Spis treści:
Czy róże lubią nawóz z bananów?
Aby pięknie kwitnąć, róże potrzebują potasu i fosforu, a oba te składniki znajdują się w skórce bananów. Potas wspiera kwitnienie, a fosfor pomaga w rozwoju korzeni, dzięki czemu roślina łatwiej pobiera substancje odżywcze z podłoża. Róże lubią zawarty w skórkach bananów magnez, który bierze udział w procesach fotosyntezy i chroni roślinę przed stresem. Wapń z kolei wraz z potasem reguluje gospodarkę wodną i poprawia transport substancji odżywczych z korzeni do łodyg i liści. Ta domowa odżywka jest więc dla roślin życiodajnym płynem. Przed jej zastosowaniem trzeba owoce dokładnie umyć, najlepiej wodą z łyżką sody oczyszczonej. To pozwoli pozbyć się pestycydów i wszelkich dodatków chemicznych. Nawóz ze skórek bananów do róż można przygotować na kilka sposobów:
- Zakopywanie
Potnij skórki bananów i zakop pod krzakiem róży. Jeśli przesadzasz roślinę, możesz na dno dołka wsypać pocięte skórki bananów. Będą uwalniały składniki odżywcze stopniowo, dzięki czemu roślina będzie z nich korzystać bardzo długo.
- Zawiesina z proszku
Skórki z bananów potnij i wysusz w piekarniku w 50 stopniach Celsjusza. Następnie zmiel suche skórki w blenderze. Dodaj do wody tak, by utworzyła się zawiesina. Możesz podlewać nią krzaczki róż, a użyta jako oprysk zwalczy szkodniki i choroby. Susz możesz też wysypać pod krzak róży i podlać.
Przeczytaj również: Prowadzenie róż pnących. Najpiękniejsze odmiany i sposób na długie kwitnienie
- Wyciąg ze skórek banana
Umyj dokładnie skórki z 2-3 bananów, aby usunąć ewentualne pozostałości pestycydów. Pokrój je na kawałki i umieść je w litrowym słoiku. Zalej ciepłą wodą, pozostawiając około 2-3 cm wolnej przestrzeni od góry i lekko zakręć słoik. Całość odstaw w ciemne miejsce na 24-48 godzin. Po tym czasie przecedź płyn przez sitko, a uzyskany wyciąg rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1. Takim nawozem podlewaj róże raz na dwa - trzy tygodnie. Odstraszy on również mszyce, które często szkodzą tym roślinom.
- Gnojówka z banana
Rozdrobnij skórki z kilku bananów i wrzuć do dużego pojemnika, po czym zalej wodą w proporcji 1:10 (1 część skórek na 10 części wody). Przykryj całość gazą lub luźno pokrywką i pozostaw w ciepłym, ciemnym miejscu na 7-14 dni. Codziennie mieszaj miksturę. Po zakończeniu fermentacji przecedź płyn i rozcieńcz z wodą w proporcji 1:10 (1 część gnojówki na 10 części wody). Tak przygotowanym nawozem z bananowych skórek, podlewaj róże raz na dwa lub trzy tygodnie.
Skórki z banana to niejedyny naturalny nawóz, który wpływa na kwitnienie róż. Fot. strannikfox/123RF.com
Inne naturalne nawozy na kwitnienie róż
Skórki z banana nie są jedyną naturalną i ekologiczną odżywką wspomagającą kwitnienie róż. Produkty na inne tego typu domowe nawozy znajdziesz w swoim ogrodzie i w kuchni. Poprawią one kondycję rośliny i wspomogą proces wydawania nowych pąków. Co więcej, ich użycie jest bezkosztowe i nie zaszkodzi w żaden sposób środowisku naturalnemu. Stosuj je już od wczesnej wiosny, zaczynając w marcu lub kwietniu. Przepisy na naturalne nawozy na kwitnienie róż są banalnie proste:
- Fusy z kawy
Pozostałe po kawie fusy dokładnie wysusz, by nie zaczęły pleśnieć. Rozsypuj pod krzakami róż raz na dwa lub trzy tygodnie. Ten naturalny nawóz zawiera azot i magnez, a przy okazji zakwasi lekko podłoże, co róże bardzo lubią.
- Drożdże piekarskie
Zawierają witaminy z grupy B, wspomagają mikroflorę gleby, poprawiając jej przepuszczalność. Dzięki nim korzenie róż mają większe pole do rozwoju. 25 g świeżych drożdży rozetrzyj z cukrem i zalej litrem ciepłej wody. Po kilku godzinach rozcieńcz z 10 litrami wody i podlej krzak róży raz w sezonie.
Przeczytaj również: Jak zrobić własny nawóz do róż. Przepisy na cztery naturalne dokarmiacze przyspieszające kwitnienie róż
- Roztwór z mleka
Mleko zawiera wapń i białko, które wspomaga rozwój pąków. Roztwór z mleka zadziała też antybakteryjnie i ochroni róże przed szkodnikami. Rozpuść tłuste mleko w wodzie w proporcji 1:10 (jedna część mleka na 10 części wody). Podlewaj takim nawozem róże co dwa tygodnie.
- Gnojówka z żywokostu
Liście żywokostu zawierają potas i fosfor, które wpływają na kwitnienie róż. Kilogram liści zalej 10 litrami wody, przykryj gazą i odstaw w zacienione miejsce na dwa – trzy tygodnie. Mieszaj całość co kilka dni, a po zakończeniu fermentacji odcedź i rozcieńcz z wodą w stosunku 1:10 (jedna część gnojówki na 10 części wody). Podlewaj nawozem róże raz na trzy tygodnie, również w okresie kwitnienia.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Gdy zakwitnie, trudno oderwać od niej wzrok. Ciekawe odmiany i uprawa kolkwicji chińskiej
Imponujący kwiat, który zdobi ogród do jesieni. Ostrogowiec czerwony - ciekawe odmiany i uprawa
W sezonie kwitnie trzy razy, przyciąga polskie koliberki. Jak uprawiać kuflika cytrynowego?