Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czyszczenie kominka z sadzy. Jak palić w kominku, by szybko się nie brudził?

Prawidłowe działanie kominka zależy w dużej mierze od czystości elementów wewnętrznych. Zbyt duża ilość sadzy, która znajduje się w kominie, może doprowadzić do jej zapalenia się. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ może wywołać nawet pożar całego budynku. Podpowiadamy, jak wyczyścić kominek z sadzy.

Czyszczenie kominka z sadzy. Jak palić w kominku, by szybko się nie brudził?
Aby utrzymać kominek w dobrym stanie, konieczne jest regularne sprawdzanie stanu zużycia elementów i częste mycie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego powinno się czyścić wkład kominkowy i wnętrze kominka?

Tak jak w przypadku innych urządzeń grzewczych, również kominek wymaga cyklicznych przeglądów i odpowiedniej konserwacji. Szybko brudząca się szyba to częsty problem posiadaczy wkładów kominowych. To, co osadza się na niej, nazywa się sadza (inaczej kopeć). Powstaje w wyniku niepełnego spalania produktów zawierających w swoim składzie znaczne ilości węgla.     

Sadza gromadząca się w przewodzie kominowym powinna być usuwana cztery razy w roku. To wymóg, który został nałożony na właścicieli domów przez rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych oraz administracji. Czyszczenie komina warto zaplanować nie tylko przed i po sezonie grzewczym, lecz także w jego trakcie oraz latem (gdy w ogóle nie korzystamy z ogrzewania).   

Regularne czyszczenie kominka z sadzy jest niezwykle ważne ze względu na łatwopalny kreozot (produkt uboczny powstający podczas spalania drewna), który gromadzi się na wewnętrznych ściankach przewodu. Wraz ze wzrostem ilości kreozotu wzrasta ryzyko pożaru komina. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura (przekraczająca 1000 st. C), która może zniszczyć komin, a nawet spowodować pożar całego domu.

Warto też wiedzieć, że kreozot osadza się również we wnętrzu wkładu kominowego zwłaszcza wtedy, gdy kominek jest eksploatowany przez dłuższy czas ze znacznie zredukowaną mocą. Nagromadzony w tym miejscu może prowadzić do korozji oraz przedwczesnego zużycia uszczelek.

Jak czyścić wkład kominkowy i wnętrze kominka?

Jak zatem powinno przebiegać czyszczenie kominka? Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.

  • Krok 1. Czyszczenie kominka z popiołu

Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie urządzenia w środku. Zabieg rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy kominek jest dokładnie wygaszony (12 godzin po zgaszeniu). Następnie należy wyjąć pozostałości po spalaniu. Można to zrobić na dwa sposoby: wymiatając popiół szczotką lub korzystając ze specjalnego odkurzacza do popiołu.    

  • Krok 2. Czyszczenie kominka z sadzy

Aby usunąć osad na ściankach kominka, warto zastosować specjalistyczne preparaty chemiczne. Wystarczy spryskać powierzchnię, zostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką. Pamiętaj, by nie używać preparatów zawierających sodę kaustyczną, gdyż mogą okazać się zbyt agresywne.  

Przeczytaj również: Jak wyczyścić brudną szybę w kominku? Czy można ją czyścić wodą? [PORADNIK]

czyszczenie kominka z sadzy Czystość wnętrza kominka wpływa na jego wydajność. Fot.123RF.com

  • Krok 3. Czyszczenie wkładu kominkowego

Przed każdym sezonem grzewczy należy zdemontować wewnętrzne elementy wkładu kominka (m.in. płyty żeliwne, szamot, ruszt oraz deflektor), a następnie wyczyścić powierzchnie korpusu. W tym celu najlepiej użyć szczotki drucianej, aby precyzyjnie wyszorować zabrudzone powierzchnie.

  • Krok 4. Czyszczenie szyby kominka

Czym wyczyścić szybę od kominka? Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty, które z łatwością rozpuszczą sadzę, substancje smoliste i okopcenia. Wystarczy spryskać szybę, odczekać kilkanaście sekund, a następnie zetrzeć zabrudzenia ręcznikiem papierowym.

Jeśli nie chcesz używać chemii, skorzystaj z domowych sposobów. W tym przypadku sprawdzą się stare gazety i popiół. Zanurz w nim papier i ostrożnie pocieraj szybę. Zobaczysz, jak zabrudzenia szybko znikną. Warto też wiedzieć, że do czyszczenia szyb kominkowych nie powinno się używać wody.   

  • Krok 5. Czyszczenie obudowy kominka

Sposób czyszczenia obudowy kominka zależy od materiału, z którego jest wykonana. W większości przypadków wystarczy przetrzeć na sucho, aby usunąć nagromadzony na powierzchni kurz. Jeśli jednak obudowa kominka jest bardzo brudna, konieczne jest czyszczenie na mokro z użyciem odpowiednich detergentów.   

Sprawdzanie stanu technicznego kominka

Aby kominek działał prawidłowo, należy co najmniej raz w roku skontrolować stan uszczelek wokół drzwiczek i szyby kominka. Jeśli są uszkodzone, powinno się je wymienić. Trzeba także sprawdzić regulatory wlotu powietrza, szyber i blokadę drzwiczek. Ponadto wszystkie ruchome elementy wkładu (np. manetki szybra, zamknięcia drzwi oraz mechanizm ich podniesienia) należy nasmarować żaroodpornym masłem. Natomiast części metalowe należy wyczyścić środkami do polerowania metalu.   

Jak palić w kominku, by szybko się nie brudził?

Jak zminimalizować powstawanie zabrudzeń? Warto stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim rozpalanie ognia należy rozpocząć od podpalenia w palenisku kilku kawałków zgniecionego papieru gazetowego. Dopiero po wstępnym rozgrzaniu dokładaj pogniecione gazety, a następnie niewielkie kawałki suchego drzewa (najlepiej pionowo), dodając na końcu największe kawałki. Całość można podpalić w dolnej części paleniska. Następnie delikatnie przymknij drzwiczki, zostawiając niewielką przerwę.   

Rozpalenie ognia powinno się odbywać przy otwartym szybrze i maksymalnie otwartych wlotach powietrza. Po kilkunastu minutach, gdy ogień rozprzestrzeni się na całą porcję opału w palenisku, uzupełnij go do pełna (od 8 do 11 kg polan o średnicy 12-15 cm). Na koniec zamknij szyber oraz ustaw manetki regulacji prędkości spalania zgodnie z potrzebą.     

Częstotliwość uzupełnienia opału zależy przede wszystkim od klasy wkładu, jakości drewna i położenia elementów regulacyjnych. W przypadku wkładów o wysokich parametrach grzewczych cykl spalania po każdym dołożeniu opału będzie wynosił powyżej 10 godzin.

Przeczytaj również: Jak samodzielnie wyczyścić komin? Poznaj 4 sposoby na wyczyszczenie komina

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.