Porady domowe

Nigdy nie wyrzucaj tego do toalety. Skutki zatkanego domowymi odpadami WC są bardzo kosztowne

Nieświadome wrzucanie resztek żywności czy artykułów higienicznych do toalety sprawia, że odpływ się zatyka, a jego udrożnienie przez fachowca może być kosztowne. Sprawdźcie, czego nie wolno wrzucać do toalety i jak odetkać sedes domowymi sposobami.

Nigdy nie wyrzucaj tego do toalety. Skutki zatkanego domowymi odpadami WC są bardzo kosztowne
Jak udrożnić zatkaną toaletę? Sprawdźcie! Fot. Canva Pro
REKLAMA

Spis treści:

Czego nie wolno wyrzucać do toalety — lista

Niestety z niewiedzy lub przyzwyczajenia wiele osób traktuje sedes jako kosz na śmieci. To duży błąd, ponieważ nieświadomie wrzucamy do toalety rzeczy, które mogą przysporzyć niemałych kłopotów, a w najgorszym wypadku zatkać odpływ do tego stopnia, że trudno będzie go udrożnić domowymi sposobami. Skutki zatkanej toalety są bardzo kłopotliwe. Przede wszystkim nie można z niej korzystać, a w niektórych przypadkach z zatkanego sedesu wylewa się woda, zalewając łazienkę. Jak tego uniknąć? Oto lista przedmiotów, których nie wolno wrzucać do toalety:

 • Chusteczki nawilżane oraz środki higieniczne

Do toalety nie należy wrzucać podpasek, tamponów, dziecięcych pieluch, patyczków do uszu, ani wacików kosmetycznych. Materiał, z którego są wykonane nie rozpuszcza się w wodzie. Co więcej, pod jej wpływem zwiększa swoją powierzchnię. Ponadto chusteczki "łapią" wszystko, co dostaje się do kanalizacji, a to może doprowadzić do zapchania instalacji kanalizacyjnej.

 • Gazety, ręczniki papierowe, chusteczki

Te produkty nie rozpuszczają się w wodzie. Po wrzuceniu ich do toalety pęcznieją, tworzą zwartą masę, a przez to zatykają rury w odpływie. 

 • Skorupki po jajkach

Twarde skorupki mogą porysować całą instalację. Jeżeli połączą się np. z fusami po kawie czy mąką, utworzą bardzo trudny do usunięcia zator. Zamiast wyrzucać skorupki do toalety czy do śmietnika, wykorzystajmy je pożytecznie np. jako składnik nawozu do kwiatów domowych.

 • Obierki po ziemniakach

Ziemniaki zawierają mnóstwo skrobi i mają „mączną” strukturę. Dlatego pod wpływem dłuższego kontaktu z wilgocią tworzą gęstą zawiesinę, która nie jest przyjazna dla odpływu.

 • Ryż i makaron

Resztki makaronu, jak i ryżu mogą przyczynić się do zatkania odpływu. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem wilgoci znacznie pęcznieją. Dlatego, jeśli będą się osadzać w przewodach kanalizacyjnych, musimy liczyć się z potrzebą wezwania hydraulika.

 • Włosy i nici dentystyczne

Zbite w kłęby włosy czy nici dentystyczne mogą spowodować trudny do usunięcia zator.

 • Leki

Do toalety nie powinny trafiać również leki. Po pierwsze ze wglądu na ich szkodliwość dla instalacji, ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że wraz ze ściekami dostają się one do gleby i wód, mając przy tym niekorzystny wpływ na środowisko. Pamiętajmy, że przeterminowane i niepotrzebne leki zawsze oddajemy do apteki.

 • Plastry, bandaże, strzykawki, igły

Włókna ze środków opatrunkowych mogą zatykać kanalizację. Igły, które dostają się do kanałów stanowią dla pracowników sieci kanalizacyjnej realne niebezpieczeństwo. Przypadkowe skaleczenie może skończyć się zakażeniem np. żółtaczką lub wirusem HIV.

 • Tłuszcze i oleje

Co zrobić z tłuszczem, który pozostał na patelni? Zwykle, jeszcze gorący, wlewamy prosto do zlewu lub toalety. I tu popełniamy błąd, bo tłuszcz jest jednym z głównych sprawców zatorów w rurach odpływowych. 

