Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Co zamiast betonu? Ekologiczne domy z kartonu, gliny i słomy

Rynek budowlany coraz odważniej przedstawia prywatnym inwestorom nowe rozwiązania, będące alternatywą dla domów tradycyjnie budowanych z cegły i  betonu. Każdy kolejny pomysł zaskakuje bardziej niż poprzedni: formą, wykorzystanym surowcem budowlanym. 

Co zamiast betonu? Ekologiczne domy z kartonu, gliny i słomy
Fot. 123RF/PICSEL

Na rynku budownictwa mieszkaniowego coraz wyraźniej rysuje się trend odchodzenia od tradycyjnych technologii i materiałów, szczególnie betonu i cegły. Drukowanie przestrzenne domów przestało być już fantazją i jest powszechniej wykorzystywane. Część inwestorów, którym nie odpowiadają warunki oferowane przez deweloperów budujących ciasne osiedla w dużych miastach, decyduje się na zakup tańszych domów kopułowych, miniaturowych i kontenerowych. Jakie są ekologiczne alternatywy dla tradycyjnego budownictwa? Oto przegląd najciekawszych propozycji!

Domy z kartonu

Wikkelhouse to pomysł holenderskiego studia Fiction Factory. Projekt budynku wykonanego w całości z kartonu rozwijano przez cztery lata. Dopiero po tym czasie udało się stworzyć produkt dopracowany, trwały, wytrzymały, funkcjonalny, i co istotne, przyjazny środowisku. Do jego budowy wykorzystuje się karton z recyklingu, którym okłada się drewniany szkielet konstrukcyjny. Tektura ma specjalną, karbowaną strukturę, a tuż przed budową pokrywana jest ekologicznym klejem. Potrzeba 24 warstwy papierowego surowca, by budynek spełniał wszystkie wymagane parametry, był solidny i odporny na zmienne warunki pogodowe.

Domy z gliny

Budynki z gliny są ekologiczne oraz niemal całkowicie biodegradowalne. Zaletą naturalnego surowca jest to, że akumuluje ciepło, wchłania i oddaje wilgoć, dzięki czemu wewnątrz budynku panuje klimat przyjazny dla naszego organizmu. Domy z gliny mają świetne parametry izolacyjne. Surowiec zwykle pełni rolę tynku dla słomy lub gwarantuje jej spajanie z innymi materiałami. W przypadku tego typu budownictwa zastosowanie mają dwa rodzaje technologii. Pierwsza wykorzystuje szkielet konstrukcyjny z drewna albo z prefabrykowanych elementów żelbetowych, który jest wypełniany lekką gliną – np. zmieszaną ze słomą. Do wykonania ścian można też zastosować glinę konstrukcyjną, która jest mieszanką gliny i utwardzających dodatków. Można ubijać ją w szalunkach lub układać gotowe bloczki.

Domy ze słomy

Technologia wznoszenia domów ze słomy nosi nazwę „strawbale”. W zależności od obranej metody wykorzystuje ona kostki słomy jako budulec wypełniający drewniany szkielet, element nośny dla wyższych pięter i dachów lub materiał termoizolacyjny. Słomiane bloki produkowane są z łodyg różnych zbóż (owsa, ryżu, pszenicy), które są odpowiednio osuszane i prasowane do osiągnięcia właściwej gęstości. Dzięki zastosowaniu surowca, który właściwie jest odpadem rolniczym, znacznie ogranicza się zużycie tradycyjnych materiałów budowlanych. Po wzniesieniu ścian są one dodatkowo umacniane tynkiem, w zależności od położenia — glinianym (wewnątrz domu) lub wapiennym (na zewnątrz).

Do popularnych metod budowania słomą i gliną należą konstrukcja szkieletowa „post and beam” i „loadbearing”. W technologii „post and beam” słomą uzupełnia się drewniany szkielet nośny. Spełnia ona wtedy funkcje wypełnienia oraz materiału izolacyjnego. Nieco inaczej wygląda budowa typu „loadbearing”. Nie wymaga ona uprzedniego przygotowywania drewnianego szkieletu, a słoma wykorzystywana jest jako element nośny dla dachu i kolejnych kondygnacji. Kostki z wysuszonych łodyg układane są niemal tak, jak zwykłe cegły. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Julia (@ohheymissj)

Dom z drewna

W Polsce większość domów budowanych jest w tradycyjnych technologiach, ale coraz więcej firm oferuje kompleksową budowę domów z drewna – z bali bądź w konstrukcji drewnianej (tzw. domy kanadyjskie). Domy z drewna to budynki estetyczne i posiadające wyjątkowy klimat. Drewno to materiał ekologiczny, pomagający zachować we wnętrzu pomieszczeń odpowiednią wilgotność powietrza. Trzeba też zwrócić uwagę na dobry współczynnik izolacji termicznej. W przypadku domów z bali ściany i stropy z drewna pomagają zmniejszyć poziom hałasu. Ściany wewnętrzne można pozostawić drewniane albo wyłożyć płytami gipsowo-kartonowymi. 

Drewniany materiał budowlany jest lekki, więc spadają koszty transportu oraz ślad węglowy. Domy z bali, jak i kanadyjskie buduje się znacznie szybciej niż domy w technologii tradycyjnej.  Budynek z bali możemy budować nawet zimą, ponieważ wszystkie elementy są łączone niezależnie od pogody.

„Wspaniali ludzie”: Papierowe domy. Zaskakujące, ale możliwe! na INTERIA.TV.

Przeczytaj: Z czego wybudować dom?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.