Budowa i remont

Piec na pellet do mieszkania – wady i zalety. Czy warto inwestować?

Piec na pellet do mieszkania to ekologiczne i wygodne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jednak ważny jest odpowiedni dobór urządzenia do naszych potrzeb, tak aby ta inwestycja była opłacalna. Sprawdź, jaki piec na pellet wybrać do mieszkania i na co zwrócić uwagę podczas kupna urządzenia grzewczego.

Piec na pellet do mieszkania – wady i zalety. Czy warto inwestować?
Piec na pellet to rozwiązanie, które cechuje się też dużą estetycznością. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pellet do ogrzewania mieszkania

Pellet jest ekologicznym paliwem, powstającym z rozdrobnionych oraz sprasowanych pod wysokim ciśnieniem kawałków drewna, słomy oraz trocin, które tworzą tzw. biomasę. To, co go wyróżnia, to niska emisja substancji smolistych i CO2 podczas spalania, dlatego pellet jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekologicznym niż np. węgiel brunatny.

Równocześnie pellet jest paliwem o wysokiej kaloryczności – 18,5 MJ/kg, co sprawia, że można nim palić w piecu dłużej i to przy użyciu niewielkiej ilości produktu. Sprzedawany jest najczęściej w workach, więc można go trzymać np. w piwnicy.

Podczas zakupu pelletu do ogrzewania mieszkania, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Najlepiej, żeby był to pellet, który:

 • ma średnicę pomiędzy 6 a 12mm;

 • jego długość to 4-5 średnic;

 • ma gęstość nasypową 500-600 kg/m3;

 • jego zawartość wilgoci to 8-12%;

 • zawartość popiołu to < 0,5% a zawartość części drobnych to < 1,5%;

 • posiada wartość opałową 17-18 MJ/kg.

Jaki wybrać piec na pellet do mieszkania?

Wybierając piec na pellet do mieszkania, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na moc urządzenia, które planujemy zakupić. Do małych powierzchni najlepiej sprawdza się piec na pellet o niższej mocy. Nie warto inwestować w urządzenie do mieszkania, które ma większą moc, taką jak np. piec na pellet 20 kW, ponieważ jest to rozwiązanie całkowicie nieopłacalne.

Przyjmuje się, że 1 kW jest w stanie ogrzać 15 m2 powierzchni. Dzięki temu można w łatwy sposób, samodzielnie obliczyć, jaki piec sprawdzi się w naszym mieszkaniu najlepiej.

Dodatkowo warto też zastanowić się nad wyborem modelu pod względem rodzaju opału. Na rynku dostępne są piece na pellet, które dodatkowo mogą być opalane również zwykłym drewnem. Oprócz tego powinniśmy także dobrać urządzenie zależnie od tego, czy posiada ono nowoczesną technologię, wybierając takie, którego obsługa nie będzie nam sprawiała kłopotu.

Przeczytaj również: Piec na pellet do ogrzewania domu. Jak wybrać dobry kocioł, ile kosztuje piec na pellet

piec na pellet do mieszkaniaPellet to ekologiczne paliwo o wysokiej kaloryczności. Fot.123RF.com

Na co zwrócić uwagę wybierając piec na pellet do mieszkania?

Wybierając piec na pellet do mieszkania, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które pozwolą nam efektywniej i oszczędniej ogrzewać naszą przestrzeń. Oto rzeczy, które musimy sprawdzić przed zakupem nowego urządzenia.

 • Moc pieca, która powinna być dobrana do stanu budynku – wspominaliśmy już o tym, że moc grzewcza pieca na pellet musi być dopasowana do wielkości naszego mieszkania. Jednak oprócz tego istotne jest również zwrócenie uwagi na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Uwzględnia ono między innymi kubaturę domu, rodzaj ogrzewania, jakość izolacji czy położenie budynku. Istotna jest także kwestia termoizolacji oraz wentylacji w naszym budynku.

 • Jakość wykonania – piec na pellet powinien być wybierany przez nas rozważnie, ponieważ zakłada się, że będzie on używany przez co najmniej 10 lat. Z tego powodu, warto zdecydować się od razu na urządzenie, które będzie solidne i wyposażone w różne praktyczne funkcje, ułatwiające użytkowanie. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, aby było one objęte jak najdłuższą gwarancją producenta.

 • Zasobnik na pellet  warto wybrać piec z jak najbardziej pojemnym zasobnikiem na pellet. Dzięki temu rzadziej będziemy musieli zaglądać do naszego pieca, aby uzupełnić opał.

 • Rozmiar pieca – jeśli planujemy zakup pieca na pellet do małego mieszkania, warto rozważyć miniaturowy kocioł albo dekoracyjny piecyk pelletowy. Nie tylko ogrzeją one przestrzeń, ale również będą się dobrze prezentowały. Niewielkie piece pelletowe również dobrze sprawdzą się jako dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu.

Piec na pellet do mieszkania – zalety i wady

Jak każde rozwiązanie, zarówno i to ma swoje zalety i wady. Zastanawiając się, czy warto kupować piec na pellet, należy przeanalizować wszystkie plus i minusy, zanim zdecydujemy się na zmianę sposobu ogrzewania. Do zalet możemy zaliczyć między innymi:

 • niewielkie wymiary – piec na pellet ma zazwyczaj około 50 x70 cm, co sprawia, że można go zmieścić nawet na niewielkim metrażu;

 • łatwa obsługa – piece z automatycznym podajnikiem nie są skomplikowane w obsłudze. Wystarczy co parę dni dosypać pellet i nie trzeba regularnie kontrolować pracy pieca. Kocioł sam dozuje opał, rozpalając go i wygaszając;

 • niska zawartość popiołu – pellet to naturalne paliwo, które może być stosowane w pomieszczeniu mieszkalnym. Ma on niską zawartość popiołu i jest bezpieczny, niebrudzący oraz ma zapach sosnowego drewna. Dzięki temu nie trzeba też bać się o to, że nasze mieszkanie się zabrudzi, a na meblach osadzać się będzie kurz czy popiół;

 • estetyka  piec na pellet jest estetycznie wykonany i sprawdza się jako ozdobne palenisko. Na rynku do wyboru jest wiele rodzajów, kolorów oraz wymiarów, dzięki czemu możesz dopasować piec do swojego wnętrza;

 • ekologia – nie ma co ukrywać, że ogrzewanie pelletem to proekologiczne rozwiązanie, ponieważ cechuje się ono niższą emisją substancji smolistych i CO2 niż inne metody opalania.

Jednak oprócz licznych zalet, piec na pellet posiada też pewne wady. Należą do nich takie aspekty, jak:

 • czyszczenie – piec na pellet wymaga regularnego czyszczenia. Jednak podobnie jest w przypadku innych kotłów na paliwa stałe;

 • wysoki koszt instalacji – chcąc ogrzewać dom pelletem, musimy wymienić nasz piec na nowy, który będzie przystosowany konkretnie do tego rodzaju opału. Wymaga to od nas często niemałej inwestycji, ponieważ urządzenia nie należą do najtańszych;

 • miejsce na zapas paliwa – ogrzewając pelletem, musimy zagospodarować przestrzeń na zapas paliwa. Może to stanowić problem, jeśli nie mamy piwnicy, a posiadamy małe mieszkanie;

 • niska jakość paliwa – czasem możemy mieć problemy z ogrzewaniem, gdy zostanie nam sprzedane paliwo niskiej jakości.

Przeczytaj również: Takiego pelletu absolutnie nie kupuj! Jak rozpoznać dobry pellet? Zrób test i uważaj na oszustów

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.