 • Prezerwatywy, gumowe rękawice oraz torebki foliowe

Prezerwatywę najlepiej zawinąć w papier toaletowy lub chusteczkę higieniczną i wyrzucić do śmieci. Tak samo postępujemy z gumowymi rękawiczkami. Powinny one trafić do kosza ze śmieciami zmieszanymi. 

Mieszanka sody i octu pomoże udrożnić toaletę. Fot. 123RF.com

Jak odetkać toaletę — najlepsze sposoby

Zanim wezwiemy fachowca, najpierw spróbujmy sami udrożnić odpływ w toalecie. Jakie domowe metody są w tym pomocne?

 • Szczotka toaletowa

Jeśli zauważysz, że toaleta jest tylko lekko zapchana np. zbyt dużą ilością papieru, spróbuj przepchać go szczotką do wc. Jeśli to nie pomoże, koniecznością będzie założenie gumowych rękawic oraz ręczne usunięcie zalegającego papieru. 

 • Przepychacz

W wielu domach z pomocą w udrażnianiu rur przychodzi przepychacz. Sprawdza się on do usuwania zatorów w sedesach, ale też w zlewach i umywalkach. Dzięki działaniu przepychacza, który wytwarza naprzemienne ciśnienie i podciśnienie zwykle udaje się udrożnić zator zalegający w kolanku toalety.

Jeżeli nie masz w domu przepychacza, możesz posłużyć się butelką plastikową. Odetnij dolną część butelki, natnij jej krawędź pionowo w kilku miejscach, zakręć korek i użyj jak zwykłej przetyczki. Dla lepszego efektu możesz zgniatać butelkę, aby powstało większe ciśnienie. Dzięki naciętym krawędziom butelka dopasuje się do niemal każdego rozmiaru otworu muszlowego.

 • Płyn do naczyń i gorąca woda

Z pomocą w przypadku zatkanej toalety przychodzi patent z płynem do naczyń i wrzątkiem. Wystarczy obficie zalać toaletę zwykłym produktem do mycia naczyń, następnie wlać do niej wrzącą wodę z czajnika i odczekać chwilę. Na koniec trzeba spuścić wodę ze spłuczki, a blokujące odpływ resztki powinny bez problemu zniknąć w kanalizacji.

Źródło: Domowy i łatwy sposób na zatkaną toaletę. Kanał: Uporządkowana. Youtube.com

 • Soda oczyszczona i ocet

Często stosowaną metodą, pomagającą w udrażnianiu zatkanych sedesów, jest zastosowanie tzw. "mieszanki wybuchowej", którą tworzy połączenie sody oczyszczonej z octem. Do toalety wystarczy wsypać opakowanie sody i zalać butelką octu. Zauważymy wtedy buzowanie. Po upływie kilku minut należy wlać do toalety kilka litrów gorącej wody. Powinno to rozpuścić i przepchnąć zalegający zator.

Co zrobić, gdy nie można odetkać toalety domowymi sposobami?

Gdy domowe metody udrożnienia zatkanej toalety zawiodą, konieczne będzie skorzystanie z usług hydraulika. Fachowcy do przepychania rur wykorzystują specjalne sprężyny zakończone ostrymi końcówkami, które wsuwa się w głąb kanalizacji, by usunąć zator. Hydraulicy mają do dyspozycji również profesjonalne środki chemiczne, które rozpuszczają zanieczyszczenia i przywracają prawidłowy przepływ wody w toalecie.

Ile kosztuje udrożnienie kanalizacji? Za usługę przepychania kanalizacji i udrażniania rur w zależności od miasta, w którym usługa ta jest wykonywana, trzeba zapłacić od 200 do nawet 400 zł.

Przeczytaj również: Soda w domu dobra na wszystko? Uważaj, może narobić wiele szkód

Jakie soki są najzdrowsze? Cały sekret polega na odpowiednim połączeniu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nigdy nie wyrzucaj tego do toalety. Skutki zatkanego domowymi odpadami WC są bardzo kosztowne"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.