Porady ogrodnicze

Jak usunąć pień po ściętym drzewie i przyspieszyć jego gnicie? Najskuteczniejsze metody

Masz na działce uschnięte drzewa, które koniecznie trzeba usunąć? A może okazy rosną w miejscu, gdzie planujesz rabatę? Niepożądane rośliny możesz wyciąć, jednak pozostaje problem, co zrobić z pniem i bryłą korzeniową w ziemi. Nie wyglądają estetycznie, ponadto rozbudowane korzenie utrudniają kopanie w glebie. Oto sposoby, jak usunąć pień po ściętym drzewie.

Jak usunąć pień po ściętym drzewie i przyspieszyć jego gnicie? Najskuteczniejsze metody
Jak skutecznie pozbyć się pnia po ściętym drzewie? wypróbuj patent ogrodników. Fot.123RF/Piscel

Spis treści: 

Jak usunąć pień po ściętym drzewie — najskuteczniejsze metody

Pień po ściętym drzewie można usunąć na kilka sposobów.  Pierwszy z nich wymaga użycia ciężkiego sprzętu, czyli koparki. Maszyna może podważyć całą bryłę korzeniową, a następnie wyciągnąć ją nad powierzchnię ziemi. W ten sposób można się pozbyć nie tylko wystającego pieńka, ale resztek drzewa pozostałych w glebie. Niestety, korzystanie z usług kierowcy koparki jest dość drogie. Ponadto ta maszyna jest bardzo ciężka i wymaga dużo miejsca do pracy. W rezultacie istnieje ryzyko, że zniszczy się trawnik, a także okoliczne nasadzenia. Koparka również nie wjedzie wszędzie, gdzie trzeba.

Drugi sposób na usunięcie pnia po ściętym drzewie polega na ręcznym wykopaniu go. To metoda dla osób, które mają dużo siły lub kogoś do pomocy. Aby wykopać resztki rośliny, należy:

  • pozbyć się ziemi naokoło pieńka — w tym celu zrób dół o średnicy ok. 1-2 m i głębokości 20-30 cm;
  • oczyścić największe korzenie z piasku — dzięki temu będzie można łatwo je przeciąć bez niszczenia piły;
  • odciąć pień od bryły korzeniowej — pozostałe części w miarę upływu czasu naturalnie rozłożą się w glebie i zasilą ją w cenne składniki mineralne;
  • łomem rozłupać pień i podważyć korzenie — można dodatkowo rozdzielić drzewo za pomocą siekiery, aby łatwiej było je wyciągnąć;
  • zasypać wykopany dół ziemią, wyrównać całość grabiami i posiać trawę lub przystąpić do nasadzeń krzewów, bylin i innych roślin.

Ta metoda jest dość szybka, zwłaszcza jeśli nie usuwasz drzewa w pojedynkę. Warto jednak pamiętać, że kosztuje to nieco wysiłku. Dobrze to widać na nagraniu z kanału Zedomirzak "3 sposoby, jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie", który znajdziesz tutaj:

Inny sposób na pozbycie się pnia wymaga sporo czasu, ale nie trzeba się wysilać. Ta metoda polega na:

  • ucięciu pnia jak najniżej,
  • nawierceniu resztek drzewa,
  • zaaplikowaniu do otworów specjalnej grzybni.

Rozprowadzone organizmy wnikają w głąb pnia, a następnie zaczynają się rozmnażać i żywić się pniem. Dzięki temu stopniowo w całkowicie naturalny sposób niszczą go i doprowadzają do jego zgnicia. Wadą tego rozwiązania jest czasochłonność. Rozłożenie pnia może potrwać od 2 do nawet 5 lat.

Podobnie działa saletra amonowa lub potasowa. Środki te możesz wsypać do wywierconych w pniu otworów, pamiętaj, żeby były duże. Będą pożywkę dla rozkładających pień bakterii i przyspieszą proces jego gnicia. Ten sposób jest bardzo często używany przez ogrodników, którzy chcą szybko pozbyć się starego pnia drzewa. 

Przeczytaj również: Pień po ściętym drzewie zawadza i szpeci ogród. Jak skutecznie się go pozbyć?

Jak przyspieszyć gnicie pnia ściętego drzewa?

Udało się wykopać pniak z ziemi, ale nie wiesz, co z nim zrobić? Można go pociąć na kawałki, a następnie umieścić w kompostowniku. Jednak zanim drewno się rozłoży, może minąć sporo czasu. Aby przyspieszyć proces gnicia, warto zastosować azot. Może być w postaci sztucznej np. jako siarczan amonu, mocznik czy saletra amonowa. Jednak z powodzeniem możesz sięgnąć po świeży nawóz kurzy, krowi czy bydlęcy. One również zawierają bardzo dużo azotu.

