Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej domowymi sposobami? Pomoże tani środek

Są zagadnienia, o których rozmawia się niechętnie. Jednym z nich są nieestetyczne żółte plamy na desce sedesowej, które pojawiają się nagle i trapią wielu właścicieli mieszkań. Nie muszą być jednak tematem tabu, gdy stawką jest pozbycie się ich i odzyskanie łazienki pełnej blasku. Dowiedz się, jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej domowymi sposobami i przy użyciu odpowiednich środków chemicznych. Poznaj też sposoby, by zapobiec powstawaniu ich w przyszłości.

Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej domowymi sposobami? Pomoże tani środek
Niezależnie od przyczyny powstawania plam na desce sedesowej, do przeciwdziałania im po raz kolejny sprawdzą się składniki, które bez problemu znajdziesz w swoim domu. Fot.123RF.com/ TikTok char.charclark Charlotte

Spis treści:

Przyczyna powstawania plam na desce sedesowej

Toaleta to jedno z miejsc w mieszkaniu, które wymaga szczególnej dbałości. Zwykle myje się ją przy użyciu silnych detergentów, które pozwalają pozbyć się zarazków, brudu i bakterii. Nawet jeśli toaleta jest regularnie czyszczona z wykorzystaniem silnego środka myjącego, to mimo to mogą powstawać na niej charakterystyczne żółte plamy. To natomiast sprawia, że prezentuje się ona jako zaniedbana, a domownicy mogą być postrzegani jako niedbający o higienę.

Powodów, dla których powstają żółte plamy na desce sedesowej oraz samej toalecie, jest jednak kilka. Jedną z przyczyn mogą być oczywiście braki w zakresie higieny – gdy któryś z domowników nie spłukuje dokładnie moczu z sedesu oraz deski lub nie robi tego wcale. Taka sytuacja jest jednak skrajna i zwykle powody są zupełnie inne. Kolejną przyczyną może być na przykład osadzanie się na toalecie i desce sedesowej kamienia lub też wapnia. Powodem żółtych plam są także przebarwienia, które powoduje szkodliwe dla materiału deski promieniowanie UV. I wreszcie – wierzchnia warstwa materiału, z którego toaleta jest wykonana, może również zostać wyżarta przez detergenty.

Może zainteresuje cie również: Domowe sposoby na białe firanki. Dzięki temu nigdy nie zżółkną

Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej – najlepsze domowe sposoby

Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej? Najlepsze domowe sposoby nie są wcale skomplikowane czy wymagające zaawansowanych środków. Czasem wystarczy jeden składnik, który może zdziałać cuda. Wszystko zależy też od tego, czy zabrudzenia powstawały tygodniami i teraz chcesz się nimi zająć, czy może są świeże i nie wymagają wytoczenia najcięższego działa.

Zakładając, że dbasz o czystość swojej łazienki i na plamy reagujesz natychmiast, domowe sposoby powinny okazać się skuteczne. Dobrą wskazówką, by dokładnie doczyścić deskę, jest całkowite jej zdjęcie. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do wszystkich jej zakamarków. Jeśli to niemożliwe, to zadbaj o dobre oświetlenie łazienki w czasie przeprowadzania całej procedury.

  • Soda oczyszczona oraz biały ocet – pogromcy żółtych plam

Pierwszy sposób obejmuje wykorzystanie środków, które najprawdopodobniej znajdą się w każdej domowej spiżarni. Możesz zastosować technikę usuwania żółtych plam z deski klozetowej przy użyciu tych specyfików podzieloną na kilka etapów.

W pierwszej fazie rozpocznij od wylania białego octu lub spryskania nim żółtych plam na desce klozetowej i pozostaw na niej środek przez około 30 minut. Okres ten można wydłużyć, jeśli masz do czynienia z naprawdę trudnymi plamami. Po upływie tego czasu posyp obficie miejsca sodą oczyszczoną. Następnie nałóż raz jeszcze porcję białego octu. Po kolejnej jego aplikacji na deskę odczekaj około 10 minut. Ostatnim krokiem będzie dokładne wyszorowanie deski pokrytej octem i sodą za pomocą szczotki. Pamiętaj też o tym, by obficie spłukać specyfiki wodą. Po wszystkich tych etapach nawet uporczywe żółte plamy powinny raz na zawsze zniknąć z deski sedesowej.

Przeczytaj również: Sposób na tanie sprzątanie. 17 genialnych właściwości octu

To jednak nie jest jedyna metoda na wykorzystanie sody oczyszczonej i białego octu do usuwania żółtych plam z deski w toalecie. Możesz odwrócić kolejność i rozpocząć całą procedurę od wysypania obfitej ilości sody oczyszczonej bezpośrednio na nieestetyczne plamy i bez zbędnej zwłoki przejść do szorowania ich przy użyciu szczotki. W kolejnym etapie możesz dodać biały ocet, spryskując nim plamy i pozostawić na desce przez około 30 minut. W tym czasie ocet będzie mógł zacząć aktywnie oddziaływać na plamy. Po tym wszystkim pamiętaj o tym, by kilkukrotnie przetrzeć deskę wilgotną szmatką.

