Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak suszyć buty po praniu? Nie będzie zacieków i plam!

Chcesz wyprać swoje ulubione buty? A może sportowe obuwie dzieci wymaga gruntownego czyszczenia? Pranie i suszenie butów może budzić wiele wątpliwości. Jak to zrobić prawidłowo? Jak suszyć buty, żeby nie miały zacieków ani plam?

Jak suszyć buty po praniu? Nie będzie zacieków i plam!
Odpowiednie suszenie butów to klucz do ich większej trwałości! Fot.123RF.com

Spis treści:

Pranie butów – w pralce i ręcznie

Chcesz skutecznie wyczyścić i odświeżyć obuwie? Wypranie butów to najskuteczniejsza metoda! Wyprać można je zarówno w pralce, jak i ręcznie. 

 • Jakie buty można prać w palce?

W pralce wypierzesz przede wszystkim różne rodzaje obuwia sportowego, trampki, tenisówki i tym podobne. Większość z nich można spokojnie wrzucić do bębna pralki, najlepiej w specjalnym woreczku do butów lub poszewce. Warto pamiętać o tym, aby przed praniem wstępnie je oczyścić z większych zabrudzeń oraz usunąć z nich sznurówki i wkładki.

 • Jakie buty można prać ręcznie?

Nie wszystkie buty mogą być prane w pralce. Jakie buty można prać ręcznie? Tak naprawdę każdy rodzaj obuwia nadaje się do delikatnego, ręcznego prania. Manualnie warto wyprać buty na obcasie, obuwie z elementami ozdobnymi czy ciężkie buty, które mogłyby uszkodzić bęben pralki.

Warto sprawdzić też, czy buty można w ogóle prać, czy to automatycznie, czy ręcznie. Niektóre obuwie wymaga specjalnej pielęgnacji, np. buty skórzane mogą być czyszczone tylko wilgotną szmatką, a obuwie z zamszu – przy pomocy miękkiej szczoteczki. 

 • Jak suszyć buty po praniu – sprawdzona metoda!

Zastanawiasz się, jak suszyć buty po praniu bez ryzyka ich uszkodzenia, plam i zacieków? Najlepszą metodą jest po prostu naturalne suszenie. To najbezpieczniejsza metoda, przy której nie trzeba obawiać się zniszczeń. 

Buty należy postawić w miejscu, w którym jest dobra cyrkulacja powietrza. Może to być zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Nie należy suszyć ich na pełnym słońcu. Chociaż w ten sposób szybciej wyschną, to materiał wyblaknie i mogą pojawić się pęknięcia lub zniekształcenia związane ze zbyt wysoką temperaturą. Buty należy też suszyć na płasko, nie należy przypinać ich klamerkami. 

 • Suszenie butów za pomocą gazety

Innym sposobem na naturalne wysuszenie butów jest metoda z gazetą. Jak suszyć buty po praniu za pomocą gazety? Mokre buty należy dokładnie wypchać papierem gazetowym, dzięki czemu zachowa się ich kształt. Zamiast gazety możesz wykorzystać szary papier lub grubszy, taki do pakowania. Nie używaj za to papieru toaletowego czy ręczników papierowych, bo po namoknięciu trudno będzie je usunąć z buta i pozostawią białe strzępki. 

 • Jakie metody suszenia obuwia są nieskuteczne lub szkodliwe?

Niektóre sposoby suszenia obuwia są bardzo szkodliwe i negatywnie wpływają na jego stan. Których metod lepiej unikać?

 • Suszenie butów na kaloryferze – ciepło z grzejnika działa punktowo, a temperatura przy dotyku jest wysoka. Sprawia to, że tylko wybrane fragmenty są mocno ogrzewane. Przez to buty mogą się zniekształcić.

 • Suszenie suszarką do butów – specjalne suszarki do butów to niewielkie grzałki, które wkłada się do środka obuwia. Są one skuteczne, ale tylko jeśli chodzi o sporadyczne przemoczenie, a nie suszenie wypranego obuwia. Grzałka musiałaby działać przez długi czas, co może skończyć się przegrzaniem i uszkodzeniem spoiw lub materiału.

 • Suszenie butów w mikrofalówce – ta metoda może się skończyć uszkodzeniem zarówno butów, jak i mikrofalówki!

Czy buty można suszyć w suszarce?

