Porady ogrodnicze

Jak przygotować sprzęty ogrodowe na nowy sezon?

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. To także okres wytężonych robót w ogrodzie: sprzątania po zimie i przygotowań do sezonu letniego. A żeby prace przebiegały sprawnie, konieczne jest odpowiednie zadbanie o ogrodowe narzędzia. Jak to zrobić?

Jak przygotować sprzęty ogrodowe na nowy sezon?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Przełom kwietnia i maja to okres, kiedy powoli zaczynamy sadzić i pielęgnować trawnik, drzewa, żywopłot oraz inne rośliny. Nie jest to jednak możliwe bez sprawnych narzędzi. Grabie, łopaty, sekatory, piły, motyki, spulchniacze, szpadle, nożyce – bez tych sprzętów trudno właściwie zadbać o ogród. Żeby prace przebiegały szybko i przyjemnie, narzędzia muszą zostać odpowiednio przygotowane, a wiosna to idealny moment, by się za to zabrać. Jak to zrobić i o czym warto pamiętać, żeby nic nas nieprzyjemnie nie zaskoczyło?

Przegląd narzędzi i ewentualne zakupy

Jeszcze przed nadejściem ciepłych dni dobrze jest przejrzeć nasze ogrodowe narzędzia i zawczasu upewnić się, że niczego nie brakuje. Ważne jest to, by dokładnie obejrzeć każdy sprzęt, przyjrzeć mu się i zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia. Następnie warto posegregować narzędzia i oddzielić te, które nie nadają się już do użytku. Zniszczone mogą bowiem stanowić zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla roślin.

Jeśli okaże się to konieczne, przed rozpoczęciem prac będziemy musieli udać się do sklepu i uzupełnić zapasy. W zakupach pomocna może okazać się lista – zapiszmy na niej wszystkie sprzęty, które uległy zużyciu i musimy je zastąpić oraz takie, których w poprzednim sezonie nam brakowało, a mogły okazać się przydatne. Konserwować, czyścić i ostrzyć narzędzia ogrodowe powinniśmy regularnie, ponieważ wtedy będziemy się nimi cieszyć przez długi czas. Z pewnością pozytywnie odbije się to na naszym komforcie pracy.

Czyszczenie i walka z korozją

Jeśli posegregowaliśmy już narzędzia i uzupełniliśmy braki – wszystko należy dokładnie umyć i pozbyć się zalegającej ziemi. W tym celu najlepiej użyć drucianej szczotki lub gąbki. Jeśli zanieczyszczenia okażą się bardziej uporczywe, sprzęty można zanurzyć we wrzątku, a następnie przetrzeć szmatką. Warto też zastosować dobry środek czyszczący, by pozbyć się bakterii. Te mogą bowiem niekorzystnie wypłynąć na stan naszych roślin. Umyte już narzędzia należy wysuszyć – najlepiej wystawić je na działanie promieni słonecznych i świeżego powietrza.

REKLAMA
REKLAMA

Jeśli podczas mycia na naszych ogrodowych sprzętach zauważymy rdzę, należy się jej pozbyć. Skuteczny w tym działaniu będzie na przykład papier ścierny. Po dokładnym oczyszczeniu rdzewiejących fragmentów należy je posmarować specjalnym, przeznaczonym do tego preparatem. W ten sposób zakonserwujemy narzędzia, które staną się bardziej odporne i będą nam służyć długie lata.

Nieco więcej uwagi trzeba poświęcić sprzętom elektrycznym, jak kosiarki czy pilarki.  W tym przypadku działania powinny być bardziej zaawansowane i dokładne, żeby podczas prac nie doszło do uszkodzenia czy awarii. Trawę, zaschnięte błoto i brud należy usunąć więc z każdych, najmniejszych nawet zakamarków.

Elementy kosiarki Fot.123RF.com

Pielęgnacja i przechowywanie

Podczas działania narzędzia zużywają się i ulegają różnym uszkodzeniom. Najbardziej narażone są sprzęty z ruchomymi częściami, dlatego powinniśmy na nie zwrócić szczególną uwagę. Po zimie warto je naoliwić lub spryskać na przykład WD-40, upewniając się, że nic ich nie blokuje. Podczas naoliwiania wskazane jest poruszanie ruchomymi elementami, gdyż wówczas środek zostanie równomiernie nałożony.

Im szybciej wykonamy swoje ogrodowe obowiązki, tym więcej czasu zostanie nam na relaks. A sprawną i bezpieczną pracę zagwarantują nam prawidłowo działające i czyste narzędzia. Za ich przygotowanie warto więc zabrać się jak najwcześniej, ponieważ wówczas zrobimy to dokładnie i na spokojnie.

szopka Fot.123RF.com

Prawidłowe zadbanie o sprzęt ogrodowy pozwoli nie tylko zaoszczędzić nam czas, ale również pieniądze. Kiedy przyłożymy się do czyszczenia i pielęgnacji naszych narzędzi – wizyty w sklepach w celu zakupu nowych nie będą konieczne. Pamiętajmy też o prawidłowym przechowywaniu naszych sprzętów: w miejscach zamkniętych, suchych i niedostępnych dla dzieci.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

darek3333

Jak ktoś poszukuje nowego zestawu, polecam zestaw narzędzi ogrodowych ze sklepu zolta - super cena i jakosć

edyta13

Tutaj znalazłam fajne narzędzia ogrodowe, polecam ! :) https://www.sklep.zolta.pl/pl/p/Zestaw-ogrodnika-NARZEDZIA-OGRODOWE-10-elementow/4554

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak przygotować sprzęty ogrodowe na nowy sezon?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.