@char.charclark Tik tok taught me this Toilet Hack! 1 cup vinegar sit 5 minutes 1 cup baking soda sit for 30 minutes. scrub your heart out. #toilethack #cleaningtiktok #charcharclark ♬ All I Want for Christmas Is You - Mariah Carey
  • Nadtlenek wodoru do zadań specjalnych

Nadtlenek wodoru nie jest może środkiem, który każdy posiada w swoim domu, ale stanowi równie skuteczną metodę na wyeliminowanie żółtych plam oraz przebarwień z desek wykonanych z plastiku. Nadtlenek wodoru znajduje się w obecnej w każdej apteczce wodzie utlenionej, ale jego 3% stężenie w tym preparacie może nie wystarczyć do usunięcia żółtych plam. Z kolei środek o stężeniu 30% nadtlenku wodoru zwany Perhydrolem ma nie tylko ograniczoną dostępność, ale nie jest również do końca bezpieczny dla człowieka.

Najlepszym rozwiązaniem okaże się użycie utleniacza fryzjerskiego, który ma wysokie stężenie nadtlenku wodoru. W przypadku tej substancji musisz jednak zachować większą ostrożność niż przy occie i sodzie oczyszczonej. Nadtlenku zawsze używaj, mając na rękach ochronne rękawice. Oprócz tego potrzebna ci będzie też folia spożywcza oraz… promienie słoneczne lub lampa UV.

Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej przy pomocy nadtlenku wodoru? Całą procedurę rozpocznij od naniesienia utleniacza do włosów lub silniejszego Perhydrolu na deskę klozetową. Następnym krokiem będzie zawinięcie deski szczelnie w folię i… wystawienie jej na słońce. Jak widać, w tym przypadku niezbędne jest zdemontowanie deski.

Inną metodą na dostarczenie światła do czyszczonej powierzchni są sztuczne promienie. Jeśli dysponujesz lampą UV, to może ona pomóc w naświetleniu deski. Ta metoda okaże się skuteczna w przypadku desek wykonanych z plastiku, ale działa też na wiele innych rodzajów tworzyw sztucznych.

  • Środki chemiczne na usunięcie żółtych plam

Są sytuacje, gdy zastosowanie domowych preparatów jest niemożliwe lub po prostu nie będzie wystarczająco skuteczne. Na szczęście istnieją metody na usunięcie plam przy użyciu detergentów i to nawet takich, które z pozoru nie mają wiele wspólnego z toaletą.

Jednym z nich jest preparat do czyszczenia piekarnika oraz grilla. Wystarczy, że spryskasz zaplamioną deskę sedesową środkiem chemicznym i pozostawisz go na niej przez około 15 do 20 minut. Po tym czasie możesz przejść do drugiego etapu – sięgnij po gąbkę do mycia naczyń i użyj jej szorstkiej strony do wyszorowania deski. W tę czynność musisz włożyć trochę siły, by efekt był zadowalający. Żółte plamy z deski klozetowej powinny zniknąć.

Przeczytaj również: Ta funkcja deski sedesowej ułatwia sprzątanie. Sprawdź, czy twoja ją posiada

Jak zapobiegać powstawaniu plam na desce sedesowej?

Tworzeniu się żółtych plam na desce sedesowej można jednak przeciwdziałać. Jak zapobiec powstawaniu plam na desce sedesowej? Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym czyszczeniu toalety i zachowywaniu higieny w jej obrębie.

Niezależnie od przyczyny powstawania plam na desce sedesowej, do przeciwdziałania im po raz kolejny sprawdzą się składniki, które bez problemu znajdziesz w swoim domu. Znów pierwsze skrzypce gra tutaj ocet, tym razem w połączeniu z płynem do mycia naczyń. Wystarczy, że namoczysz ściereczkę w mieszaninie tych dwóch składników i umyjesz z jej pomocą deskę przynajmniej raz w tygodniu. Taka procedura ma dwie korzyści. Po pierwsze, unikniesz żółtych plam na desce sedesowej. Po drugie natomiast, mieszanka ma właściwości bakteriobójcze, które pozwolą odpowiednio zdezynfekować deskę.

Przeczytaj również: Nietypowe zastosowanie wody utlenionej. Weź ją do sprzątania łazienki, nie uwierzysz, jak zadziała

czyszczenie armatury Okazuje się, że woda utleniona ma szerokie zastosowanie także w gospodarstwie domowym. Fot.123RF.com

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.