Spis treści:
- Wiosenny ogród – nie może zabraknąć w nim kwiatów
- Wczesne gatunki kwiatów cebulowych
- Jak pielęgnować wczesne kwiaty cebulowe?
Wiosenny ogród – nie może zabraknąć w nim kwiatów
Do wiosny jeszcze daleko, ale czy oznacza to, że nie warto zastanawiać się nad tym, jak zagospodarować ogród i urządzić wydzielone w nim rabaty? Wczesne planowanie to sposób na bardziej przemyślane, pięknie komponujące się ze sobą formy, a podejście wielosezonowe dodatkowo podnosi atrakcyjność krajobrazu wokół domu. Jeśli właśnie w tym momencie, podobnie jak ja, planujesz wiosenny ogród – nie może zabraknąć w nim kwiatów, które odgrywają pierwszoplanową rolę o tej porze roku i pozwalają zmienić sezonowy ogród w całoroczny projekt, w którym naturalnie zmieniający się krajobraz stanowi o jego uroku.
Jeśli nie masz pewności, jakie rośliny miałyby wypełnić przestrzeń, przełamując dominującą w nowoczesnych projektach zieleń, możesz posadzić różne gatunki, obserwując, jak prezentują się wspólnie w chwili, gdy zakwitną. Jednak pojedyncze okazy potrafią ginąć w masie rozwijających się kwiatostanów, a tworzone w ten sposób rabaty łatwo pogrążają się w chaosie. Za to rosnące w grupach po kilka sadzonek rośliny kwitnące tworzą barwne, często obłędnie pachnące plamy, które sprawiają, że aranżacja strefy zielonej przed domem jest jedyną w swoim rodzaju. Specjalnie dla ciebie przygotowałam listę gatunków o szczególnym znaczeniu dla ogrodu, którego obraz zmienia się w zależności od pory roku – te rośliny to prawdziwe gwiazdy wiosennej rabaty.
Przeczytaj również: Sadzenie kwiatów na wiosenne rabaty. Mało znane kwiaty cebulowe, które zimują w gruncie
Wczesne gatunki kwiatów cebulowych
Część ozdobnych roślin w ogrodach to gatunki wieloletnie, które zimują na rabacie i rok po roku rozwijając się, wydają coraz piękniejsze pokolenia nowych pędów zielonych, koronując je kwiatami. Ważną grupą są wśród nich rośliny cebulowe, zarówno te zimujące w ogrodzie, jak i wykopywane na zimę. To one w ogrodach płynnie zmieniających się w rytm pór roku najwcześniej wprowadzają magię kolorów, zapachów i kształtów, barwnie łącząc się ze sobą.
Wiosna w ogrodzie potrafi być równie efektowna, co lato, a nawet bardziej, bo niektóre wiosenne gatunki w barwnych kompozycjach stworzonych na tle ledwie wybudzonego po zimie krajobrazu naprawdę zachwycają. Fot. skflowerphotos/CanvaPro
Wczesne gatunki kwiatów cebulowych odpowiednio dobrane na rabatę wymieniają się, gdy kolejno zakwitają zgodnie z ogrodowym terminarzem oraz w odpowiedzi na panujące warunki. Chcesz, by stworzyły piękną, wiosenną kompozycję, w której wszystko pasuje do siebie idealnie? Ogrodnicy podpowiadają, że ważne w planowaniu rabaty i obsadzaniu jej wiosennymi kwiatami są:
- dobór roślin do warunków siedliskowych – dobranie gatunków i odmian do konkretnych stanowisk powinno przebiegać na podstawie analiz mikroklimatu, poziomu nasłonecznienia, odczynu, struktury i wilgotności gleby, co pozwoli na zapewnienie im warunków do bujnego i zdrowego wzrostu;
- ekspansywność gatunków w określonych warunkach, charakter wzrostu i pokrój – warto przeanalizować, jakie rośliny nadają się na mniejsze, a jakie na większe powierzchnie oraz które mają cechy wzrostu niskiego, wysokiego czy zadarniającego i dopiero wtedy, gdy zwizualizujesz sobie sposób, w jaki wypełnią całość rabaty, przejść do ostatecznego ich łączenia;
- planowanie nasadzeń miesiąc po miesiącu tak, aby rośliny zakwitały jedne po drugich w sposób płynny i nieprzerwany przez cały sezon, uwzględniając w tym planie powtarzanie kwitnienia;
- dobranie rodzaju roślin krótko i długowiecznych do typu stanowiska oraz jego pożądanej dekoracyjności – oznacza to, że miejsca, które wymagają dopieszczenia, pierwsze skupiają wzrok i są niejako wizytówką ogrodu, warto obsadzać roślinami, które rok po roku prezentują się równie bujnie i atrakcyjne, nie wymagają częstego odmładzania czy przesadzania.
