Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zbierać nasiona pomidorów, żeby posadzić je w przyszłym roku? Kluczowe jest ich przechowywanie

Nie musisz kupować sadzonek w centrum ogrodniczym, aby uprawiać pomidory na przydomowej grządce. Pozyskiwanie nasion z tegorocznych plonów jest łatwiejsze niż początkowo może się wydawać. Zbierz z krzaczka owoce tej odmiany, które wyrosły i smakowały najlepiej, a w kolejnym sezonie sukces uda się powtórzyć. Dowiedz się, jak zbierać nasiona pomidorów, kiedy warto to zrobić i jak je później przechowywać.

Jak zbierać nasiona pomidorów, żeby posadzić je w przyszłym roku? Kluczowe jest ich przechowywanie
Nasiona pomidorów można pozyskać z tegorocznej uprawy. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak zbierać nasiona pomidorów i kiedy to zrobić?

Wysiew nasion pomidorów to jedna z najłatwiejszych metod rozmnażania tej rośliny, która nie powinien sprawić problemu nawet początkującym ogrodnikom. Choć nasiona są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym, nie musimy wydawać na nie pieniędzy. Wystarczy, że pozyskamy je z tegorocznej uprawy. Pomidor może pochodzić z własnej grządki, z bazarku czy dyskontu. Źródło tak naprawdę nie ma znaczenia. Istotne jest jednak, aby owoc był sporych rozmiarów, był dojrzały oraz pozbawiony oznak infekcji. Unikajmy jedynie pomidorów oznaczonych symbolem F1, które w kolejnym sezonie mogą dawać mało obfity plon o cechach odmiennych niż owoce rośliny matecznej.

Kiedy najlepiej zbierać nasiona pomidorów z własnej uprawy? Najdogodniejszą porą jest druga połowa sierpnia lub wrzesień, gdy sezon zbliża się ku końcowi.

Przeczytaj również: Jak zapylać pomidory w tunelu i szklarni? 6 niezawodnych sposobów na zapylanie pomidorów

Po wybraniu dojrzałego pomidora, którego cechy chcemy zachować, zabieramy się za pozyskanie z niego nasion. Jak je zebrać? W pierwszym kroku owoc należy przekroić na pół, a następnie wydrążyć z niego miąższ i przenieść go na sitko o drobnych oczkach. Umieścić pod bieżącą, zimną wodą i ręcznie oddzielać pestki od miąższu. Gdy pozyskane nasiona będą czyste, rozłożyć je na ręczniku papierowym, po czym przenieść w przewiewne i słoneczne miejsce. Zostawić na kilka dni, aż będą całkowicie suche.

Przechowywanie nasion pomidorów

Wysuszone nasiona pomidorów przekładamy do słoika lub papierowej torebki i zamykamy. Przetrzymujemy je do wiosny, zachowując odpowiednie warunki. Przechowywanie nasion pomidorów powinno odbywać się w zacienionym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura ok. 10°C oraz wilgotność na poziomie nieprzekraczającym 60%. Wiosną własnoręcznie zebrane nasiona można przez 1 dzień moczyć w soku z aloesu, aby przyspieszyć proces kiełkowania, a następnie wysiać.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak podwiązać pomidory? Instrukcja krok po kroku

Zaraza ziemniaczana na pomidorach. Jak zrobić najlepszy oprysk z drożdży na pomidory?

Kania – pyszny i zdrowy grzyb. Jak ją rozpoznać? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.