Mokre obuwie najlepiej pozostawić do naturalnego wyschnięcia w miejscu, gdzie jest dobra cyrkulacja powietrza. Niestety, ale to trochę potrwa – nie zawsze można czekać, aż buty wyschną naturalnie. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy buty można suszyć w suszarce

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ nie wszystkie rodzaje obuwia będą nadawać się do suszenia mechanicznego. Niektóre buty można bezpiecznie włożyć do suszarki, w przypadku innych skończy się to ich zniszczeniem. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie informacji umieszczonych na metce lub opakowaniu butów. Znajdują się tam wszystkie wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji danego rodzaju obuwia. 

Najczęściej oznaczenia dotyczące sposobu suszenia umieszczone są w formie piktogramu. Jeśli na metce widzisz kwadrat z „X” w środku, oznacza to, że danego modelu nie można suszyć w suszarce. Z kolei kwadrat z kółkiem w środku mówi, że buty można bezpiecznie suszyć w suszarce bębnowej. Zdarza się, że takiej informacji brakuje albo były one umieszczone na pudełku, które zostało dawno już wyrzucone. Co w takiej sytuacji?

Czy buty można suszyć w suszarce – jak to sprawdzić?

Jeśli na obuwiu brakuje informacji o sposobie suszenia, to przede wszystkim warto sprawdzić, z jakiego materiału jest ono wykonane. Buty z pokryciem bawełnianym, poliestrowym czy nylonowym z dużym prawdopodobieństwem mogą być suszone w suszarce. 

Należy zwrócić też uwagę na konstrukcję obuwia. Buty klejone nie powinny być umieszczane w suszarce bębnowej, ponieważ w jej wnętrzu panuje wysoka temperatura, która naruszy strukturę kleju i osłabi wiązanie.

W suszarce nie można z pewnością suszyć:

 • butów z wysoką, gumową podeszwą – pod wpływem temperatury guma może ulec deformacji, rozpaść się lub mocno popękać;
 • butów z ozdobami – lepiej wysuszyć je naturalnie, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury klej trzymające przyklejone ozdoby może się rozpuścić lub ozdoba może zahaczyć o bęben i spowodować rozerwanie buta;
 • butów skórzanych – naturalna skóra nie powinna być suszona w wysokiej temperaturze, ponieważ pod jej wpływem rozciąga się, a buty tracą swój pierwotny kształt;
 • butów zamszowych – suszenie mechaniczne nie jest wskazane, ponieważ obuwie może popękać;
 • butów sportowych z żelową amortyzacją – niektóre modele butów sportowych mają specjalną warstwę amortyzującą, która wykonana jest z żelu. W suszarce może on ulec zniszczeniu. 

Suszenie butów w suszarce – jak nie zniszczyć butów?

Pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym nie zniszczysz butów podczas suszenia mechanicznego.

1. Wybierz odpowiedni program

Jeśli Twoje obuwie nadaje się do suszarki albo mimo wszystko chcesz zaryzykować, najlepiej wybrać program z najniższą temperaturą i czasem suszenia, który nie przekracza 60 min. Wiele suszarek ma dedykowany program, który przeznaczony jest do obuwia. Można też wybrać delikatną opcję suszenia. 

2. Nie susz butów luzem

Obuwia nie należy do bębna suszarki wrzucać luzem, ponieważ może ono stracić w trakcie suszenia swój kształt. Należy włożyć je do specjalnego kosza, który zapobiega mechanicznym uszkodzeniom. Niektóre modele suszarek są wyposażone w specjalną półkę na buty.

Jeśli nie masz kosza, a koniecznie chcesz wysuszyć obuwie w suszarce, możesz wypełnić bęben pościelą, kocami albo ręcznikami. W ten sposób ograniczysz obijanie się obuwia.

3. Wyjmij wkładki i sznurowadła

Zanim włożysz buty do suszarki, koniecznie wyciągnij z nich wkładki. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zaczepią się o bęben lub wypadną i zniekształcą się w trakcie suszenia.

Odpowiednie suszenie butów to klucz do ich większej trwałości! Jeśli wybierzesz odpowiednią metodę suszenia i prania, możesz mieć pewność, że nie zostaną uszkodzone. 

Przeczytaj:

Jak wyczyścić przypaloną patelnię? Banalny trik bez szorowania

Jak umyć lodówkę?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.