistość gruszy 

Wywoływana przez Diplocarpon soraueri. Objawia się już na początku maja, kiedy na liściach pojawiają się z początku małe i jasne plamy. Z czasem zaczynają ciemnieć i połyskiwać. Na dolnej stronie liści pojawiają się później. Na środku plam występują czarne skupiska zarodników. Z chorobą możesz sobie poradzić dzięki dobrej profilaktyce i opryskiwaniu gruszy wraz z pojawieniem się pierwszych objawów.

choroby gruszy profilaktyka Choroby gruszy mogą doprowadzić do znacznego spadku plonu, a nawet śmierci drzewa. Fot.123RF.com

Rola profilaktyki w walce z chorobami gruszy

Wiedząc, że w swoim ogrodzie masz tak wymagające drzewo, zawsze najbardziej trzymaj się działań profilaktycznych. Pamiętaj przede wszystkim o wspomnianej już lustracji, czyli o regularnym obserwowaniu swoich roślin. Jeśli się do tego przyłożysz i połączysz to z regularną profilaktyką, twoje grusze mają dużą szansę na wydanie obfitego i jednocześnie zdrowego plonu.

  • W całym okresie wegetacyjnym, a w szczególności w okresach intensywnych opadów deszczu stosuj preparaty grzybobójcze, nawet jeśli nie zauważysz charakterystycznych objawów wywoływanych przez patogeny grzybowe.

  • Każdej jesieni i wiosny pamiętaj o usuwaniu resztek liści i gałęzi, na których mogą zimować stadia przetrwalnikowe patogenów atakujących roślinę wiosną lub też larwy szkodników.

  • Pamiętaj o opryskach profilaktycznych, które powinieneś prowadzić według aktualnego programu ochrony roślin sadowniczych. Zawsze używaj jedynie środków, które są zatwierdzone w corocznie aktualizowanych programach tego typu.

  • Jeżeli chcesz, używaj preparatów naturalnych, takich jak wywar z czosnku, czy też z piołunu i pokrzywy. W zależności od sytuacji i aktualnych potrzeb rośliny możesz je stosować w postaci prewencyjnego oprysku lub profilaktycznego podlewania.

Pamiętając o regularnym dbaniu o swoje grusze i o ich właściwej pielęgnacji, będziesz cieszyć się soczystymi, świeżymi owocami przez stosunkowo długi czas. Nie na wszystko masz wpływ, jednak jest wiele czynników, które regulujesz jedynie ty. Miej to na uwadze, decydując się na tak wymagającą roślinę do swojego ogrodu.

Przeczytaj również: Kiedy i czym pryskać grusze. Ekologiczne i naturalne opryski na grusze

opryski na grusze Termin oprysków na szkodniki zależy od gatunku insektów. Fot.123RF.com

Te rośliny okrywowe sprawdzą się jako zamiennik trawnika

Jak przycinać róże po przekwitnięciu? Tych błędów nie popełniaj!

Drzewa, które leczą - czyli jak działa terapia? na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.