Porady domowe

Gdzie szczury robią gniazda? Jak rozpoznać, że szczury są w domu i jak się ich pozbyć?

W ostatnim czasie całą Polskę obiegła informacja o pladze szczurów w kilku gminach pod Gnieznem. Gryzonie przemieszczają się już teraz nie tylko po polach. Żerują w stajniach i budynkach gospodarczych, ale podchodzą też do domów prywatnych. Wyjaśniamy, jak wygląda gniazdo szczurów, po czym rozpoznać, że szczury są w domu i podpowiadamy, jak pozbyć się tych przenoszących choroby i bakterie gryzoni. Koniecznie sprawdźcie.

Gdzie szczury robią gniazda? Jak rozpoznać, że szczury są w domu i jak się ich pozbyć?
Fot. 123RF.com/ Zbyszek Kaczmarek/Reporter East News
REKLAMA

Spis treści:

Plaga szczurów pod Gnieznem

Kilka dni temu cały nas kraj obiegła informacja o szerzącej się epidemii szczurów w Wielkopolsce. Obecność gryzoni odnotowano już w trzech gminach położonych niedaleko Gniezna. Chodzi o gminy Września, Niechanowo i Czerniejewo. Z relacji mieszkańców wynika, że szczurów są setki, a nawet tysiące. Gryzonie opanowały pola uprawne, budynki gospodarcze, wychodzą nawet spod masek samochodów i pojawiają się coraz bliżej domów prywatnych.

Według informacji pojawiających się w mediach nadmierny wzrost populacji szczurów jest związany z działaniem pobliskiej fermy norek. Problem zaczyna robić się coraz bardziej poważny, a samorządowcy narzekają na brak środków do podjęcia interwencji zwalczającej plagę szczurów i podkreślają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, to właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za wykonywanie deratyzacji na terenie własnych posesji. Jak w takim razie samodzielnie pozbyć się szczurów? Wyjaśniamy poniżej.

Gdzie szczury robią gniazda?

Wbrew pozorom szczury to bardzo inteligentne zwierzęta, a ich kryjówki naprawdę potrafią zaskakiwać. Najczęściej można spotkać je w piwnicach, garażach, na strychach, budynkach gospodarczych czy wiatach. Mogą też ukrywać się w rurach i urządzeniach kanalizacyjnych czy pod podłogą. Drążą również kanały na głębokości około 40-50 cm pod ziemią, gdzie zakładają gniazda.

Co więcej, szczury potrafią chodzić po ścianach, dlatego mogą uprzykrzać życie również mieszkańcom mieszkańców lokalów położonych na wyższych piętrach. Zwierzęta te doskonale się wspinają i bez trudu chodzą po murach, dlatego zdarzają się przypadki, że spotyka się je nawet na 7. czy 8. piętrze.

Plaga szczurów pod Gnieznem wywołała strach wśród mieszkańców. Fot. Zbyszek Kaczmarek/Reporter East News

Jak wygląda gniazdo szczurów?

Do gniazd szczurów zakładanych pod ziemią prowadzą zwykle kanały i nory o szerokości około 10 cm. Podziemne gniazda szczurów bardzo często powstają w miejscach z dostępem do wody np. nad brzegami jezior, rzek lub potoków. Szczury drążą też podziemne korytarze, które łączą gniazda różnych osobników, a ich tunele potrafią być naprawdę rozbudowane i wielopoziomowe.

Gdzie jeszcze szczury robią gniazda? Niepokój powinny też wzbudzać nory pojawiające się na podwórku w pobliżu np. składowisk na odpady czy miejsc, gdzie karmimy zwierzęta domowe. Jeśli zauważymy na posesji podziemne otwory bez kopczyków, to może to świadczyć o obecności szczurów.

Jak rozpoznać, że szczury są w domu?

Gniazda szczurów mogą znajdować się również budynkach zamieszkiwanych przez ludzi oraz zwierzęta hodowlane. O tym, że w piwnicy, na strychu czy w garażu znajduje się gniazdo szczurów, może świadczyć obecność odchodów, resztek jedzenia, pogryzione kable oraz nieprzyjemny zapach. Szczury znakują swoje terytorium moczem, dlatego trudno przeoczyć ich obecność właśnie ze względu na ten charakterystyczny smród.

Szczury trudno zauważyć w ciągu dnia, ponieważ są one aktywne głównie nocą. Gdy usłyszymy w nocy charakterystyczne drapanie, czy inne odgłosy świadczące o przemieszczaniu się gryzoni, powinien to być dla nas jasny znak, że musimy podjąć działania zwalczające szkodniki.

Jak pozbyć się szczurów?

Gdy zauważymy obecność szczurów na podwórku, w domu czy w garażu, konieczna będzie szybka reakcja, która pozwoli pozbyć się gryzoni, zanim te zaczną się rozmnażać. Najskuteczniejsze w walce ze szczurami są poniższe metody:

  • Trutki - specjalistyczne trutki na szczury dostępne w sklepach wydzielają specyficzny, przyciągający gryzonie zapach. Trującą substancję należy umieść w zakamarkach, w których mogą bywać szczury. Trzeba jednak pamiętać, że trutka może być niebezpieczna dla zwierząt domowych. Warto więc zadbać o to, by psy czy koty lub inne zwierzęta domowe nie miały styczności z toksyczną substancją. Należy również wziąć pod uwagę, że szczury to inteligentne zwierzęta i mogą nie pokusić się na trutkę, która zaszkodziła ich współtowarzyszom. Dlatego zalecane jest stosowanie różnych trutek.

  • Pułapki - tradycyjne pułapki na gryzonie są nadal jednym z najpopularniejszych sposobów na łapanie szczurów. Na rynku dostępne są różne rodzaje pułapek, które powodują natychmiastową śmierć zwierzęcia lub umożliwiają ich schwytanie i wypuszczenie np. w lesie. W klasycznej pułapce umieszcza się zwykle smakołyk, a gdy zwierzę znajduje się w pobliżu, uruchomiony zostaje mechanizm, który uśmierca lub unieruchamia gryzonia. Oprócz klasycznych pułapek w sklepach można spotkać również pułapki klejowe, które nie zabijają zwierzęcia, ale uniemożliwiają mu ucieczkę.

  • Odstraszacze - to humanitarny sposób pozwalający pozbyć się niechcianych gryzoni. Elektroniczne odstraszacze generują dźwięki o częstotliwości 25-65 kHz, które są dla szczurów nie do zniesienia. Oddziałują one na układ nerwowy gryzoni i sprawiają, że zwierzęta unikają miejsc objętych zasięgiem odstraszaczy. Z czasem jednak szczury mogą się zaadaptować do tego typu dźwięków i wówczas rozwiązanie to będzie nieskuteczne.

  • Deratyzacja - gdy domowe sposoby zawodzą, warto zdać się na pomoc fachowców, którzy metodami chemicznymi oraz mechanicznymi na dobre pozbędą się gryzoni z twojego domu. Specjaliści nie tylko pomogą ci pożegnać się z gryzoniami, ale również zajmą się profilaktyką, dzięki której problem nie powinien się powtórzyć.

Przeczytaj również: Żaden szczur się nie przeciśnie. Naturalne sposoby na odstraszenie szczurów

Szczury osiedlają się zwykle w kanalizacji, pod podłogami oraz w piwnicach. Fot.123RF.com

Recykling choinek? Pomóc mogą kozy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Gdzie szczury robią gniazda? Jak rozpoznać, że szczury są w domu i jak się ich pozbyć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.