Pień drzewa można usunąć też z pomocą nafty. Nawierca się w nim otwory, wlewa naftę i do otworów wrzuca zapałki. Fot. 123RF/Piscel

Ta substancja w dużym stężeniu sprawia, że wzrasta temperatura podłoża. W rezultacie nawóz wręcz "parzy" rośliny i doprowadza do ich obumierania. Ponadto azot jest pożywką dla mikroorganizmów, które rozkładają stare pnie drzew. Zatem aplikując go, zachęcasz różne zwierzęta do walki z resztkami niepożądanej rośliny.

Aby użyć azotu tylko na pień, umieść drzewo w kompoście lub w dołku. Następnie zalej całość nawozem i zakop. Co kilka/kilkanaście tygodni podlewaj resztki drzewa wodą z dodatkiem preparatu z azotem (może to być nawet gnojówka z pokrzywy). Po ok. 2 latach po pniu i korzeniach nie powinno być ani śladu.

Jak można wykorzystać pień drzewa?

Po ścięciu drzewa w ogrodzie pozostał całkiem ładny pień? Nie musisz go usuwać, jeśli nie masz na to czasu, ani siły. Jeśli czegoś nie można się pozbyć, warto to wyeksponować i wykorzystać do stworzenia ciekawej kompozycji.

Stary pień może świetnie się sprawdzić jako:

  • podstawka na karmnik lub poidło dla ptaków — warto jednak zadbać, aby pień był dość wysoki i miał szeroką podstawę u góry. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że np. koty dostaną się do ptactwa i wyrządzą im krzywdę. Naturalny pień świetnie się wkomponuje w zimowy krajobraz;

  • stojak na doniczki — jeśli lubisz okazałe, jednoroczne petunie, supertunie czy surfinie, posadź je w pojemniku i postaw na pniu. Dzięki temu, że kwiaty będą na podwyższeniu, ich pędy będą mogły swobodnie zwisać w dół. Tym samym stworzysz wspaniały, kolorowy wodospad. Supertunie i inne rośliny są bardzo gęste, więc z pewnością zasłonią pieniek, więc w zupełności nie będzie go widać

  • donicę — jeśli masz duży, okazały pień o nieregularnym kształcie, możesz z powodzeniem wykorzystać go na skalniaku. Świetnie posłuży jako pojemnik na rośliny, które nie potrzebują dużo wody. Można tam posadzić np. rozchodniki, floksy, karmnik czy rojniki. Aby umieścić okazy w pniu, trzeba wydrążyć w nim otwór. Zrobisz to za pomocą dłuta. Pamiętaj, aby "donica" była jak najgłębsza. Dzięki temu rośliny będą miały duże szanse na przetrwanie. Gdy uda się zrobić otwór, wypełnij go ziemią. Można dodać hydrożel ogrodniczy, który pomoże dłużej utrzymać wilgoć gleby. W ten sposób nie trzeba będzie tak często podlewać roślin.

Przeczytaj również: Jak usunąć pień po ściętym drzewie? Mechaniczne i naturalne sposoby na pozbycie się pnia po ściętym drzewie

Sadzenie w pniu ma jedną dużą zaletę — w miarę upływu czasu drzewo zaczyna się rozkładać. Jednak istnieje ryzyko, że w każdej chwili kompozycja może się rozsypać, gdy pień nagle mocno spróchnieje. Dlatego też to nie jest rozwiązanie na stałe.

Niektórzy ogrodnicy decydują się wyjąć pień całkowicie z ziemi, oczyścić go, a następnie użyć, np. do dekoracji tarasu czy balkonu. To może być dobry pomysł, jeśli resztki drzewa miały bardzo nieregularny, ciekawy kształt. Pień wówczas może posłużyć jako oryginalna donica.  

Pień drzewa można usunąć, ale można też wykorzystać w ogrodzie. Dlatego, zanim zdecydujesz się go pozbyć, zastanów się, co możesz z niego zrobić.

Przeczytaj również: 

Liście od sąsiada spadają na twoją działkę. Kto ma je sprzątnąć?

Kwiaty i rośliny na cmentarz. Nie tylko chryzantemy będą długo stały i zdobiły grób

Jaki obornik stosować jesienią? Korzyści ze stosowania obornika

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.