Porady domowe

Bojler zużywa za dużo prądu? Podpowiadamy, jak zmniejszyć zużycie energii w bojlerze

Oszczędzanie energii jest ważnym aspektem dbania o środowisko i o nasze finanse. Jednym z często zaniedbywanych elementów w domowym zużyciu prądu jest bojler. Źle ustawiony bojler potrafi wykorzystać nawet kilka razy więcej prądu niż to konieczne. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów, dzięki którym możesz oszczędzić prąd i pieniądze podczas korzystania z bojlera.

Bojler zużywa za dużo prądu? Podpowiadamy, jak zmniejszyć zużycie energii w bojlerze
Bojler to jedno z najbardziej energochłonnych urządzeń domowych. Sprawdź jak go ustawić i oszczędzić na rachunkach za prąd.

Spis treści:

Jak działa bojler?

Bojler to urządzenie do podgrzewania wody. Jego główne elementy to zbiornik oraz grzałka, która tak jak w czajniku elektrycznym ogrzewa wodę do pożądanej temperatury.

Gdy odkręcamy czerwone pokrętło kranu, poziom wody w bojlerze się zmniejsza. Jej brak zostaje uzupełniony, a grzałka włącza się automatycznie, aby przywrócić wymaganą temperaturę. W ten sposób mamy zapewniony ciągły dostęp do ciepłej wody.

Warto jednak pamiętać, że niekontrolowane i nieefektywne korzystanie z bojlera nie zwiększa zapasu ciepłej wody, za to może prowadzić do zwiększenia zużycia energii, a w konsekwencji kwoty, którą zobaczymy na rachunku za prąd.

Ile prądu pobiera bojler?

Bojler, obok płyty indukcyjnej, to najbardziej energochłonne urządzenie instalowane w naszych domach. Zużycie prądu zależy od kilku czynników, przede wszystkim pojemności zbiornika na wodę i mocy grzałki. Oczywiście ważne jest także to, jak używamy bojlera.

Czytaj również: Dopłaty do prądu i gazu 2023. Komu przysługuje dofinansowanie, do kiedy składać wnioski?

Niewielki bojler (50 litrów) użytkowany we właściwy sposób zużywa przeciętnie 6 kilowatogodzin dziennie. Ilość pobranej energii rośnie wraz z ilością wody do ogrzania. Bojlery mieszczące 100-120 litrów wody są zwykle wyposażone w mocniejszą grzałkę, 2500 W, która przeciętnie (4 godziny pracy na dzień) zużyje 10 kWh w ciągu doby.

Dlaczego bojler zużywa za dużo prądu?

Istnieją dwie podstawowe przyczyny zbyt dużej ilości energii pochłanianej przez bojler - źle wybrana pojemność i zły sposób użytkowania.

Jeżeli dopiero planujesz zakup bojlera do domu lub mieszkania, zastanów się jaki model wybrać. Zbyt mała pojemność to ryzyko, że podczas wieczornej kąpieli w kranie zabraknie ciepłej wody. Za duża pozostanie niewykorzystana, a grzałka będzie niepotrzebnie ogrzewała dodatkowe litry, zużywając energię. Większa pojemność to także grzałka o większej mocy - więcej pobranego prądu.

Sprawdź też: Jak oszczędzać prąd przy wysokiej inflacji? Niby drobnostki, ale mają wpływ na rachunek

Mimo że wszystkie bojlery są budowane z wykorzystaniem materiałów termoizolacyjnych, każde rozwiązanie tylko opóźnia utratę ciepła. Żeby zrozumieć dlaczego nie warto ustawiać termostatu na jak najwyższą temperaturę, musimy znać główną zasadę "prawa stygnięcia" sformułowanego przez Izaaka Newtona. Mówi ona, że:

"Im większa jest różnica temperatur pomiędzy powierzchnią ciała a otoczeniem, tym szybciej następuje przekaz ciepła."

Im cieplejsza będzie woda w bojlerze, tym szybciej będzie stygła. Stanie się tak w dwóch sytuacjach, po pierwsze ze względu na temperaturę w pomieszczeniu, a po drugie za każdym razem, kiedy ktoś odkręci ciepłą wodę, a do bojlera wleje się lodowaty strumień uzupełniający zbiornik.

Zbyt wysoka temperatura na termostacie to jeden z najbardziej energochłonnych błędów, które popełniamy. Na szczęście banalnie prosty do naprawienia. Jeśli chcesz oszczędzić na bojlerze sprawdź, co jeszcze zrobić, żeby obniżyć rachunki.

Jak oszczędzać prąd na bojlerze?

Rozwiązaniem problemu z poprzedniego akapitu jest ustawienie optymalnej temperatury. Eksperci wskazują jasno, że termostat w bojlerze powinniśmy ustawiać na 40-45 stopni Celsjusza. Co jeszcze możemy zrobić, żeby bojler zużywał mniej prądu?

 • Wybór bojlera o wysokiej klasie energooszczędności. Przy zakupie lub wymianie bojlera zwróćmy uwagę na naklejkę z oznaczeniem klas energetycznych. Czasem warto dołożyć, żeby różnica zwróciła się z nawiązką na rachunkach. Przy sprawdzaniu klasy wybieranego bojlera pamiętajmy, że w 2021 zmieniła się klasyfikacja energooszczędności.