Zanim do ogrodu wkroczą letnie, niezwykle ozdobne okazy hortensji, gailardii, krwawników, jeżówek, werbeny czy lawendy uroku i barw wczesną wiosną nadadzą mu m.in. przebiśniegi, śnieżyce i ranniki wiosenne. Kolejne salwy kolorów wprowadzają rozkwitające powoli wczesne hiacynty i krokusy, a także żonkile i narcyzy. Te ostatnie wspaniale zaprezentują się w towarzystwie wczesnych niezapominajek, tworząc w ogrodzie dwubarwne kompozycje barw dopełniających.
Wśród wczesnych cebulowych ważne są również zimujące w gruncie okazy szachownicy, pustynnika olbrzymiego, lilii białej, czosnków ozdobnych czy galtonii.
Ważnym elementem wiosennego ogrodu są niejednorodne, oryginalnie wyglądające tulipany np. odmiany mieszańcowe Kaufmanna, Fosteriana i Greigii, a także wczesne 'Red Revival', 'Flair', 'Apricot Beauty' czy 'White Prince'.
Kolorowe tulipany, kwitnąc odmiana po odmianie, potrafią cały sezon utrzymywać się w ogrodzie. Fot. Abigail Sylvester/ANA LEBIODIENE/CanvaPro
Jakie jeszcze gatunki przewodnie spośród wczesnych roślin wiosennych warto posadzić w ogrodzie? Z pewnością należą do nich:
- hiacynty wschodnie,
- stokrotki pospolite,
- niezapominajki leśne,
- miodunki plamiste,
- różaneczniki i azalie,
- piwonie chińskie,
- brunnery,
- pragnie,
- runianki,
- bergenie,
- bujnie rosnące rośliny okrywowe, np.: floksy szydlaste, gęsiówki, barwinki.
Pięknie wybarwione floksy zadarniające podłoże to efektowna i niewymagająca dodatkowej pracy wiosenna dekoracja ogrodu. Fot. wrangel/CanvaPro
Jak pielęgnować wczesne kwiaty cebulowe?
Zaopiekowanie się wcześnie zakwitającymi roślinami cebulowymi nie jest specjalnie trudne. Właściwie wymaga tylko odpowiedniego zabezpieczenia na czas zimy, a wiosną regularnego podlewania i terminowego nawiezienia. Odżywki wieloskładnikowe podaje się zwykle w marcu lub w kwietniu, mieszając odmierzoną dawkę składników z ziemią. Ważne jest podlanie gleby od razu po wykonaniu tego zabiegu.
Jeśli chciałbyś, aby wybrane przez ciebie okazy zakwitły jeszcze wcześniej, możesz już w marcu posadzić cebulki kwiatów w doniczkach. Ważne jest wysadzenie ich do gruntu dopiero wtedy, gdy nadejdzie pora, czyli odejdą w niepamięć wiosenne przymrozki – to szczególnie istotne przy pielęgnacji roślin cebulowych o bardziej tropikalnej naturze.
Kiedy przygotować rabatę pod uprawę roślin i pielęgnować wczesne kwiaty cebulowe? To proste, po pierwsze musisz trzymać się kalendarza nasadzeń. Część roślin zimujących powinna trafić do ziemi w okresie od sierpnia do połowy września, inne można spokojnie wysadzać nawet do końca października.
Cebulki powinny trafić do ziemi, którą wcześniej dokładnie oczyściłeś z chwastów, następnie przekopałeś i solidnie spulchniłeś. Po takim pakiecie zabiegów wstępnych ziemia powinna doskonale przyjąć nowe rośliny.
Warto nauczyć się łączyć ze sobą gatunki niskie i delikatne jak miodunka plamista z bujnie zakwitającymi okazami górującymi nad resztą rabaty, by wiosenne kompozycje miały w sobie coś jak z bajki. Fot. Jessica Kopecky Design/CanvaPro
Cebulowe preferują podłoże żyzne i próchnicze, raczej lekkie i dobrze przepuszczalne. Zwróć uwagę na gatunkowe potrzeby związane z odczynem gleby, to ważne, ponieważ niektóre rośliny lepiej wyrosną w ziemi zasadowej, inne z kolei rozwiną się w pełni i bajecznie zakwitną w podłożu lekko kwaśnym. Szykując stanowisko dla wczesnych cebulowych, zawsze warto zasilić glebę odrobiną torfu lub dobrze przerobionym, domowym kompostem, który zapewni im na start bogaty pakiet cennych składników odżywczych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwiaty, które kwitną już wczesną wiosną. Posadź, a ogród będzie kolorowy
Kwitnie wiele miesięcy, wabi pszczoły i motyle do ogrodu. Uprawa i rozmnażanie werbeny patagońskiej
Dlaczego szczypiorek to ważna roślina w ogrodzie? Dobrze zaplanuj jego siew i miejsce