Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Remont mieszkania w 2024 roku. Ile kosztuje robocizna? Generalny remont mieszkania 50 i 70 mkw.

Remont mieszkania wywołuje w nas mieszane uczucia – z jednej strony ekscytację nadchodzącą zmianą, z drugiej obawy o koszty. Trendy wnętrzarskie oraz ceny stale ewoluują, więc decyzja o remoncie wymaga solidnego zaplanowania. Podpowiadamy, jak przygotować się do remontu mieszkania w 2024 roku.

Remont mieszkania w 2024 roku. Ile kosztuje robocizna? Generalny remont mieszkania 50 i 70 mkw.
Remontujesz mieszkanie w 2024 roku? Przewodnik po kosztach robocizny. Fot.zlikovec/CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda generalny remont mieszkania?

Remont mieszkania składa się z wielu prac mających na celu odnowienie i ulepszenie przestrzeni mieszkalnej. Zastanówmy się, jak wygląda generalny remont mieszkania. Zacznijmy od przedstawienia wspomnianych już prac.

Podczas remontu zwykle malujemy ściany, układamy podłogi lub montujemy nowe drzwi i okna. Zdarza się też usuwanie ścian celem zwiększenia powierzchni pomieszczenia. Bywa, że wymieniamy instalację elektryczną i hydrauliczną, a nawet instalujemy nowe systemy grzewcze czy klimatyzacyjne. Czasem zmieniamy całe układy pomieszczeń, montujemy nowe meble i sprzęty.

Teraz opiszmy, jak wygląda generalny remont mieszkania od początku do końca. Najpierw planujemy, co chcemy wyremontować i obliczamy, ile to będzie kosztować. Wybieramy materiały, których użyjemy podczas remontu. Przygotowujemy przestrzeń wybraną do modyfikacji.

 W kwestii tego, dlaczego remont mieszkania jest drogi, kluczowe znaczenie ma robocizna. Fot.blackrancho/CanvaPro

Pamiętaj, by harmonogram twojego remontu obejmował także daty zamówień i dostaw oraz uwzględniał terminy ustalone przez wykonawców. Zarezerwuj kilka dodatkowych dni na każdy etap prac. Tak zabezpieczysz się na wypadek ewentualnych nieprzewidzianych zdarzeń. Mając plan, możesz przejść do realizacji działań remontowych, od drobnych napraw po główne prace wykończeniowe.

Teraz sprawdź, czy wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z oczekiwaniami i standardami. Zrób to zarówno wtedy, gdy pracujesz samodzielnie, jak i w przypadku korzystnia z pomocy ekipy remontowej.

Zamontuj jeszcze ostateczne elementy wykończeniowe. Pamiętaj, że najpierw wykańczamy sufit, potem ściany, a na końcu podłogę. Po wykończeniu instalujemy gniazdka, kontakty i meble. Później pozostaje jeszcze posprzątać po remoncie. Wiesz już, jak wygląda generalny remont mieszkania. Sprawdźmy, ile to wszystko kosztuje.

Przeczytaj również: Dofinansowanie na remont domu. Do wzięcia jest nawet 136 tys. zł, ale jest warunek

Dlaczego remont mieszkania jest drogi?

Istnieje wiele czynników wpływających na koszty takiego przedsięwzięcia. Dlaczego remont mieszkania jest drogi? Cóż, im większy remont, tym więcej prac trzeba wykonać, a to generuje większe koszty.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę materiały używane podczas remontu. Wybór tych wysokiej jakości idzie w parze z wyższymi kosztami. Może jednak przynieść korzyści w postaci większej trwałości wyremontowanej przestrzeni.

W kwestii tego, dlaczego remont mieszkania jest drogi, kluczowe znaczenie ma robocizna. Wynagrodzenie wykonawców, pracowników i innych specjalistów stanowi spory procent całkowitego kosztu remontu mieszkania.

Przeczytaj również: Jak odświeżyć kuchnię, nie wydając dużych pieniędzy?

Ile kosztuje remont mieszkania w 2024 roku? Ceny za mkw (robocizna, materiały)

W 2024 roku ceny za remont mieszkania różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj prac oraz standard wykończenia. Jednak jednym z kluczowych elementów decydujących o kosztach jest cena za metr kwadratowy (mkw) zarówno robocizny, jak i materiałów. 

Wobec tego, chcąc odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje remont mieszkania w 2024 roku, musimy poznać ceny robocizny. 

  • Skucie płytek w kuchni i łazience to koszt od 35 do 50 zł za mkw.
  • Zerwanie parkietu to 25 lub 30 zł za mkw.
  • Za ułożenie płytek zapłacimy od 30 do 150 zł za mkw.
  • Malowanie ścian farbą akrylową kosztuje 15 zł za mkw.
  • Koszty ułożenia paneli podłogowych sięgają 40 zł za mkw. 

W takim razie ile kosztuje remont mieszkania w 2024 roku? Doliczmy jeszcze koszt materiałów budowlanych.

Cena kafelków i płytek ceramicznych zaczyna się od 30 zł za mkw. Laminowane panele podłogowe kosztują od 20 do 100 zł za mkw. Styropian izolacyjny kosztuje od 5 do 15 zł za mkw. Farby emulsyjne do ścian i sufitów to koszt od 10 do 30 zł za mkw. Tynki gipsowe to również koszt około 30 zł za mkw.

PŁYTKI Koszty ułożenia paneli podłogowych sięgają 40 zł za mkw. Fot.CanvaPro

Ile kosztuje remont mieszkania 50 mkw?

Koszt remontu niedużego mieszkania może być sporym wyzwaniem dla budżetu. Ile kosztuje remont mieszkania 50 mkw? Nawet 107 000 zł. Oczywiście to, ile kosztuje remont mieszkania 50 mkw, zależy od wielkości pomieszczeń oraz tego, jakich materiałów użyjemy. Tak czy inaczej, trzeba przygotować się na duży wydatek.

Przeczytaj również: Sprawdź, jak dobrze zaplanować remont mieszkania. Unikniesz błędów i zaoszczędzisz

Ile kosztuje remont mieszkania 70 mkw?

Koszt remontu mieszkania o powierzchni 70 mkw może wynieść od 138 000 do 162 000 zł. Na to, ile kosztuje remont mieszkania 70 mkw, wpływ mają również takie czynniki jak wielkość pomieszczeń i cena materiałów. Co jeszcze wpływa na ostateczne koszty? Usunięcie starej powierzchni ścian i podłóg może wynieść od 1700 zł do 4550 zł dla samej kuchni! Malowanie ścian to natomiast koszt około 40 zł za mkw, a tapetowanie to około 30–60 zł za mkw.

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o remoncie mieszkania przeanalizuj koszty, zwłaszcza te związane z robocizną i materiałami. Mogą znacząco wpłynąć na ostateczny budżet.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Do czego jest potrzebne świadectwo energetyczne domu? Bez niego nie dostaniesz dofinansowania

Zwrot 125 zł za prąd. Komu należy się obniżka i jak ją dostać?

Nowe taryfy za prąd. Sprawdźmy, ile kosztuje 1 kWh i jak to wpłynie na wysokość rachunków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.