Jak dbać o wiklinowe meble?

Data publikacji: 2015-07-24 12:00:00

O zwykłe meble na pewno dbasz z należytą starannością, ale czy pamiętasz o odpowiedniej pielęgnacji mebli wiklinowych?

Jak dbać o wiklinowe meble?

Wiklina to bardzo popularny materiał, z którego wyplata się piękne wyposażenie do domu. Jest ekologiczna, dlatego chętnie wybiera się ją do ogrodu. Atrakcyjnie prezentuje się także w mieszkaniu. Największą zaletą mebli wiklinowych jest ich lekkość – bez problemu przeniesiemy je z miejsca na miejsce. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, inaczej szarzeją i tracą połysk.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Konserwacja wiklinowych plecionek jest bardzo prosta, wystarczy pamiętać o dwóch głównych zasadach: nie można ich przesuszać ani zalewać wodą, bo to doprowadzi do ich niszczenia.

Meble trzymane w pomieszczeniu, nienarażone na czynniki atmosferyczne, dłużej zachowają ładny wygląd. Sprzęty ogrodowe pod wpływem deszczu i wiatru szybko matowieją, należy więc dbać o nie regularnie. Wszystkie wyplatane przedmioty warto pomalować bezbarwnym lakierem, to ochroni je przed odbarwianiem i wilgocią.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Relaks w ogrodzie>>

Jak czyścić wiklinowe meble?
Nie potrzebujesz do tego żadnych sklepowych środków – wszystkie niezbędne produkty znajdziesz w swoim domu. Do mycia wikliny można zastosować roztwór wody oraz amoniaku i soli (na litr ciepłej wody 4 łyżki amoniaku i 1 łyżeczkę soli) lub wody i kwasku cytrynowego (łyżeczka kwasku na litr wody). Możesz wykorzystać także wodę utlenioną lub ocet (w proporcjach 1 łyżka płynu na litr wody).

Nie używaj mydła! Przez nie wiklina ciemnieje. Meble oczyszczaj zwilżoną ściereczką. Przy większych zabrudzeniach, możesz użyć także szczotki ryżowej. Nie szoruj jednak zbyt mocno, aby nie zarysować powierzchni. Umytą plecionkę odstaw w ciepłe miejsce (nie na słońce!) do wysuszenia. Aby nadać meblom blask, przecieraj je co pół roku olejem lnianym lub oliwą z oliwek.

Zobacz najlepsze pomysły na aranżację ogrodu!

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii >>

Jak odświeżyć zniszczone meble?
Z niewielkimi zniszczeniami bez problemu poradzisz sobie sama! Potrzebne będą: drobnoziarnisty papier ścierny, szczotka ryżowa, klej do drewna, młotek i gwoździki, kolorowy lakier do drewna i pędzel. Przyda się także odrobina wolnego czasu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

https://www.flickr.com/photos/wicker-furniture/13779880633/www.flickr.com//Wicker Paradise (CC BY 2.0)

Meble jak z bajki>>

Zacznij od zeszlifowania papierem ściernym pozostałości po poprzednim lakierowaniu. Szczotką oczyść wszelkie zabrudzenia. Użyj kleju, aby przyczepić obluzowane elementy plecionki, a później umocuj je gwoździkami, aby nie rozłączyły się ponownie. Odnowiony mebel umyj wg. powyższych rad, a następnie pomaluj wybranym lakierem. Nałóż dwie warstwy – drugą nanieś dopiero wtedy, kiedy wyschnie pierwsza.

Szukasz pomysłu na balkon? Zainspiruj się!

Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii >>

Użyj dodatków!
Odrestaurowany mebel możesz przyozdobić kolorowym nakryciem. Na twarde siedziska krzeseł i foteli połóż poduszki lub podkładki w modne wzory. Do stolików i komód dopasuj barwne obrusiki albo serwetki. Odświeżone wiklinowe koszyczki możesz wykorzystać w kuchni lub łazience – sprawdzą się jako kwietniki lub pojemniki na bibeloty. Popuść wodzę fantazji!

https://www.flickr.com/photos/yourcastlesdecor/14373207697/www.flickr.com//Jean L. (CC BY 2.0)

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wolicie wiklinę jako dekoracyjny dodatek czy użytkowy mebel? Napiszcie w komentarzach!

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Jak rozjaśnić ciemne wnętrze?

Porady ogrodnicze na małe balkony

Jak urządzić wnętrze z duszą?

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
karinabermuda

Data: 2015-07-28 13:09:40
pięknie się prezentują, szczególnie te białe :)