Spis treści:
Wiosenny siew marchewki
Marchewki nie powinno zabraknąć w żadnym ogródku. Jej uprawa nie wymaga doświadczenia i udaje się również początkującym ogrodnikom, jednak znajomość podstawowych wymagań tego warzywa pozwala uzyskać większy, zdrowszy plon. Marchewka potrzebuje przede wszystkim ciepłego i słonecznego stanowiska, ponieważ tam wytwarza najwięcej cukrów oraz karotenu. Innymi słowy, dzięki odpowiedniemu miejscu korzenie są ładnie wybarwione i bardziej słodkie.
Warzywo to najlepiej rośnie w przepuszczalnej, bogatej w próchnicę glebie o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6,0-7,0). Jeśli uprawa ma zakończyć się sukcesem, podłoże musi być dobrze spulchnione – nigdy zbite i ciężkie. Bezpośrednio przed wiosennym siewem marchewki nie powinniśmy stosować kompostu, którego aromat przyciąga jej najgorszego szkodnika, czyli połyśnicę marchwiankę. Warzywo to uprawiamy w drugim albo trzecim roku po nawożeniu obornikiem.
Wiosenny siew marchewki możemy przeprowadzić, gdy gleba przeschnie i się ogrzeje, osiągając ok. 7°C. Jej wczesne odmiany wysiewamy od przełomu lutego i marca do kwietnia, natomiast późne od kwietnia do końca maja. Terminy te są najlepsze, ponieważ warzywo to lubi umiarkowaną temperaturę. Zakładanie uprawy pod koniec wiosny lub latem często powoduje wybijanie marchwi w pędy kwiatostanowe.
Wiosenny siew marchewki warto zaplanować na okres od przełomu lutego i marca do końca maja. Fot. kzwwsko/123RF.com
Przeczytaj również: Siew ogórka gruntowego na rozsadę. Błędy, które wpływają na plonowanie
Jak siać marchewkę?
W uprawie marchewki bardzo ważne jest zmianowanie. Jeśli nie chcemy, aby chorowała i była atakowana przez szkodniki, nie wysiewajmy jej na tym samym stanowisku częściej niż co 3-4 lata. Warto też pamiętać, że nie uprawia się jej bezpośrednio po innych warzywach korzeniowych, np. pietruszce, selerze czy burakach. Nie ma jednak przeszkód, aby siać ją po cebuli, cukinii, ogórkach i warzywach kapustnych.
Jak siać marchewkę?
- Nasiona marchewki są bardzo drobne, dlatego najlepiej przed siewem wymieszać je z garstką suchych fusów z kawy, piasku albo torfu. Dzięki temu uda nam się równomiernie rozmieścić nasiona, więc rośliny nie będą rosły w nadmiernym zagęszczeniu i wytworzą grube, mocne korzenie.
- Na słonecznym stanowisku wyznaczamy rzędy oddalone od siebie o 20-30 cm.
- Mieszankę nasion i wybranego dodatku wysiewamy w przygotowanych rzędach na głębokości nie większej niż 1 cm (głęboki siew opóźni wschody i osłabi rośliny). Przykrywamy ziemią.
- Na koniec podlewamy delikatnym strumieniem wody, aby nie wypłukać nasion.
Marchewka kiełkuje dość wolno – zazwyczaj pierwszych wschodów możemy się spodziewać po 2-3 tygodniach. Siewek nie przerywamy, bo w ten sposób przyciągniemy na teren uprawy połyśnicę marchwiankę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawożenie rozsady pomidora. Odżywka na mocne korzenie, solidne i zdrowe łodygi
Najlepsze towarzystwo dla cukinii. Zawiąże się mnóstwo zdrowych owoców
Zdrowe i dorodne główki czosnku. Wystarczy regularnie robić to na grządkach