Spis treści:
Pelargonia Don Valentino – urok i elegancja
Głębokie wybarwienie pełnych kwiatów, ich jaśniejący w kierunku końca płatków wzór oraz mnogość w pelargonii Don Valentino sprawiają, że ta odmiana wielokwiatowa wywołuje silne wrażenia i przyciąga wzrok. Fiolet, który króluje na kwiatach pelargonii Valentino, kojarzy się z wewnętrzną równowagą, spokojem, a przy tym wyróżnia się elegancją i urokliwą tonacją. Możesz tego nie wiedzieć, ale fioletowy to jeden z najrzadziej spotykanych kolorów w naturze, dlatego jego wkomponowanie w tarasowe lub ogrodowe aranżacje kwiatowe nada ekskluzywny charakter całej odsłonie.
Pelargonia Don Valentino to urok i elegancja w każdym płatku – białe cieniowanie na końcach łagodzi nieco intensywność głównego odcienia, a przy tym pozwala płynniej połączyć sadzonki tej rośliny z innymi na rabatkach czy w donicach. Wydaje ci się, że uprawa takiego okazu będzie trudna i żmudna? To nieprawda. Don Valentino, należąca do odmian wielokwiatowych ‘Grandiflora’ nazywanych również angielskimi, ma określone wymagania stanowiskowe i w młodej fazie rozwoju potrzebuje specjalistycznego kierowania, aby pobudzone zostało jej kwitnienie. Jednak kupując w pełni ukształtowaną roślinę do zasadzenia, nie musisz się już tym martwić. Wystarczy, że zapewnisz jej określone warunki.
Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon. Czy pelargonie trzeba przycinać?
Uprawa pelargonii Don Valentino
Fioletowa odmiana pelargonii, która od niedawna króluje w mieszkaniach i na tarasach, preferuje stanowiska widne, ale nie wystawione bezpośrednio na słońce. Intensywne nasłonecznienie przyczynia się do szybkiego wysychania podłoża, a dodatkowe działanie wiatru zaostrza problem zasychania liści – źle ustawiona odmiana Don Valentino mogłaby szybko stracić liście. Chcesz, aby doniczka pelargonii tonęła w kwiatach, tak efektownie kontrastujących z żywo zielonymi liśćmi? Podpowiadamy, jak pielęgnować te eleganckie rośliny.
- Stanowisko
Pelargonie Don Valentino powinny trafić do miejsca, gdzie nie będą dokuczały im wiatry, deszcz oraz gwałtowne zmiany temperatury. Nie sprawdzi się stanowisko z bezpośrednią ekspozycją na słońce, ale półcieniste już tak. Możesz ją zasadzić w donicy na tarasie, trzymać na balkonie na wschodnim lub zachodnim parapecie. Nie pozbawiaj jej całkiem światła słonecznego, bo wówczas pędy rośliny rozciągną się, a liście stracą swoje intensywne wybarwienie.
- Sadzenie
Niewielkie, ale obficie kwitnące rośliny najlepiej sadzić w żyznej, przepuszczalnej glebie w doniczkach lub specjalnie przygotowanych skrzynkach na balkonach, tarasach oraz w ogrodach zimowych. Dobierz ich wielkość do liczby sadzonek tak, aby mogły swobodnie się rozrastać, ale nie przesadź z rozstawą, aby kompozycja nie wyglądała na przebraną i nadmiernie prześwietloną. Tę odmianę możesz też posadzić w ogrodzie na kwiatowych rabatach, ale znajdź jej właściwe stanowisko oraz... towarzystwo.
- Podlewanie
Pelargonie dobrze czują się w wilgotnym podłożu, dlatego po posadzeniu nie doprowadź do jego przesuszenia. Źle znoszą zalanie oraz wysoką wilgotność powietrza – miej to na uwadze. Podlewaj rośliny regularnie bezpośrednio na podłoże (nie na liście), szczególnie w okresie letnim, gdy temperatury są wysokie, zapewnij im dodatkową podaż wody.
- Odżywianie
Duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze tej odmiany powoduje, że musisz pamiętać o jej sumiennym nawożeniu. Najlepsze będą naturalne odżywki płynne, przygotowane w domu lub te specjalnie przeznaczone dla pelargonii wielokwiatowych. Już na początku kwietnia możesz rozpocząć podawanie wody na skorupkach jaj, a zanim zakwitnie, zasil ją mieszaniną wody z kilkoma kroplami jodowej nalewki. Ten produkt królował niegdyś w domowych apteczkach naszych babć i wiele z nich pewnie wciąż go stosuje. Kilka razy w sezonie możesz dokarmić rośliny płynem z popiołu roślinnego – łyżkę popiołu po paleniu ciętych gałęzi zalej wodą, odstaw na 3 dni i użyj do podlania pelargonii.
- Regularne zabiegi oczyszczania
Bujne kwitnienie pelargonii w sezonie sprawia, że dla zapewnienia jej najlepszych warunków wzrostu musimy pamiętać o regularnym oczyszczaniu rośliny z przekwitłych kwiatów. Ważne jest też przycinanie, które stymuluje pelargonie do zawiązywania na odświeżonych pędach nowych pąków. W ten sposób również nadasz jej pożądany, dekoracyjnie pełny kształt.
- Najczęstsze problemy w uprawie
Nawet jeśli po raz pierwszy obcujesz z tymi kwiatami i uprawa pelargonii Don Valentino jest dla ciebie nowością, z pewnością sobie poradzisz. Pamiętaj, tylko aby stale monitorować kondycję rośliny w sezonie oraz podczas zimowania – to pozwoli ci wychwycić ewentualne problemy i choroby pelargonii, jak np. plamistość liści, szarą pleśń czy rdzę, a także wyeliminować zagrożenie inwazji mszyc.
Tę odmianę pelargonii możesz posadzić nie tylko w złożonych kompozycjach w skrzynkach czy doniczkach, lecz także na klombach kwiatowych - dobrze się tam przyjmą. Fot. wirestock/123rf.com/deccoria.pl
Wypielęgnowane, angielskie pelargonie Don Valentino będą prawdziwą ozdobą donic i rabaty. Posadź je w towarzystwie komarzycy, kocanki włochatej, a kompozycje dopełnij lobelią, werbeną lub aksamitką. W ten sposób ożywisz każdy, nawet najmniej barwny zakątek ogrodu i to w iście królewskim stylu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wybudzanie i przycinanie pelargonii. Jak i kiedy robić sadzonki pelargonii?
Odżywanie pelargonii. Kiedy i czym najlepiej nawozić pelargonie?