Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

"Białe złoto" ogrodnika. Jak wykorzystać śnieg w ogrodzie?

Zimą natura zapada w sen, a ogrodnicy mogą chwilowo odpocząć od intensywnych prac. Wielu z nich jednak zastanawia się, jak mróz i zaspy wpłyną na kondycję rabat, trawnika, gleby. Czy wiosną odrodzą się one, czy będą mocno osłabione przez śniegową pokrywę? Nie będzie tak źle, jak się obawiasz. W końcu śnieg z jakiegoś powodu nazywany jest „białym złotem” w ogrodzie. Zobacz dlaczego.

"Białe złoto" ogrodnika. Jak wykorzystać śnieg w ogrodzie?
Śnieg w ogrodzie działa jak izolacja ochraniająca glebę i dostarczająca roślinom wodę. Fot. soe10/123RF.com

Spis treści:

Śnieg w ogrodzie – szkodzi czy pomaga?

Śnieg to nie tylko bajeczny element zimowego krajobrazu, ale przede wszystkim… naturalny izolator. Jego obecność w ogrodzie ma wiele zalet.

  • Izolacja przed mrozem

Warstwa śniegu działa jak kołdra chroniąca glebę i korzenie roślin przed nagłymi zmianami temperatur. To szczególnie ważne dla gatunków wrażliwych na mróz oraz młodych sadzonek.

  • Ochrona przed wiatrem i wysychaniem

Zimozielone rośliny, takie jak iglaki czy krzewy ozdobne, mogą ucierpieć przez suche zimowe wiatry. Śnieg tworzy naturalną barierę, zapobiegając wysychaniu gałęzi i liści.

  • Wilgoć dla gleby

Topniejący śnieg dostarcza roślinom niezbędnej wilgoci w czasie, gdy gleba jest mniej aktywna. Powolne topnienie pozwala wodzie wnikać w głębsze warstwy gleby, co sprzyja jej odpowiedniemu nawilżeniu.

  • Naturalne nawożenie

Zawartość azotu w opadach śniegu wzbogaca glebę w ten cenny pierwiastek, wspomagając jej regenerację i przygotowanie do sezonu wiosennego.

Jeśli śnieg jest lekki, nie strzepuj go z roślin. Pobyć się należy tylko ciężkiej, lodowej porywy. Fot. voobino/123RF.com

Jak wykorzystać śnieg w ogrodzie?

Czy wiesz, że śnieg w ogrodzie może okazać się twoim sprzymierzeńcem? Nie wierzysz? Zobacz, jak ogrodnicy wykorzystują go, aby maksymalnie wesprzeć swoje uprawy i przygotować je na wiosnę.

  • Rozprowadzaj śnieg wokół roślin

Kiedy spadnie śnieg, można delikatnie rozprowadzić go wokół pni drzew, krzewów oraz na grządkach. Tworzy to ochronną warstwę, zapobiegając przemarznięciu gleby.

  • Unikaj ubijania śniegu

Luźna warstwa śniegu lepiej izoluje i zatrzymuje ciepło. Ubijanie może prowadzić do powstania skorupy lodu, która blokuje przepływ powietrza i może uszkadzać rośliny.

  • Zabezpieczaj delikatne rośliny

Rośliny zimozielone i te wrażliwe na mróz warto dodatkowo chronić, np. przykrywając je dodatkowym śniegiem, aby stworzyć naturalną osłonę przed wiatrem i słońcem.

  • Gromadzenie śniegu na rabatach

Śnieg z odśnieżania ścieżek i podjazdów można wykorzystać, przenosząc go na rabaty czy wokół drzew. Ważne jednak, aby nie gromadzić zbyt dużych ilości w jednym miejscu, co mogłoby zaszkodzić roślinom przez nadmiar wody w czasie odwilży.

Przeczytaj równieżŚnieg w ogrodzie. Jak zadbać o ogród podczas ataku zimy? Uważaj na trawnik

Czy odśnieżać rośliny w ogrodzie?

Odśnieżanie roślin to temat, który budzi wiele pytań. Czy rzeczywiście trzeba to robić? Odpowiedź brzmi: to zależy od sytuacji i na pewno nie jest tak obowiązkowe, jak odśnieżanie chodnika czy podjazdu.

Kiedy odśnieżać?

  • Mokry, ciężki śnieg może powodować deformację gałęzi i koron drzew oraz krzewów. Szczególnie narażone są iglaki o stożkowym pokroju oraz rośliny zimozielone.
  • W takich przypadkach warto delikatnie otrząsnąć śnieg z gałęzi, używając miotełki lub lekkiego kijka, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych.

Kiedy nie odśnieżać?

  • Jeśli śnieg jest lekki i nie deformuje roślin, można go pozostawić jako naturalną osłonę.
  • Gruba warstwa śniegu na glebie chroni korzenie roślin przed przemarzaniem i utratą wilgoci.

Jak unikać szkód?

  • Podczas odśnieżania należy unikać rzucania dużych ilości śniegu na rośliny. Nagły nacisk może uszkodzić pędy i korony.

Długo utrzymująca się i gruba warstwa śniegu może też wyrządzić poważne szkody w ogrodzie. Fot. nan104/CanvaPro

Zagrożenia związane ze śniegiem w ogrodzie

Mimo licznych zalet śnieg może także stanowić zagrożenie dla ogrodu, dlatego zachowaj czujność i ostrożność. Podczas zimowego obchodu sprawdź, czy na roślinach nie leży ciężki, mokry śnieg. Taka czapa powoduje trwałe deformacje gałęzi oraz koron drzew. Rośliny o stożkowym kształcie są szczególnie narażone na uszkodzenia, które później trudno będzie naprawić i odwrócić.

  • Skorupa lodowa

Podczas odwilży, gdy śnieg topnieje i ponownie zamarza, może powstać skorupa lodu. To zjawisko blokuje przepływ powietrza do gleby i roślin, prowadząc do ich osłabienia.

  • Nadmiar wody z topniejącego śniegu

Na wiosnę nadmiar wody może zaszkodzić roślinom wrażliwym na wilgoć, powodując zastoje, kałuże na trawnikach, gnicie korzeni itd.

Przeczytaj równieżCo zrobić ze śniegiem w ogrodzie? Czy śnieg chroni, czy niszczy rośliny?

  • Zagrożenie solą

Sól stosowana do odśnieżania chodników i dróg może przedostawać się do gleby, powodując tzw. suszę fizjologiczną. Rośliny nie są w stanie pobierać wody z gleby zasolonej, co prowadzi do ich osłabienia i zamierania. Dlatego ostrożnie z tymi metodami usuwania śniegu np. z podjazdu.

Śnieg w ogrodzie to naturalny sprzymierzeniec ogrodnika, pod warunkiem że zostanie odpowiednio wykorzystany. Wiesz już o tym? Czas sprawdzić nasze wskazówki w praktyce!

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gwiazdy wiosennego ogrodu. Te gatunki zakwitają najszybciej i zachęcają swym pięknem

Długo były w cieniu pnących sióstr. Piękne odmiany i wymagania powojników bylinowych

Wyjątkowa bylina wieloletnia do brzydkich miejsc w ogrodzie. Dzwonek brzoskwiniolistny - ciekawe odmiany i uprawa

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.