Zanim zabierzemy się za sadzenie, pamiętajmy, że rośliny, które wyrosną z naszych pestek, nigdy nie osiągną tak dużych rozmiarów, jak rośliny plantacyjne, z których zbiera się owoce i importuje do Polski. Możemy mieć jednak pewność, że w przeciągu kilku do kilkunastu tygodni, pojawi się oryginalny okaz, który na pewno wszyscy będą podziwiać z dumą.
Od czego zaczynamy?
Nasiona, które wyjmiemy z miąższu rośliny, należy bardzo dokładnie wyczyścić i wysuszyć (w miejscu zacienionym i przewiewnym, nigdy na słońcu). Następnie nasiona zagłębiamy w ziemi, po jednym w małej doniczce. Wysiewy ustawiamy w ciepłym miejscu (ok. 25 st. C) i regularnie podlewamy. Gdy siewki wykiełkują, zapewniamy im dostateczną ilość światła. Rośliny przesadzamy po roku i następnie po dwóch latach. Starszym okazom wiosną i ewentualnie na początku lata delikatnie usuwamy górną część ziemi i dosypujemy świeżej. Oprócz tego rośliny dokarmiamy, najlepiej nawozami długodziałającymi.
Nasiona wyjęte z owoców egzotycznych nie zawsze są na tyle dojrzałe, by mogły wykiełkować. Często więc umieszczone w ziemi gniją. Zawsze jednak warto spróbować.
Awokado (Persea americana)
Wyhodowanie awokado z pestki jest banalnie proste. Możesz posadzić je na balkonie lub parapecie i na co dzień cieszyć się świeżymi owocami. Awokado nie tylko świetnie smakuje, ale również ma wiele właściwości odżywczych. Jest stosowane w przeciwdziałaniu nowotworom piersi i prostaty, obniża poziom złego cholesterolu i spowalnia starzenie się skóry. Pestkę pozyskamy ze świeżego owocu. Kupując awokado, sprawdźmy, czy nie ma brązowych plam. Owoc powinien mieć ładną, zieloną skórę, a po dotknięciu być lekko miękki. Wyjmując pestkę z owocu, uważajmy, żeby jej nie uszkodzić. Awokado bardzo delikatnie przekrajamy na pół i wyjmujemy pestkę ze środka. Należy ją posadzić jak najszybciej po wyjęciu z owocu.
Drzewko cytrynowe lub pomarańczowe
Drzewka cytrusowe pięknie wyglądają i stają się dumą właścicieli. Pestki możemy pozyskać, że wszystkich znanych nam cytrusów: cytryn, pomarańczy, grejpfrutów, pomelo czy mandarynek. Wybieramy tylko grube i dobrze wykształcone nasionka. Nacinamy lekko ich okrywy, a następnie moczymy przez kilka godzin w wodzie. Napęczniałe "pestki" sadzimy w mieszaninie torfu z piaskiem na głębokość 1 cm. Siewkom zapewniamy dużo światła i stale wilgotną ziemię. Od wiosny do jesieni rośliny dokarmiamy nawozem dla cytrusów lub uniwersalnym.
Figa (Ficus carica)
Owocem właściwym figi są małe orzeszki znajdujące się wewnątrz miąższu. Należy je wydobyć i opłukać. Następnie umieszczamy po 8 sztuk w doniczce wypełnionej ziemią i piaskiem, zachowując proporcję 1:1. Nasionka delikatnie przysypujemy podłożem i pozostawimy w ciepłym pomieszczeniu (optymalna temperatura to 25 st. C). Podłoże przez cały czas powinno być lekko wilgotne. Kiedy siewki dorosną, pozostawiamy najsilniejszą z nich i czekamy, aż jej korzenie przerosną doniczkę, wówczas przesadzamy roślinę do większego pojemnika wypełnionego ziemia kwiatową.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Mango
Pestka mango ma największe szanse na przyjęcie w ziemi. Po odpowiednim oczyszczeniu, nasionko umieszczamy w doniczce i przykrywamy centymetrową warstwą ziemi. Pamiętajmy o utrzymywaniu stałej wilgotności. Kiedy pojawi się siewka, ustawiamy ją w miejscu dobrze oświetlonym i nadal podlewamy w sposób umiarkowany. Siewka mango wymaga zraszania. W suchej atmosferze jej liście mogą żółknąć i opadać. Po roku roślinkę należy przesadzić do większej doniczki. Zapewnijmy jej podłoże bardzo żyzne, ale z dodatkiem gliny. Jego odczyn powinien być lekko kwaśny (pH około 6).
Palma daktylowa (Phoenix dactylifera)
Na pewno nie raz kupowaliście w sklepie daktyle – w postaci świeżej lub suszonej. Pestki, które pozostaną po ich zjedzeniu można wysiać. Przed umieszczeniem ich w podłożu, przecieramy papierem ściernym. W ziemi umieszczamy na głębokości ok. 2 cm. Kiełkowanie powinno odbyć się już po 5 tygodniach. Z daktyli wyrośnie palma daktylowa, zwana feniksem. Nie zdziwmy się, że pierwsze liście będą pojedyncze, a nie złożone. W jasnym pokoju roślina rozwija się szybko i po paru latach dorasta do sufitu. Każdy okaz ma nieco inny pokrój, ale wszystkie rosliny po pewnym czasie tracą dolne liście, odsłaniając ładny pień.
Pitaja (Hylocereus undatus)
Znana pod nazwą „smoczy owoc”. Dość często możemy znaleźć ją w dziale z owocami w hipermarketach. Twarde czarne nasionka czyścimy z miąższu i lekko wciskamy w ziemię zmieszaną z piaskiem (1:1). Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Nasion i małych siewek nie podlewamy, tylko je zraszamy (są delikatne i mogą zgnić lub się połamać).
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Słodka kawa
Uprawa kawy jest możliwa w naszym klimacie (w domu lub w ogrodzie zimowym). Roślina ta jest dosyć kapryśna w pierwszych latach swojego rozwoju, ale przy prawidłowej pielęgnacji odwdzięcza się szybkim wzrostem i kwiatami po ok. 3-4 latach od siewu. Są dwie możliwości rozmnażania – siew nasion i rozmnażanie z sadzonek, przy czym zdecydowanie lepszym jest uprawa z siewu. W nasiona najlepiej zaopatrzyć się w sprawdzonych sklepach internetowych, które oferują nasiona świeże, pochodzące z importu i co niezwykle istotne - żywotność nasion kawy jest bardzo krótka, gdyż już nawet takie, które mają 21 tygodni, praktycznie nie mają już zdolności kiełkowania. Jeśli już zaopatrzymy się w odpowiedni materiał do siewu, możemy przystępować do działania.
Deccoria.pl