Urządzanie wnętrz

Letnia kuchnia w ogrodzie

W letnie ciepłe dni bardzo chętnie spędzamy czas na powietrzu. Poza domem relaksujemy się, jemy posiłki. Jeśli urządzimy letnią kuchnię w ogrodzie, będziemy mogli również przygotowywać jedzenie.

Letnia kuchnia w ogrodzie

Fot. Materiał partnera

Kuchnia to miejsce, wokół którego często koncentruje się nasze życie rodzinne i towarzyskie. A letnia kuchnia to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy obok domu mają ogród. Dzięki temu cała rodzina wraz z przyjaciółmi spędza w cieplejszych porach roku cały dzień na powietrzu. Taką kuchnię można urządzić nawet na małej powierzchni. Oto kilka rad dla tych wszystkich, którzy chcieliby mieć w swoim ogrodzie miejsce do przyrządzania i serwowania posiłków. Warto wiedzieć, że nie musimy mieć pozwolenia, jeśli nasza planowana letnia kuchnia ma mieć w założeniu mniej niż 25 m2. W przypadku większych konstrukcji wymagane będzie już zdobycie pozwolenia na budowę tzw. gospodarczego budynku.

Jak wybrać miejsce?

Urządzanie letniej kuchni w ogrodzie należy zacząć od starannego wyboru miejsca. Teren powinien być płaski i przede wszystkim suchy, aby po każdym deszczu w naszej kuchni nie gromadziła się woda. Dobrze również wybrać zacieniony kąt ogrodu, abyśmy mogli spokojnie gotować i jeść posiłki nawet w największe upały. Miejsce na letnią kuchnię powinno znajdować się, w miarę możliwości, w oddaleniu od innych posesji. Nie chcemy przecież, aby sąsiedzi mieli do nas pretensje, że przeszkadzają im dym i zapachy z naszej kuchni. Równocześnie jednak, szukajmy miejsca w pobliżu naszego domu, abyśmy nie musieli pokonywać długiej trasy po każdy produkt, którego potrzebujemy do przygotowania posiłku. Popularnym rozwiązaniem jest kuchnia letnia, która jest naturalnym przedłużeniem zadaszonej werandy lub garażu, często również nakryta dachem.


Fot. Materiał partnera

Piec, czyli serce letniej kuchni

Abyśmy mogli przygotowywać w naszej letniej kuchni posiłki, musimy mieć w niej przede wszystkim piec. Jego wielkość należy dopasować do powierzchni, którą będzie zajmować plenerowa kuchnia. W sprzedaży są modele, które doskonale sprawdzą się nawet w małym przydomowym ogródku. Można też, jeśli czujemy się na siłach i mamy smykałkę do prac budowlanych oraz wiedzę na ten temat, wybudować taki piec samodzielnie. Do murowania najlepiej użyć cegły klinkierowej oraz specjalnej zaprawy cementowej do klinkieru. Palenisko wyłóżmy cegłą, tzw. szamotówką, która jeszcze długo po wygaśnięciu żaru utrzyma ciepło. W ten sposób w chłodniejsze dni oraz wieczorami piec będzie ogrzewał naszą kuchnię. Nie zapomnijmy o wnęce na składowanie drewna opałowego, dzięki której łatwiej będzie utrzymać porządek. Fundamenty pieca powinny być umieszczone na tyle głęboko, aby stabilności konstrukcji nie zagroziło zamarzanie i rozmarzanie ziemi. Zależnie od indywidualnych potrzeb, możemy wyposażyć, piec w płytę żeliwną do gotowania, ruszt do grillowania lub wnękę do wędzenia. Jeśli nie spodobał się nam żaden z dostępnych w sklepach modeli, a sami nie potrafimy wykonać prac murarskich, poszukajmy zduna, czyli fachowca od budowy pieców. Ten zawód w ostatnich latach przeżywa renesans, wraz z modą na kominki i ogrodowe kuchnie, nie powinniśmy mieć więc problemów ze znalezieniem takiego specjalisty.


Fot. Materiał partnera

Meble do letniej kuchni

W miejscu, gdzie zamierzamy przygotowywać i jeść posiłki, niezbędne są meble – przede wszystkim stół i krzesła. Jeśli nie chcemy codziennie wnosić ich do domu lub nie możemy tego robić, bo nie mamy na to miejsca w komórce czy garażu, wybierzmy sprzęty odporne na działanie wody i niskiej temperatury. Powinny być one również stabilne, aby nie przewrócił ich nawet silny wiatr. Wszystkie te cechy mają meble metalowe. Dobrze wykonane nie wymagają renowacji nawet przez kilkanaście lat, ponieważ są zabezpieczone przez producenta przed rdzewieniem poprzez chromowanie, oksydowanie, czy malowanie proszkowe. Ponieważ jednak metal jest zdaniem wielu osób zimny i nieprzyjemny w dotyku, producenci często łączą go z elementami drewnianymi. Takie metalowo-drewniane stoły i krzesła trzeba już jednak chować na okres jesienny i zimowy. Równie trwałe, ale lżejsze, są meble aluminiowe. Ich wadą jest jednak wysoka cena. Stół i krzesła metalowe możemy mieć już za mniej niż 1000 zł, najtańsze aluminiowe kosztują kilka tysięcy. Tańsze od metalowych i aluminiowych są meble drewniane, ich koszt to kilkaset złotych, ale równocześnie są one najmniej trwałe. Wiele osób decyduje się jednak na ich zakup do letniej kuchni w ogrodzie – nie tylko ze względu na niski koszt, ale również to, że drewno jest ciepłe i przyjemne w dotyku.

Dodatkowe wyposażenie letniej kuchni

Aby letnia kuchnia była w pełni funkcjonalna, dobrze jest doprowadzić do niej wodę oraz prąd. Wówczas będziemy mogli wstawić sprzęt AGD, który ułatwi nam przygotowywanie i serwowanie posiłków: lodówkę i zmywarkę. Wybierzmy takie, które są odporne na wilgoć – najlepiej z obudową ze stali nierdzewnej. Niektóre modele są wyposażone w kółka, dzięki czemu łatwo je przetransportować z miejsca na miejsce i w zimie, na przykład, wstawić do domu. Jeśli nasza kuchnia nie jest na stałe zadaszona, warto osłonić ją płóciennym namiotem ogrodowym. Jego ściany można w razie potrzeby opuszczać i podnosić.

Letnia kuchnia to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy od wiosny aż do późnej jesieni, o ile tylko aura na to pozwala, najchętniej spędzają czas na powietrzu. Dzięki temu, w ogrodzie można się nie tylko relaksować, ale również przygotowywać i jeść posiłki.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.