  Nową skalę [A-G] wprowadzono, aby wyróżnić najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie. Warto sprawdzić jaką klasę nadano wybranemumodelowi przed zmianami - produkty oceniane wcześniej na A++ potrafiły spaść nawet do kategorii D.

 • Optymalna pojemność bojlera. Jeśli chodzi o wybór idealnego zbiornika, wszystko zależy od ilości zużywanej w domu wody. Preferencje każdej rodziny różnią się, wpływ na zużycie ma mnóstwo czynników, np. jak często gotujemy, co ile się kąpiemy, czy korzystamy z prysznica czy wanny, czy mamy w kuchni zmywarkę. Możesz łatwo policzyć dzienne zużycie na podstawie wartości z ostatniego rachunku.

  Najczęściej przyjmuje się, że dla jednej osoby odpowiedni będzie bojler o pojemności 40-50 litrów, a potem na każdego kolejnego mieszkańca dodajemy 20 litrów. Przy dwóch osobach 60 l, przy trzech -80 l. Dla czteroosobowej rodziny pojemność 100 litrów to absolutne minimum i warto rozejrzeć się za większymi modelami.

 • Wybór odpowiedniego trybu działania. Ustawienie niższej temperatury docelowej sprawi, że grzałka będzie pracowała równomiernie z niższą mocą. Taki tryb jest znacznie bardziej oszczędny niż szarpane i silne skoki napięcia.

  W niektórych domach niższe rachunki pojawiają się, kiedy bojler trzyma temperaturę całą dobę, włączając się co jakiś czas, aby uzupełnić straty cieplne. Inni, szczególnie osoby, które dużą część dnia spędzają poza domem, wolą wyłączać bojler na czas, kiedy ich nie ma. Wszystko zależy od charakteru zużycia wody w domu, przyzwyczajeń i rozkładu dnia rodziny i każdego domownika z osobna.

Uwaga związana z bezpieczeństwem! Ustawienie termostatu w granicach 40 stopni jest najbardziej energooszczędne, jednak stosując ten sposób, pamiętajmy, aby co 7-10 dni nagrzewać wodę w instalacji do 70 stopni na około pięć godzin. W ten sposób zapobiegniemy namnażaniu się wielu niebezpiecznych bakterii (np. Legionelli), które mogą pojawiać się w wodociągach. 

Jak samodzielnie obliczyć zużycie prądu?

Jeśli chcesz policzyć pobór energii bojlera czy innego urządzenia w gospodarstwie domowym będziesz potrzebował 4 informacji. Do wzoru potrzebujemy trzech danych:

 • moc urządzenia w watach (W);
 • czas pracy urządzenia;
 • koszt 1kWh;
 • taryfa prądu.

Jeżeli korzystasz z najpopularniejszej w kraju taryfy G11, cena za kilowatogodzinę jest stała. W innym przypadku będziesz musiał brać pod uwagę zmienność ceny. 

Żeby policzyć ile prądu zużywa dane urządzenie i ile za to zapłacisz, pomnóż czas pracy razy moc urządzenia i podziel przez 1000. Następnie pomnóż uzyskany wynik przez cenę 1 kWh. 

Jeżeli grzałka w bojlerze ma moc 2000 W, bojler pracował 6 godzin, a 1kWh kosztuje 95 groszy to:

2000 W * 6 h / 1000 = 12 kWh 

12 * 0,95 zł  = 11,40 zł

Pozornie niewielkie kwoty dodawane dzień po dniu potrafią przyprawić o szybsze bicie serca przy opłacaniu rachunków. Bojler to bardzo energożerne urządzenie, dlatego warto poszukać oszczędności właśnie na nim. Szczególnie biorąc pod uwagę wzrost cen prądu, które notujemy w ostatnich miesiącach.

Ile będzie kosztował prąd w 2023?

W 2022 roku średnia cena za kilowatogodzinę wynosiła 77 groszy, w 2023 będzie to od 0,94 do 1,03 zł. Ze względu na podwyżki rząd zdecydował się wprowadzić zamrożenie cen, uzależniając je od trzech progów zużycia:

 • do 2000 kWh rocznie;
 • do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami;
 • do 3000 kWh dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny.

Dowiedz się więcej: Kto ile zapłaci za prąd w 2023 roku? Jakie są nowe taryfy i czy oszczędzanie prądu się opłaci?

W tym roku maksymalna stawka za energię dla gospodarstw domowych przekraczających limit wyniesie 0,8524 zł brutto. Musimy jednak pamiętać, że rachunek będzie jeszcze powiększony o koszt opłat dystrybucyjnych. Od 2019 ceny prądu wzrosły o 62 procent.

Zobacz także:

Zamrożenie cen prądu. Jak złożyć wniosek przez internet? [INSTRUKCJA]

Ceny pelletu drzewnego w 2023. Ile aktualnie kosztuje tona pelletu, czy będzie taniej?

Dotacja na termomodernizację domu. Jak dostać nawet 135 tys. zł na remont?

Jak oszczędzać zimą na rachunkach? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.