Porady ogrodnicze

Wieloletnie byliny cieniolubne. Wybieramy rośliny, które długo i obficie kwitną

Stereotypowy idealny ogród to przestrzeń wypełniona słońcem i wieloma roślinami. A co w sytuacji, gdy twój ogród przynajmniej w części jest zacieniony? Idealnym rozwiązaniem dla takiej przestrzeni okażą się byliny cieniolubne. Jakie gatunki są najlepsze i jak pielęgnować te rośliny?

Wieloletnie byliny cieniolubne. Wybieramy rośliny, które długo i obficie kwitną
Niektóre byliny zakwitną nawet w cieniu. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jaka ziemia do bylin cieniolubnych jest najlepsza?

Zastanawia cię, jaka ziemia do bylin cieniolubnych sprawdza się najlepiej? Rośliny te wywodzą się z leśnego środowiska, czyli w przewadze można je spotkać w lasach liściastych, co sprawia, że sprzyjającym podłożem jest dla nich urodzajna i przepuszczalna gleba o dużej zawartości próchnicy. W naturze tego typu podłoże powstaje przez wiele lat dzięki opadającym liściom, które rozkładają się i zamieniają w żyzną ziemię, której wyróżnikiem jest duża chłonność i zdolność do magazynowania wody. Naturalne podłoże dla bylin rosnących w lasach liściastych to wilgotna gleba odznaczająca się przewiewnością i pulchnością.

Jaka ziemia do bylin cieniolubnych pomoże odtworzyć naturalne podłoże? Aby uzyskać efekt przybliżony do warunków panujących w lesie, należy przekopać ziemię, usunąć chwasty i wzbogacić ją nawozem organicznym. Świetnym rozwiązaniem okażą się kompost, odkwaszony substrat torfowy lub kora po procesie kompostowania. Nawóz należy wymieszać z podłożem i zastosować przynajmniej 5-centymetrową jego warstwę (jeśli ziemia jest nieurodzajna, wtedy warto dać go więcej). Jesienią świetnie sprawdzi się również stary obornik w formie nawozu.

Ciemiernik nie lubi dużej ekspozycji na słońce. Ciemiernik nie lubi dużej ekspozycji na słońce. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Sposoby na intensywne kolory hortensji. Te nawozy zmieniają kolor kwiatów i odżywiają ziemię

Jak pielęgnować byliny cieniolubne?

Chcesz wiedzieć, jak pielęgnować byliny cieniolubne? Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie – jak można się domyślić, rośliny naturalnie występujące na terenach leśnych nie przepadają za suszą. Istotna jest jednak pora podlewania – sprawdzi się wczesny poranek lub popołudnie. Lepiej zrezygnować z wieczornego podlewania, bo rośliny powinny przeschnąć przed nocą. Wilgoć jest pożywką dla ślimaków, które chętnie podjadają byliny cieniolubne.

O czym jeszcze pamiętać i jak pielęgnować byliny cieniolubne poza podlewaniem? Istotnym zabiegiem jest również nawożenie, najlepiej za pomocą nawozów organicznych. Świetnie sprawdzi się kompost, który zwiększy zawartość próchnicy w glebie. Wystarczy układać 2–3-centymetrową warstwę wiosną lub jesienią.

W trakcie sezonu sprawdzi się także naturalny biohumusowy lub mineralny nawóz. To nawozy rozpuszczalne w wodzie dostarczające składniki potrzebne roślinom w postaci łatwo przyswajalnej. Jeśli na twojej działce rosną drzewa, to możesz zrobić użytek także z liści. Umieszczając je jesienią na rabatach, ochronisz rośliny przed mrozem. Liście mogą też zasilić kompost, a powstała dzięki nim ziemia liściowa przypomina tę, która tworzy się samoistnie w lesie.

W cieniu warto posadzić dąbrówkę rozłogową. W cieniu warto posadzić dąbrówkę rozłogową. Fot. CanvaPro

Byliny cieniolubne – najlepsze gatunki

Wybierając najlepsze gatunki bylin cieniolubnych, warto zwrócić uwagę na te, które kwitną długo i obficie. Byliny cieniolubne długo kwitnące wniosą do twojego ogrodu wiele koloru i radości. Okres ich kwitnienia może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

  • Ciekawym przykładem byliny cieniolubnej długo kwitnącej jest brunera wielkolistna (Brunnera Macrophylla), nazywana także niezapominajką kaukaską. Jest to długowieczna bylina, której liście osiągają nawet 40 cm wysokości. Kwiaty są drobne, o niebieskiej lub białej barwie. Roślina kwitnie od kwietnia do czerwca, jest mrozoodporna i najlepiej czuje się na żyznych oraz lekko wilgotnych glebach próchniczych;

    Brunera wielkolistna kwitnie na biało lub niebiesko. Brunera wielkolistna kwitnie na biało lub niebiesko. Fot. CanvaPro

  • Ciemiernik biały (Helleborus Niger) to kolejna bylina cieniolubna, która dorasta do 40 cm. Wyróżnikiem tej rośliny są śnieżnobiałe kwiaty z żółtym środkiem o pięciu płatkach. Bylina bardzo długo kwitnie – kwiaty utrzymują się na niej nawet 3 miesiące. Ciemiernik biały doskonale odnajduje się na żyznej, próchniczej i lekko wilgotnej glebie. Jest w stanie wytrzymać suszę oraz zimne wiatry, a także mróz;

  • Ciekawym gatunkiem jest również kroplik miedziany (Mimulus Cupreus), czyli niewysoka bylina pochodząca z Chile. Charakteryzuje się małymi, ząbkowanymi liśćmi z wyraźnym unerwieniem i silnie rozgałęzionymi łodygami. Atutem tej byliny są kwiaty w odcieniu miedzi. Doskonałym podłożem będzie dla niego kwaśna, próchnicza i wilgotna gleba;

    Kosmatka śnieżna ma lekkie, białe kwiatostany. Kosmatka śnieżna ma lekkie, białe kwiatostany. Fot. CanvaPro

  • Jeszcze jednym interesującym przykładem byliny cieniolubnej jest dąbrówka rozłogowa (Ajuga Reptans). Bylina ta cechuje się dekoracyjnymi i gęsto osadzonymi liśćmi o zielonej lub purpurowej barwie. Dąbrówka rozłogowa kwitnie od maja do sierpnia i nie jest zbyt wymagająca pod względem podłoża, ale najlepiej rośnie na tym żyznym i lekko wilgotnym;

  • Dobrym rozwiązaniem do zacienionych ogrodów okaże się również kosmatka śnieżna (Luzula Nivea), czyli bylina, która z wyglądu przypomina trawę o wydłużonych, lekko owłosionych liściach. Kwitnie od czerwca do sierpnia i zachwyca drobnymi kwiatami o białym odcieniu, które zbierają się w puszyste kwiatostany.

Byliny cieniolubne to najlepsza propozycja dla tych wielbicieli roślin, których ogrody nie są dobrze nasłonecznione. Do wyboru mamy wiele interesujących gatunków, które rozświetlą ciemne zakątki pięknymi liśćmi i wyjątkowej urody kwiatami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Domowy nawóz do sadzonek pelargonii. Zacznij podlewać od kwietnia, kwiatów będzie zatrzęsienie

Hiacynty będą kwitły niespotykanie długo. Wystarczy je odpowiednio podlać

Jak pielęgnować jukę ogrodową, by zdrowo rosła i kwitła? Najlepsze naturalne nawozy dla juki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.